Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Türkiye’nin En İyi Liseleri Listesi - Güncel

Türkiye’nin En İyi Liseleri Listesi - Güncel

Eğitim hayatımızın en önemli dönemi lise çağıdır. Türkiye’nin en iyi liselerinde öğrenim görmek hepimiz isteriz. Bunun için çok ama çok çalışmamız gerekir.

Nedir 33506 Güncelleme: 9 ay önce 2 yıl önce

Ailelerinin imkanları dahilinde çocuklarını destekledikleri bu lise sürecinde sınavların ardından aldıkları puanlar ile liselere yerleşiyorlar. Şüphesiz ki Lise eğitiminin geleceğe etkisi çok önemli. Bakalım Türkiye'nin en iyi 15 lisesi listesinde hangi okullar var.

Türkiye’nin öne çıkan ve en başarılı öğrencilerinin mezun olduğu kaliteli okullarda okumak isteyen öğrencileri büyük bir sorumluluk bekliyor. Türkiye’nin en iyi liseleri ve puanlarını tek tek sizin için sıraladık.

Galatasaray Lisesi

Galatasaray Lisesi, listenin ilk sırasında yer alır. Okulun dil programında Fransızca ve İngilizcenin yanında İtalyanca ve Latince dil eğitimi de verilmektedir. Galatasaray Lisesi 490 taban puan ile öğrenci kabul etmektedir.

Türkiye’nin En İyi Liseleri - Galatasaray Lisesi

İstanbul Erkek Lisesi

Türkiye’nin en köklü liselerinde biri olan İstanbul Erkek Lisesi fatih semtinde bulunmaktadır. En yüksek puanla öğrenci kabul eden liselerden biri olan İstanbul Erkek Lisesi’nin en düşük yüzdelik dilimi 0.05’dir.

Türkiye’nin En İyi Liseleri - İstanbul Erkek Lisesi

Ankara Fen Lisesi

Türkiye’nin en iyi fen liseleri arasında yer alan Ankara Fen Lisesi, bilime birçok katkıda bulunmuş mezunları olan okuldur. Fen liselerinin çoğalmasıyla amacından ve eğitim kalitesinden sapmamıştır. Ankara Fen Lisesi’nin taban puanı 486’dır ve dört yıllık eğitim vermektedir. Mezunları bilim ve kültürel gelişime katkılarından dolayı birçok ödül almıştır.

Türkiye’nin En İyi Liseleri - Ankara Fen Lisesi

Kabataş Erkek Lisesi

1908 yılından bu yana eğitim veren Kabataş Erkek Lisesi, İngilizce ve Almanca dil seçenekleriyle eğitim veriyor. Öğrenciler aynı zamanda ek olarak Fransızca dersi de alabiliyor. 900 lise öğrencisine eğitim vermekte olan okula girebilmek için 489 taban puan kazanmak gerekmektedir.

Türkiye’nin En İyi Liseleri - Kabataş Erkek Lisesi

İzmir Fen Lisesi

Türkiye’nin en iyi fen liselerinden biri olan İzmir Fen Lisesi sınıfları 30 kişiliktir. Biyoloji, Bilgisayar salonu, fizik kimya salonu gibi laboratuvarları okul açık olduğu sürece öğrencilerin kullanımına açıktır. İzmir Fen Lisesi’nin taban puanı 494,570’tir.

Türkiye’nin En İyi Liseleri - İzmir Fen Lisesi

İstanbul Atatürk Fen Lisesi

İstanbul Atatürk Fen Lisesi, Kadıköy’de bulunan binasında öğrencilere eğitim vermektedir. Okulun en güzel özelliklerinden birisi asırlık ağaçların arasında bulunan bahçesi olabilir. Birçok öğrencinin tercih etmek isteyeceği okulun taban puanı 478’dir.

Türkiye’nin En İyi Liseleri - İstanbul Atatürk Fen Lisesi

Türkiye'deki En İyi Üniversiteler

Türkiye'deki en iyi üniversiteler hangileri?

İçeriğe Git

İstanbul Çapa Fen Lisesi

Çapa Fen Lisesi Türkiye’nin en iyi lisesi ve bir proje okulu olmasıyla bilinmektedir. İngilizce ve Almanca olarak iki yabancı dil eğitimi verilmektedir. Yabancı dil eğitimi dışında tüm dersler Türkçe işlenmektedir. İstanbul Çapa Fen Lisesinin taban puanı 473’tür.

