Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

universitenitanit@gmail.com
Transkript Nedir? Transkript Nasıl Alınır? 5
Nedir 4194 0 7 ay önce 7 ay önce

Transkript Nedir? Transkript Nasıl Alınır?

Okul hayatınızdan sonra kariyeriniz ve eğitim hayatınızda kullanabileceğiniz belge transkript belgesidir. Peki, transkript nedir, transkript nasıl alınır?

Transkript Nedir?

Transkript, öğrencilerin veya mezunların not durum belgesidir. Genel ağırlıklı not ortalaması (Gano, Agno veya Yano), alınan tüm derslerin not durumunu göstermektedir. Öğrenciler genel olarak burs veya staj başvuru dönemlerinde ve yüksek lisans başvurularında transkripte ihtiyaç duyarlar. Not dökümü olarak öğrenciler bu belgeyi alıp şirketlere gönderirler.

Transkript belgesinde neler bulunur?

Üniversite öğrencileri ve mezunların en çok işinize yarayacak belgelerden biri de not durum belgesidir. Transkript belgesinde genel not ortalamasının dışında detaylı bilgiler de bulunmaktadır. Aşağıdaki listede transkript belgesinde neler bulunur, öğrenebilirsiniz;

Transkript belgesi nerelerde Kullanılır?

Transkript belgesinin ne olduğunu ve içeriğinde hangi bilgilerin olduğunu anlattık. Peki, Transkript ne işe yarar, nerelerde kullanılır? Bazı şirketler iş görüşmelerinde transkript belgenizdeki harf notunuzu veya alınan notları görmek istiyorlar. Ancak bu durum bazı şirketler için geçerli bir durum oluyor.

Öğrencilik döneminizde ara staj başvurularınızda bazı şirketler genel not ortalamasına göre stajyer kabul etmektedir. Bu durum için de transkript belgesinin talep edildiğini söyleyebiliriz.

Transkript belgesi genellikle Türkçe olarak çıkarılmaktadır. Ancak bazı üniversiteler İngilizce transkript imkanı da sunmaktadır. Yüksek lisans başvurularında transkript belgesine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak yurt dışı eğitim almayı düşünüyorsanız ve okulunuz İngilizce transkript vermiyorsa Türkçe transkriptinizin çevirisini yaptırabilirsiniz.

Ayrıca akademik kariyer düşünüyorsanız da not durum belgesine ihtiyaç duyacaksınız. Bu belge aynı zamanda eğitim durumunuzun bir kanıtı olarak da gösterilmektedir.

Transkript nasıl alınır?

Transkript genel olarak öğrenci işleri departmanı üzerinden alınmaktadır. Ancak bazı durumlarda üniversitenizin bulunduğu şehirlerde olamayabilirsiniz. Bundan dolayı öğrenci işleri ile iletişime geçerek veya e-mail sistemi üzerinden talep ederek belgeye ulaşabilirsiniz. Okula gitmeden transkript nasıl alınır sorusuna güzel bir cevap vermiş olduk. Peki, farklı olarak transkript nereden alınır onu inceleyelim.

E-Devlet’ten nasıl transkript alınır?

Biliyorsunuz, artık mezuniyet belgenizi yani diplomanızı e-devlet bilgi sistemi üzerinden edinebiliyorsunuz. Size süper bir haber daha verelim. E-devlet sistemi artık transkript almanıza da olanak tanımaktadır. Aşağıdaki adımları izleyerek E-Devlet üzerinden transkript belgesi nasıl alınır öğrenebilirsiniz.Transkript Nedir? Transkript Nasıl Alınır?

AÖF okuyanlar transkript belgesini nasıl alabilir?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi öğrencileri not durum belgesini açıköğretim bürolarından temin edebilirler. Mezuniyet durumuna bakılmaksızın öğrenci olduğunuz taktirde bile not durum belgesi talebinde bulunabilirsiniz. Dilerseniz bu belgeyi kendiniz alabilir dilerseniz de belli kurum veya kuruluşlara gönderme talebinde de bulunabilirsiniz.

Online olarak transkript talebi

Bazı üniversiteler sistem üzerinden öğrenciye bu imkan sunmaktadır. Hacettepe Üniversitesi veya Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencisiyseniz öğrenci bilgi sistemine girerek not durum belgesi talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bu üniversitelerde okumuyorsanız da diğer üniversiteler için Öğrenci İşleri Daire başkanlıklarına mail veya telefon yoluyla belgenizi temin edebilirsiniz.

Transkript’te nasıl not hesaplanır?

Aşağıdaki tabloda vize ve final ortalamanızdan elde edebileceğiniz notlar gözükmektedir. Tabloyu bu şekilde baz alırsak;

Harf Notu Başarı Puanı
AA 4
BA 3.5
BB 3
CB 2.5
CC 2
DC 1.5
DD 1
FF 0

Şimdide bir dönem boyunca beş adet ders aldığınızı varsayalım. Bu beş ders kredileri ve aldığınız notlar da şu şekilde olsun;

Ders Adı Kredi Alınan Not
Yöneylem Araştırması 4 BB
İstatistik 3 CB
İşletme 3 AA
Finansal Yönetim 3 BA
Algoritmalar 5 CC

Şimdi de gelelim genel ağırlıklı nor ortalaması hesabına. Tüm aldığımız derslerin puanlarını ve kredilerini çarparak kredi sayısına bölüyoruz.

Not ortalaması = Not toplamı ÷ toplam kredi sayısı

Yöneylem Araştırması – 4x3 = 12

İstatistik – 3x2.5 = 7.5

İşletme – 3x4 = 12

Finansal Yönetim – 3x3.5 = 10.5

Algoritmalar – 5x2 = 10

Böylece genel not ortalaması 52/18= 2.88 olmaktadır.

Transkript Örneği

Aşağıda örnek teşkil eden bir transkript örneği bulunmaktadır. Bizim size tavsiyemiz okulunuzdan mezun olur olmaz öğrenci işleri daire başkanlığını ziyaret ederek transkriptinizi edinmeniz olacaktır. Çünkü farklı şehirlerden veya uzaktan işlerinizi yürütmek bazen zor olabiliyor. Mezun olan her öğrenci mutlaka transkript belgesine sahip olmalıdır. Ne olur ne olmaz ama değil mi?

Transkript Nedir? Transkript Nasıl Alınır?

Bazı üniversitelerin öğrencilere transkript belgelerinin mezun olur olmaz verildiğini biliyoruz. Ancak bu önemli belgeyi verilmese bile edinmenizde yarar olacaktır. Sizlere transkript nedir, transkript nasıl alınır anlattık. Umarız yüksek notlu transkriptler elde edebilirsiniz. Başarılar:)

İçeriği Paylaş
İçeriği Puanla
9 (2)
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.