Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
ALES Konuları ve ALES Soru Dağılımı 2024

ALES Konuları ve ALES Soru Dağılımı 2024

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olan ALES sözel testinde 50, sayısal testinde 50 soru çıkmaktadır. 2024 ALES konuları ve ALES soru dağılımları.

Eğitim 65842 Güncelleme: 1 ay önce 1 ay önce

Hayallerinize bir adım daha yaklaştıran kapı: ALES. Bu sınav, yüksek lisans hayallerinizden akademik kariyer planlarınıza kadar pek çok önemli dönemeçte sizinle. Ancak başarıya ulaşmanın anahtarı, sadece çalışmak değil, aynı zamanda akıllıca çalışmakta yatıyor.

İşte bu yüzden, 2024 ALES sınavına girecek adaylar için "ALES Konuları ve ALES Soru Dağılımları"nı mercek altına aldık.

ALES çıkmış sorularını incelemek isterseniz bu bağlantıya tıklayabilir, en güncel katsayılarla tasarladığımız ALES puan hesaplama robotunu kullanabilirsiniz.

ALES Sayısal Konuları 2024

Eğer Ales sayısal konuları merak ettiğiniz ve ihtiyacınız olan alan ise yazımızın devamındaki 3 başlığa bakmanız gerekmektedir. Toplamda bu alanda 50 soru bulunmaktadır. Bu 50 soru 3 ana başlıkta dağılmış vaziyettedir. Bunlar matematik, geometri ve sayısal mantıktır. İşte, ALES sayısal konuları ve ALES sayısal soru dağılımları 2024 listesi..

ALES Matematik Konuları 2024

Bu sene ales matematik konuları açısından şanslısınız. Çünkü ales konuları ve soru dağılımında matematik için çıkacak ortalama soru sayısı bellidir. ALES matematik konuları ve ALES matematik soru dağılımları 2024 listesi..

Konular Soru Sayıları
Temel Kavramlar 3 - 5 Soru
Çözümleme 2 Soru
Asal Çarpanlar 2 Soru
Bölme ve Bölünebilme 0 - 1 Soru
EBOB-EKOK 0 - 1 Soru
Sıralama 0 - 1 Soru
Rasyonel Sayılar 0 - 1 Soru
Basit Eşitsizlikler (0-2 soru) 0 - 2 Soru
Mutlak Değer 2 Soru
Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma 0 - 1 Soru
Üslü Sayılar 2 Soru
Köklü Sayıları 0 - 1 Soru
Denklemler 0 - 1 Soru
Oran - Orantı 2 - 4 Soru
Problemler 12 Soru
Kümeler 1 Soru
İşlem 3 - 5 Soru
Saymanın Temel İlkesi ve Olasılık 3 - 5 Soru

ALES Geometri Konuları 2024

ALES geometri konuları ve ALES geometri soru dağılımları 2024 listesi..

Konular Soru Sayıları
Doğruda Açılar 1 - 2 soru
Üçgen (2 soru) 2 soru
Üçgende Açılar 0 - 1 soru
Üçgende Uzunluk ve Alan 0 - 1 soru
Üçgende Açıortay 0 - 1 soru
Kenarortay ve Benzerlik 1 - 2 soru
Dörtgenler 2 soru
Çember ve Daire 1 - 2 soru
Analitik Geometri 1 - 2 soru
Katı Cisimler 0 - 1 soru
Çokgenler 0 - 1 soru

ALES Sayısal Mantık Konuları 2024

İşte, ALES sayısal mantık konuları ve ALES sayısal mantık soru dağılımları 2024 listesi..

Konular Soru Sayıları
Grafik Yorumlama ve Tablo Okuma 2 - 3 Soru
Şekil, Yetenek ve Sayı Dizileri 3 - 4 Soru
Mantıksal Muhakeme Problemleri 8 - 10 Soru

Ales Sözel Konuları 2024

İşte, ALES sözel konuları ve ALES sözel soru dağılımları 2024 listesi..

