Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Adrenalinizin Tavan Yapacağı En İyi Ekstrem Sporlar

Adrenalinizin Tavan Yapacağı En İyi Ekstrem Sporlar

Ekstrem sporlar insanların adrenalin ve macera isteğinden dolayı ortaya çıkmış limitleri zorlayan spor şeklidir. Bazen tehlikeli olabildikleri de görülür.

Socialing 3255 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Ekstrem sporlar insanların adrenalin ve macera isteğinden dolayı ortaya çıkmış limitleri zorlayan spor şeklidir. Bazen tehlikeli olabildikleri de görülür. Biz de limitleri sonuna kadar zorlayan ekstrem sporlar hakkındaki bilgileri sizin için derledik. En iyi ekstrem sporlar nelerdir ve ekstrem sporlar nedir, haydi inceleyelim.

1. Wingsuit Flying

Wingsuit adı verilen özel yapılmış bir tulumla bedenin havada kalmasını sağlayan adrenalin dolu bir spordur. Fiziksel hareket zorluğu ve paraşüt kontrolünün hassas olmasından dolayı tehlikeli sporlardan biri olarak kabul edilir. Bu sporu yapmadan önce kesinlikle paraşütlü veya paraşütsüz atlama yapmış olmanız gerekiyor.

2. Serbest Akrobasi

İnsanın sınırlarını zorlayıp bedeninin en verimli şekilde kullanmasını sağlayan ve bedeni hareket ettiren bir spordur. Dönüşler, atlamalar ve zıplamaların çok yoğun olduğu bu spor genelde güvenli alanlarda ve boş caddelerde yapılıyor. Bir noktadan diğer noktaya giderken aradaki tüm engelleri geçip kendiniz için en kısa yolu seçerek parkuru tamamlamanız gerekiyor.

Adrenalinizin Tavan Yapacağı En İyi Ekstrem Sporlar

3. Buz Tırmanışı

Buz tırmanışı, kaya tırmanışından doğan bir daldır ama pratikte çok fazla farklı yanları vardır. Çok tehlikeli ve dengesiz yüzeylerde yapılan bu sporda çivili botlar, buzullara saplanabilecek kazmalar kullanılıyor. Buzullara saplanan kazmalar buzullarda basamaklar oluşturmak ve tehlikeli bölgeleri fark etmek için kullanılıyor. Normal dağ tırmanışlarında özellikle buzul ortamlardan kaçınırken buz tırmanışında bu yollar tercih ediliyor.

4. Kite Surfing

Kite Surfing akrobasi, rüzgar sörfü ve yamaç paraşütü gibi birden çok ekstrem sporun birleşiminden oluşmaktadır. Türkiye’ye son birkaç senedir girmiş olan bu spor son günlerde gittikçe popülerlik kazanıyor. Suda yapılan diğer sporlara nazaran havada uçurtmayı da kontrol etmeniz gerekmektedir.

5. Helikopter Kayak / Heliski

Dünya çapında en heyecanlı spor dallarından biri olarak gösterilen bu spor, maceraperestler için biçilmiş kaftan resmen. Heliski kısaca, sporcuların helikopterler ile parkurlara bırakılıp spor bitiminde yine helikopterlerle alınmasına denir. Sporcular bu spor sürecinde gerekli GPS gibi ekipmanlar ile donatılıyorlar. Özellikle oluşabilecek çığ risklerine karşı airbag özellikli çantalar ile bu sporu yapıyorlar. Bu sporu yapmak isteyenlere sporu yapmadan önce kış şartlarında nasıl hayatta kalınacağı öğretiliyor. Adrenalin sporları içindeki en iyi ekstrem sporlar arasında favorimiz diyebiliriz.

Adrenalinizin Tavan Yapacağı En İyi Ekstrem Sporlar

6. Volkan Kayağı

Çıkış noktası olarak Nikaragua’nın Leon şehri gösterilen bu spor dalı, yanardağ bölgesinde küllerin üstünde kayak şeklinde yapılır. Adrenalin dolu ve tehlikeli olan bu spor 90km hıza kadar ulaşılabiliyor ve adrenalin dolu bu spora tam anlamıyla snowboard’ın kül üstündeki hali diyebiliriz. Belki de tehlikeli sporların atası diyebiliriz.

7. Bungee Jumping

Bungee Jumping, günümüzde turistik yerlerde çok fazla popülerlik kazanan bir spordur. Tehlikeli gibi görünse de günümüzde üretilen elastik ipler sayesinde kontrollü bir spor haline gelmiştir. Bununla birlikte atlama kulelerinden, çeşitli köprüler üzerinden de yapılabiliyor. Yaz ya da kış her mevsimde yapılabilen bu spor gece gündüz fark etmese de genellikle gündüz yapılır. Festivallerde, partilerde veya organizasyonlarda yapılabilen bu spor, izleyeni de yapanı da heyecan içerisine çekmektedir. Türkiye’de yapılabilecek en iyi yerler arasında Fethiye Ölüdeniz bulunmaktadır.

8. Zorbing

Tepeden aşağıya şişme bir balonla yapılan bu spor özellikle ABD de çok popüler. Zorb adında olan şişirilmiş küreler, 40-50 km hızlarla aşağıya yuvarlanıyorlar. Midesi bulanmayacak macera severler için birebir.

Adrenalinizin Tavan Yapacağı En İyi Ekstrem Sporlar

9. Sky Diving

Türkçesiyle gökyüzü dalışı, Serbest düşüş anlamına gelen bu macera sporu ülkemizde tatil kesimlerinde çok popüler. Genellikle 10 bin feet’ten yapılan bu atlayışın yerini diğer atlama sporları kesinlikle tutamaz. Bu atlayış için en iyi yerler arasında ise Avustralya ve mükemmel manzarasıyla Alpler var.

10. Yamaç Paraşütü

Tek başınıza veya iki kişi halinde yapılabilen, Ege’deki tatil kentlerinde oldukça popüler olan bir spordur. Yamaç Paraşütünün ölüm oranları yüksek olmasına rağmen yeterli güvenlik önlemleri ve iyi hava şartlarında adrenalinin dibine vurabileceğiniz bir spor. Sporda adrenalin arayanlar için süper bir etkinlik.

11. Serbest Dalış

Zorluk seviyelerini aşıp, nefesinizi tutup ve inanılması güç derinliklere serbest düşüş yaparak daldığınız macera sporudur. Tarihte su altı avcılığına dayanan bu spor günümüzde popüler bir adrenalin sporu haline gelmiştir. Aynı zamanda ülkemizde de yapılan ilginç ekstrem sporlar arasındadır.

İçeriği Paylaş