Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Öğrencinin Sorunları; Bunalım ve Stresten Kurtulma Yolları

Öğrencinin Sorunları; Bunalım ve Stresten Kurtulma Yolları

Öğrenciler için gelecek kaygısı, sınav stresi ve bunalım için sizlere fayda sağlayacak bunalım ve stresten kurtulma yolları hakkında araştırmalar yaptık.

Nedir GOOGLE Abone Ol 1937 0 1 yıl önce 1 yıl önce

Uyku Düzeninizi Koruyun!

Bunalım ve stresten kurtulma yollarının en önemlisi uyku düzeniniz. Düzensiz uyku en baş stres kaynakları arasında bulunmaktadır. Zihninizi daha az yorup, kafein miktarını azalttığınız taktirde daha rahat uyuyabileceksiniz. Yatak odanızın atmosferi sizi rahatlatmıyorsa hemen düzen değiştirmenizi öneriyoruz. En önemli önerimiz ise yattığınız esnada telefonunuzdan uzak kalmanız olacaktır.

Sosyal Medya Detoksu Uygulayın!

Kişisel stres yönetimi davranışları arasında sosyal medyaya olan kontrolünüz de bulunmaktadır. Sosyal medyada farklı insanların görkemli hayatları bazı kişileri mutsuzluğa sürüklemektedir. Bu yüzden sosyal medyayı hayatınızdan çıkarın demek yerine azaltma önerisinde ulunmak istiyoruz. Stresi azaltan şeyler arasında olan sosyal medya bağımlılığından kurtulmanız size faydalı olacaktır.

Doğa Yürüyüşü Yapın!

Stresle başa çıkma yolları arasındaki en faydalı şeylerden biri de doğa ile temasınız. Doğada düzenli yapılan yürüyüşler, arkadaşlarınız ile geçirebileceğiniz keyifli zamanlar veya toprak ile yapılan hobi faaliyetleri Kronik stresten kurtulmak için birebir yöntem olmaktadır. Doğada düzenli olarak akit geçirmek ruh halinizi pozitife çevirecektir. Aynı zamanda nefes egzersizleri yaparak da stresten kurtulma sürecinizde hızlı bir aşama kaydedebilirsiniz.

Bunalım ve Stresten Kurtulma Yolları

Sevdiklerinize Sarılın!

Sevdikleriniz ile vakit geçirmek size oldukça fazla iyi gelecek eminiz. Hepimizin sürekli olarak duyduğu sarılmak ömrü uzatır tabiri gerçek, bu anneniz, babanız, ev arkadaşınız veya sevgiliniz olabilir. Gerginlikten kurtulmanın yolları arasında en fazla önerdiğimiz şey sarılmak olur. Bol bol sevdiklerinize sarılın.

Düzenli Olarak Spor Yapın!

Stres atma yöntemi olarak bilinen spor yapmak, sadece stres seviyenizin düşmesine sebep olmuyor, hayata karşı pozitif bakabilmenizi ve motivasyonunu yüksek tutabilmenizi de sağlıyor. Bu anlamda Adrenalinizin Tavan Yapacağı En İyi Ekstrem Sporlar yazımızı okumanızı öneririz. Ayrıca stresle başa çıkmak için ekstrem sporlar yapmanıza da gerek yoktur. Basit koşular, fitness eğitimi, veya kayak sporu da yapabilirsiniz.

Sizi Sakinleştiren Müzikleri Dinleyin!

Aşırı stres belirtileri hissettiğiniz zaman ruhunuzu dinlendirebileceğiniz müzikleri dinleyebilirsiniz. Bunu alışkanlık haline getirmek çok yardımcı olur. Ayrıca ruhunuzu dinlendirebileceğiniz, farklı farklı kategorilerde olan Spotify Çalma Listesi İsimleri yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bunalım ve Stresten Kurtulma Yolları

Sıkıntı ve strese ne iyi gelir?

Mesela stresten yemek yiyememek, baş dönmesi, ya da odaklanamama sorunlarınız varsa o an kendinizi başka bir yere atın. Bitter çikolata, yeşil çay veya avokado gibi ürünler sizlerin stresle baş etmenizi kolaylaştıracaktır. Strese bağlı hastalıklarınınız varsa bir uzmandan yardım almanızı öneriyoruz.

Stresi nasıl yenebilirim?

Bu soruyu kendine soranlar her zaman avantajlı olurlar. Çünkü amacı stresi yenebilmektir. Stresli insan özellikleri arasında genelde içe kapanma, takıntı haline getirme ve düşük motivasyon özellikler vardır. Stresi nasıl yenebileceğiniz bunları hayatınızdan çıkarmanıza bağlıdır. Sizi strese sokan olaylardan uzak kalmanız en doğru seçenektir. Bazen sınav, iş mülakatı, tez savunması gibi nedenlerle stres altında oluruz. Bunu yenmenin en önemli maddeleri yukarıdaki gibidir. Hiçbir şeyin kendinizden önemli olmadığını unutmamalısınız.

Psikolojik sıkıntılardan nasıl kurtuluruz?

Psikolojik sıkıntılarınız sizi gerçekten yoruyorsa ilk yapmanız gereken psikolojik danışmana başvurmaktır. Anlık tepkiler vermekten kaçının, bol bol nefes almak sizi dinlendirecektir. Her zaman pozitif düşünün ve olayları iyiye yorun. Bir şey olmamışsa olmaması gerekiyormuş düşüncesi sizi hem farklı yollar için motive edecektir hem de sıkıntılarınızı atmanızı sağlayacaktır.

Bunalım ve Stresten Kurtulma Yolları

Aşırı stres anında ne yapılmalı?

Beslenmenizi kontrol edebilirsiniz. Sigara içmek sizi anlık rahatlatacaktır, bu yüzden sigaraya çok güvenmeyin. Kendinize zaman ayırın ve mümkünse en kısa zamanda bir hobi edinin. Bu bazı şeyleri düşünmekten sizi alıkoyacaktır. Başarısızlığı kabul etmiş olun, bu sizi farklı alanlarda başarıya götürecektir. Ve son olarak tekrarlayalım; hiçbir şey kendinizden önemli değil. Kendinize dikkat edin!

Son olarak bazı öneriler

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.