Türkiye’nin En İyi Liseleri - İstanbul Çapa Fen Lisesi

Cağaloğlu Anadolu Lisesi

1850 yılında kurulan Cağaloğlu Anadolu Lisesi, 1983 yılından itibaren Almanca eğitim vermektedir. Cağaloğlu Anadolu Lisesinde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin 479 taban puanı tutturması gerekmektedir. Türkiye’nin seçkin okullarından biri olan bu okula her yıl 180 hazırlık sınıfı öğrencisi alınmaktadır.

Türkiye’nin En İyi Liseleri - Cağaloğlu Anadolu Lisesi

Bursa Tofaş Fen Lisesi

Proje okulu olmasıyla bilinen Bursa Tofaş Fen Lisesi, 240 yatak kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurduna sahiptir. Bursa ilinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bir devlet okulu olan Bursa Tofaş Fen Lisesine girebilmek için 471 taban puanı tutturmak gerekmektedir.

Türkiye’nin En İyi Liseleri - Bursa Tofaş Fen Lisesi

İstanbul Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi

İstanbul Hüseyin Avni Sözen Lisesinde pansiyon yoktur. Okulda yabancı dil olarak İngilizce hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Öğrencilere ayrıca Almanca dersleri de verilmektedir. Üsküdar ilçesinde bulunan okulun taban puanı 469,13’tür.

Türkiye’nin En İyi Liseleri - İstanbul Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi

Amerikan Robert Lisesi

Yabancı özel okul şartlarında eğitim veren okul 1863 yılında kurulmuştur. Robert Koleji olarak da bilinmekte olan lise Amerika dışındaki en eski Amerikan eğitim kurumu olma özelliğini taşımaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlık olan lise yabancı dilde eğitim veren özel karma bir eğitim kurumudur. Amerikan Robert Lisesi olarak ilave edilen ek kontenjanlar ile LGS sınavı ile de öğrenci almaktadır. 485 taban puan ile Amerikan Robert Lisesinde okumak mümkündür.

Türkiye’nin En İyi Liseleri - Amerikan Robert Lisesi

İzmir Amerikan Koleji

İzmir Amerikan Koleji, ücretli eğitim veren bir okuldur. LGS sınavından ortalama 424 puan ile öğrenci alan öğrenciler bu okulda okumaya hak kazanabilmektedirler. Hazırlık sınıfı ile 5 yıllık eğitim veren okulda İngilizce eğitim verilmektedir.

Türkiye’nin En İyi Liseleri - İzmir Amerikan Koleji

Tarsus Amerikan Koleji

Özel okul statüsünde eğitim veren Tarsus Amerikan Kolejine, LGS sınavı ile girmek mümkündür. 412 puan kazanan öğrenciler burada eğitim görme hakkı kazanmaktadır. Mevcut eğitim programına ek olarak hazırlık sınıfı zorunluluğu bulunan okulda İngilizce eğitim verilmektedir.

Türkiye’nin En İyi Liseleri - Tarsus Amerikan Koleji

Saint Joseph Fransız Lisesi

Kurulduğu ilk günden bu yana en başarılı Fransız liseleri arasında yer alan Saint Joseph Fransız Lisesi, Fransızca ve Türkçe eğitim veren özel bir okuldur. 456 taban puan kazanan öğrencilerin tercih edebileceği okul iddialı bir eğitim sistemine sahiptir.

Türkiye’nin En İyi Liseleri - Saint Joseph Fransız Lisesi

Yurtdışı Eğitim Hakkında Bilgi Al!

Yurtdışı eğitim ile ilgili içeriklerimizi oku.

İçeriğe Git

Notre Dame De Sion Lisesi

İstanbul’da bulunan özel bir Fransız Lisesi olan Notre Dame De Sion Lisesi için her yıl 140 kişilik kontenjan açılmaktadır. 446 puan kazanan öğrencilerin tercih yapabileceği okulda Fransızca ve Türkçe eğitim verilmektedir. Ayrıca İngilizce eğitimi de verilmektedir.

Türkiye’nin En İyi Liseleri - Notre Dame De Sion Lisesi

Bu yazımızda Türkiye’nin en iyi liseleri listesine yer verdik. Özellikle Türkiye’nin en iyi Anadolu liseleri 2024 yılında da öğrenci alan bu liseleri puanınıza göre tercih edebilirsiniz. Üniversiteni Tanıt ekibine göre en iyi Lise sıralaması 2024 yılında bu şekilde gerçekleşti. Bakalım seneye nasıl olacak?

İçeriği Paylaş