ALES Türkçe Konuları 2024

2024 ALES Türkçe konuları ve ALES Türkçe soru dağılımı aşağıdaki gibidir.

Konular Soru Sayıları
Sözcükte Anlam 1 - 2 Soru
Cümlede Anlam 3 - 5 Soru
Paragraf 35 - 40 Soru

En İyi ALES Kaynakları

ALES'de başarılı olmak isteyenler için harika kaynaklar bulduk.

Hepsiburada.com

ALES Mantıksal Akıl Yürütme Konuları 2024

2024 ALES Mantıksal Akıl Yürütme konuları şifreleme ve sözel mantık konularına dayanıyor. Unutmayın, öğrenciler en çok bu sorularda zaman kaybediyor. Bol bol mantıksal akıl yürütme konularından pratik yapmanızı öneriyoruz. İşte, ALES mantıksal akıl yürütme konuları ve ALES mantıksal akıl yürütme soru dağılımları 2024 listesi..

Konular Soru Sayıları
Şifreleme 2 - 3 Soru
Şifre Çözümleme 2 - 3 Soru
Sözel Akıl Yürütme ve Sözel Zekaya Dayalı Problem Çözme 2 - 4 Soru

ALES Nedir?

ALES, "Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı"nın kısaltmasıdır. Türkiye'de yükseköğretim kurumlarında yüksek lisans ve doktora programlarına giriş için kullanılan bir sınavdır. Ayrıca, üniversitelerde araştırma görevlisi, öğretim görevlisi gibi akademik kadrolara başvurabilmek için de ALES puanı gereklidir. Sınav, sayısal ve sözel bölümler olmak üzere iki ana bölümden oluşur ve adayların analitik düşünme, problem çözme ve yorumlama yeteneklerini ölçmeyi amaçlar.

ALES Ne Zaman?

Yükseköğretim kurumları içerisinde yüksek lisans yapmak isteyenler için gerekli olan sınav bu yıl ÖSYM tarafından 21 Nisan 2024 tarihinde ALES/1, 28 Temmuz 2024 tarihinde ALES/2 ve 17 Kasım 2024 tarihinde ALES/3 sınavı gerçekleştirilecek.

ALES puan türleri ve katsayıları nelerdir?

Ales ön lisans ve lisans programlarına katılım gösterip başarıyla bitirmiş kişilerin akademik kariyer için girdikleri bir sınavdır. 3 tip puan türünü içinde barındırır. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık. Sayısal için sayısal konuları 0,75 ve sözel konuları 0,25 kat sayıya sahiptir. Ales sözel için 0,75 sözel kat sayı oranı ve 0,25 sayısal kat sayı oranı mevcuttur. Eşit ağırlıkta ise her konu 0,50 kat sayıya sahiptir. Bu katsayılara göre hesaplanmış ales puanlarını ihtiyacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz.

ALES Sözel çalışma taktikleri nelerdir?

Öncelikli hedefi okuduğunuzu anlama becerisidir. Bu yüzden bol bol okuma yapmanız size yardımcı olacaktır. Sınav ağırlıklı olarak paragraftan oluştuğundan paragraf çözümüne yardımcı olacak bir ek kaynak kullanmanız soru tiplerine aşinalık adına önemlidir.

Soru tipleri her sene hemen hemen aynı olmasına rağmen sınava giren çoğu kişi farklı bir şeyle karşılaştığını düşünür. Bunun sebebi paragrafların içeriklerindeki farklılıklardır. Aslında büyük oranlarda aynılardır. Eğer ki geçen senelerin çıkmış soruları çözülürse sözel kısmında büyük oranda başarı elde edilecektir.

Paragraf dışındaki soru tipleri de genel olarak bir bilgiden ziyade gene okuma ve yorum becerisiyle alakalıdır. Soru sayısı az olduğu için mantıksal akıl yürütme konuları genel anlamda ağırlık verilmeyen bir konudur. Ancak, bilmenizde yarar var ki üst düzey üniversite tercihleri için bir iki sorunun farkı sizin yerleşip yerleşemediğinizi belirler.

En İyi ALES Kaynakları

ALES'de başarılı olmak isteyenler için harika kaynaklar bulduk.

Hepsiburada.com

Bu sebepten genelde gözden kaçan mantıksal akıl yürütme sözel kısmın belirleyici unsurudur. Lisans üstü bir eğitim seviyesi için belirleyici bir sınav olduğundan sınavın ağırlığı olan paragraflar genelde seçici unsur değildir.

