Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

universitenitanit@gmail.com
2022 ALES Konuları ve Soru Dağılımı 10
Eğitim 3768 0 4 ay önce 4 ay önce

2022 ALES Konuları ve Soru Dağılımı

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olan ALES sözel testinde 50, sayısal testinde 50 soru çıkmaktadır. 2022 ALES konuları ve soru dağılımları.

ALES Nedir?

Akademik kariyer düşünen ön lisans ve lisans programlarına katılım göstermiş sonrasında ise başarılı bitirmiş adayların girdiği sınav türüdür. Henüz okulu bitirmeden önce de girilebilir. Sınav sonucu 5 yıl boyunca geçerli olacağından isterlerse adaylar okurken de sınava girebilir. Y

Yükseköğretim kurumları içerisinde yüksek lisans yapmak isteyenler için gerekli olan sınav bu yıl ÖSYM tarafından 10 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirilecek. Ales dersleri temelde beşe ayrılmaktadır: matematik, geometri, sayısal mantık, Türkçe ve mantıksal akıl yürütme. Ales konu dağılımı genel olarak ortaokul ve lise de görülen temel yeteneklerin ileri versiyonlarından seçilir

ALES Sayısal Konuları

Eğer Ales sayısal konuları merak ettiğiniz ve ihtiyacınız olan alan ise yazımızın devamındaki 3 başlığa bakmanız gerekmektedir. Toplamda bu alanda 50 soru bulunmaktadır. Bu 50 soru 3 ana başlıkta dağılmış vaziyettedir. Bunlar matematik, geometri ve sayısal mantıktır.

ALES Matematik Konuları

Bu sene ales matematik konuları açısından şanslısınız. Çünkü ales konuları ve soru dağılımında matematik için çıkacak ortalama soru sayısı bellidir. Soru dağılımını aşağıda görebilirsiniz.

ALES Geometri Konuları

ALES Sayısal Mantık KonularıAles Sözel Konuları

Ales sözel konuları ve Ales soru dağılımı aşağıdaki gibidir.

ALES Türkçe Konuları

ALES Mantıksal Akıl Yürütme Konuları

ALES sınavı hangi durumlarda kullanılır?

Ales ön lisans ve lisans programlarına katılım gösterip başarıyla bitirmiş kişilerin akademik kariyer için girdikleri bir sınavdır. 3 tip puan türünü içinde barındırır. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık. Sayısal için sayısal konuları 0,75 ve sözel konuları 0,25 kat sayıya sahiptir. Ales sözel için 0,75 sözel kat sayı oranı ve 0,25 sayısal kat sayı oranı mevcuttur. Eşit ağırlıkta ise her konu 0,50 kat sayıya sahiptir. Bu katsayılara göre hesaplanmış ales puanlarını ihtiyacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz.

ALES Sözel Çalışma Taktikleri

Öncelikli hedefi okuduğunuzu anlama becerisidir. Bu yüzden bol bol okuma yapmanız size yardımcı olacaktır. Sınav ağırlıklı olarak paragraftan oluştuğundan paragraf çözümüne yardımcı olacak bir ek kaynak kullanmanız soru tiplerine aşinalık adına önemlidir.

Soru tipleri her sene hemen hemen aynı olmasına rağmen sınava giren çoğu kişi farklı bir şeyle karşılaştığını düşünür. Bunun sebebi paragrafların içeriklerindeki farklılıklardır. Aslında büyük oranlarda aynılardır. Eğer ki geçen senelerin çıkmış soruları çözülürse sözel kısmında büyük oranda başarı elde edilecektir.

Paragraf dışındaki soru tipleri de genel olarak bir bilgiden ziyade gene okuma ve yorum becerisiyle alakalıdır. Soru sayısı az olduğu için mantıksal akıl yürütme konuları genel anlamda ağırlık verilmeyen bir konudur. Ancak, bilmenizde yarar var ki üst düzey üniversite tercihleri için bir iki sorunun farkı sizin yerleşip yerleşemediğinizi belirler.

Bu sebepten genelde gözden kaçan mantıksal akıl yürütme sözel kısmın belirleyici unsurudur. Lisans üstü bir eğitim seviyesi için belirleyici bir sınav olduğundan sınavın ağırlığı olan paragraflar genelde seçici unsur değildir.

ALES kaç dakika sürüyor?

ALES sınav süresi 150 dakikadır. ÖSYM’nin uyarısına göre sınav başlangıç saatinden yarım saat veya 45 dakika önce sınav alanında bulunmanız gerekmektedir.

ALES Sayısal Çalışma Taktikleri

Sayısal konuları genel anlamda çoklukta gibi gözükse de aslında birbirlerine bağlı ve az sayıdadırlar. Hiçbir aşama bir önceki olmadan bir işe yaramaz. Ales sayısal soruları altında bir denklem çözmek istiyorsanız muhtemelen diğer yetilere de ihtiyacınız olacaktır.

Sorular genel anlamda bir konu üstüne olsa da birkaç konuyu bir anda sınayan sorular sorulur. Eğer hangi konuya çalışmanız gerektiğini bilmiyorsanız, genel bir tekrar sonrası takıldığınız kısma yönelmelisiniz.

Soru tipleri genelde birkaç yetiyi sınadığından matematik bilgisinden ziyade matematik bilgisini kullanma hızını ölçer. Aslında bir bilgi sınavından ziyade süre sınavıdır. Ayrıca sınava girmeden önce heyecan yapmamanız gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Bu size zaman kaybettirecektir.

Sizler için Ales konularını ve ales soru dağılımı bilgilerini araştırdık. Ales sınavına girecek adaylara şimdiden başarılar diliyoruz.

İçeriği Paylaş
İçeriği Puanla
9 (2)
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.