Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

universitenitanit@gmail.com
Kurumsal Mail Örnekleri ile İş Başvurusu Maili Nasıl Yazılır? 24
Nedir 27575 1 1 yıl önce 1 yıl önce

Kurumsal Mail Örnekleri ile İş Başvurusu Maili Nasıl Yazılır?

Günümüzün en büyük problemlerinden biri maalesef ki işsizlik. Bunun için sizlere kurumsal mail örnekleri ile iş başvurusu maili nasıl yazılır anlatacağız.

Günümüzün en büyük problemlerinden biri maalesef ki işsizlik. Bunun için sizlere kurumsal mail örnekleri ile iş başvurusu maili nasıl yazılır anlatacağız.

E-posta adresleri nasıl olmalıdır?

E-posta adresiniz sizi direk olarak yansıtan adınız ve soyadınızın içerdiği bir e-posta adresi olmalıdır. Mail adresleri aynı zamanda sizin profesyonelliğinizi yansıtmaktadır. Kurumsal e-postalar da çalışanlara bu formatlarda verilir. İsim.soyisim@gmail.com veya isimsoyisim@hotmail.com gibi olmalıdır. Ahmet213212@gmail.com, istanbulcocugu@hotmail.com veya scorpionking@gmail.com gibi e-posta adreslerinden kaçınınız. Eğer düzgün bir e-mail adresiniz yok ise yeni e-posta adresi edinebilirsiniz.

E-Posta adresi nasıl oluşturulur?

E-posta adresi nasıl oluşturulur sorusunun cevabını çoğu kişinin bildiğini varsayıyoruz. Çünkü herhangi bir siteye kaydolurken bile bir e-mail adresinizin olması gerekmektedir. Bunun için Google, Yahoo, Outlook veya Yandex’in e-posta servislerine başvurabilirsiniz.

Vereceğiniz mesaj kısa ve öz olmalı

Diyelim ki bir şirkete iş başvurusunda veya staj başvurusunda bulunacaksınız. Mail yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri konu satırındaki metindir. Bu metinde özgeçmişinizde yazdığınız bilgileri tekrar etmenize gerek yok. Özellikle bir insan kaynakları uzmanına mail atıyorsanız, kendinizi en net şekilde özetlemeniz gerekmektedir. Pozisyon hakkında kısaca ilginizi belirtebilir, bu alanda çalışma yaptıysanız bundan bahsedebilirsiniz. Unutmayın; Bu metinlerin çoğu detaylı bir şekilde incelenmemektedir. O yüzden okuyan kişiyi ilk paragrafta yakalamanız gerekiyor.

Kurumsal maile nasıl başlanır?

Kurumsal maile başlarken selamlama ile başlayabilirsiniz. Yani Merhabalar Aslı Hanım veya Selamlar Murat Bey gibi bir giriş cümleniz olabilir. Maili göndermeden önce gönderilen kısımdaki mail adresini dikkatlice kontrol edin. Mail yanlış kişilere ulaşmasın.

Ekteki dosyaların isimlerini mutlaka düzeltin!

Mail içeriğini hallettik diyelim. CV’nizi veya sertifikalarınızı yüklerken dosya formatlarına ve isimlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Ek olarak bu belgelerin isimlerini de düzgün bir şekilde yazmış olmanız gerekmektedir. Örnek olarak “Ahmet_Büyük_Cv.pdf” şeklinde olabilir.

E-Mail Eklerini Mail Metninde Açıklayın

İş başvuru maili yazarken eklediğiniz dosyaları başvuru metninde açıklamayı unutmayın. Profesyonel bir e-posta yazmak için bu gereklidir. Örnek olarak; “sertifikalarımı ve özgeçmişimi Ek’te iletiyorum” şeklinde yazabilirsiniz.

Kurumsal Mail Örnekleri ile İş Başvurusu Maili Nasıl Yazılır?

Kesinlikle ve kesinlikle Word dosyası atmayın!

Genel olarak özgeçmişler Word formatında hazırlanır. Ancak gönderim esnasında bazı kaymalar yaşanabilir. Bu durum işe alım uzmanı için negatif bir etki yaratabilir. O yüzden tüm belgelerinizi pdf şeklinde göndermenizi öneriyoruz.

İş başvurusu maili nasıl yazılır?

İş başvurusu maili yazarken çalışmak istediğiniz pozisyonu önceden araştırmanız gerekiyor. Bu pozisyon ile ilgili iş hayatındaki tecrübelerinizden edindiğiniz yetkinliklerden bahsedebilirsiniz. Daha önce de dediğimiz gibi mail içeriğine CV’deki bilgileri eklemenize gerek yoktur. Gönderdiğiniz maillerin kişiyi etkilemesi oldukça önemli. Bu yüzden büyük harflerden küçük harflere, noktalama işaretlerinden paragraf satırlarına kadar özen göstermeniz gerekmektedir.