ALES kaç dakika sürüyor?

ALES sınav süresi 150 dakikadır. ÖSYM’nin uyarısına göre sınav başlangıç saatinden yarım saat veya 45 dakika önce sınav alanında bulunmanız gerekmektedir.

ALES Sayısal Çalışma Taktikleri

Sayısal konuları genel anlamda çoklukta gibi gözükse de aslında birbirlerine bağlı ve az sayıdadırlar. Hiçbir aşama bir önceki olmadan bir işe yaramaz. Ales sayısal soruları altında bir denklem çözmek istiyorsanız muhtemelen diğer yetilere de ihtiyacınız olacaktır.

Sorular genel anlamda bir konu üstüne olsa da birkaç konuyu bir anda sınayan sorular sorulur. Eğer hangi konuya çalışmanız gerektiğini bilmiyorsanız, genel bir tekrar sonrası takıldığınız kısma yönelmelisiniz.

Öğrenciler için Kredi Kartları

Bazen nakit paramız yetmeyebilir. Her içeriğimizi öğrencinin yararına düşündüğümüz için öğrenciler için kredi kartları veren en uygun bankaları listeledik.

İçeriğe Git

ALES Sayısal Mantık Konularına nasıl çalışabilirim?

ALES Sayısal Mantık Konuları, mantıksal düşünme becerilerinizi ölçen bir sınavdır. Bu konuların üzerine nasıl çalışabileceğinize dair bazı öneriler şunlardır:

  • Konuları tanıyın: ALES sayısal mantık konularını öğrenmek için, sınava hazırlık kitaplarını ve konu anlatımlı videoları takip edebilirsiniz. Bu kaynaklar size ALES sınavında karşınıza çıkacak konuların genel bir bakışını verebilir.
  • Örnek sorular çözün: ALES sayısal mantık soruları üzerinde çalışırken, örnek sorular çözmek oldukça faydalı olacaktır. Soruları çözerek, konuların nasıl uygulandığını ve soruların nasıl çözüleceğini öğrenebilirsiniz.
  • Hata analizi yapın: Soruları çözerken, yanlış cevaplarınızın nedenlerini ve nerede hata yaptığınızı belirleyin. Bu, daha sonra aynı hataları tekrar yapmaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.
  • Tekrar edin: ALES sayısal mantık konularını öğrenmek, tekrarlamakla mümkündür. Konuları anlamak ve soruları çözmek için düzenli olarak çalışın.
  • Uygulama yapın: ALES sayısal mantık konularını öğrenmek, teorik olarak öğrenmekten daha iyi bir şekilde uygulayarak öğrenmekle mümkündür. Soruları çözerken, konuları uygulama becerinizi geliştirmek için çalışın.
  • Sınava hazırlık yapın: ALES sayısal mantık konularına hazırlanırken, sınav formatına aşina olmak önemlidir. ALES sınavından önce deneme sınavları çözerek, sınav formatını ve soru tarzlarını öğrenin.
  • Kaynakları kullanın: ALES sayısal mantık konularına hazırlanırken, konu anlatımlı kitaplar, deneme sınavları, soru bankaları ve online kaynaklar gibi çeşitli kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Bu kaynaklar, konuları daha iyi anlamanıza ve sınavda başarılı olmanıza yardımcı olabilir.

ALES'ten 70 puan almak için kaç net gerekir?

ALES'TEN 70 puan alabilmek için ortalama olarak 30 ALES sayısal neti, 30 ALES sözel neti yapabilmeniz gerekmektedir.

Soru tipleri genelde birkaç yetiyi sınadığından matematik bilgisinden ziyade matematik bilgisini kullanma hızını ölçer. Aslında bir bilgi sınavından ziyade süre sınavıdır. Ayrıca sınava girmeden önce heyecan yapmamanız gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Bu size zaman kaybettirecektir.

Sizler için Ales konularını ve ales soru dağılımı (ALES Soru Dağılımı Tablosu) bilgilerini araştırdık. Ales sınavına girecek adaylara şimdiden başarılar diliyoruz.

İçeriği Paylaş