Konu satırı çok önemli

Bu alan oldukça önemlidir. İşe alım uzmanının gördüğü ilk alan konu satırıdır diyebiliriz. Mailinizin okunup okunmamasını etkileyebilir bir alandır. Konu satırına başvuracağınız pozisyonu belirtebilirsiniz. Örnek olarak “İş Analistliği pozisyonu için Ahmet Büyük Başvurusu” veya “İş Analistliği Pozisyonu Başvurusu hk.” gibi kısa ve öz bir şekilde açıklayabilirsiniz. Konu satırlarınızın 50 karakterden fazla olmamasına özen gösterin.

Merhabalar güzel giriş

Mail nasıl yazılır sorusunun en dikkat edilmesi gereken unsurlarından biri de “maile nasıl başlanır”’dır. “Merhaba” ile başlanılabilir. Ancak kişinin adının da eklenmesi önemlidir. “Merhaba Ahmet Bey, Ben Ali” şeklindeki bir başlangıç sizin için iyi olacaktır.

Kurumsal Mail Örnekleri ile İş Başvurusu Maili Nasıl Yazılır?

İş pozisyonunu belirtin

Konu satırına belirtmiş olduğumuz pozisyonu e-posta içeriğinde de belirtmemiz konuyu vurgulamak anlamında yararımıza olabilir.

İş ilanını nerden gördünüz?

İş başvurusunu nerden gördüğünüz veya nasıl ulaşacağınızı kısaca belirtirseniz işe alım uzmanının aklındaki soruyu cevaplamış olacaksınız. “XXX kariyer sitesindeki ilanınıza istinaden” şeklinde ekleyebilirsiniz.

Neden beni almalısınız; kısaca özetleyin

İşte geldik en önemli kısma. İş başvurusu maili nasıl yazılır sorusunun kilit cevabı; sizin tek kalemde ve en kısa şekilde bu pozisyon için neden sizi seçmeleri gerektiğini açıklamanız olacaktır. Niteliklerinizi vurucu bir şekilde vurgulayarak işi kapmanız an meselesi olabilir.

Kapanışı yapın

Kapanış ileriye dönük bir ifade olmalıdır. Örnek olarak “Geri dönüşünüzü heyecanla bekliyor olacağım” gibi bir metin yazılabilir. Bu sizin başvuruda bulunacağınız iş pozisyonu için ne kadar hevesli olduğunuzu gösterecektir. Ek olarak, bir satır altına “Saygılarımla” veya “Sevgiler” kelimelerinden bir tanesini de ekleyebilirsiniz.

E-posta imzası kullanın

Mail imzasında iletişim aracınızı kullanmak sizlere daha kolay ulaşılmasını sağlayabilir. İletişim bilgilerinize sosyal medya hesaplarını eklemenizi kesinlikle önermiyoruz. Ancak güncel bir Linkedin profiliniz varsa sayfanızın bağlantısını ekleyebilirsiniz. Profesyonel e-postalarınız için bu imzayı kullanabilirsiniz. Yazı tipi boyutu, font büyüklüğü ve sadelik ön planda olmalı.

İletişim bilgilerinizi eklemeyi unutmayın!

E-posta imzasına iletişim bilgilerinizi eklemeyi unutmayın! Telefon numaranız, mail adresiniz veya kişisel bir web sitenizi ekleyebilirsiniz.

Kurumsal Mail Örnekleri ile İş Başvurusu Maili Nasıl Yazılır?

Bonus 1: İş başvurusunda Önyazı nasıl yazılır?

Önyazı metni sade ve vurgularla dolu bir metin olmalıdır. Bir yöneticiyi veya insan kaynakları uzmanını etkilemek için çok önemlidir. Kurumsal mail örneklerinde de görebileceğiniz üzere çok net bir şekilde kendinizi ifade edebilirsiniz. Sektörde ne kadar tecrübeli olduğunuzu, bu işii ne kadar hevesle yaptığınızı, hangi başarıları elde ettiğinizi veya niteliklerinizi vurgulayarak tane tane anlatmanız yararınıza olacaktır. Aşağıdaki önyazı örneğini inceleyebilirsiniz.

Bonus 2: Word belgesi PDF olarak nasıl kaydedilir?

Office programları bildiğimi gibi er derde deva. Word dosyasını nasıl Pdf’ye dönüştürebilir inceleyelim hemen.

  • Word dosyanızı ilk olarak kaydetmenizi öneriyoruz.
  • Sonrasında ise “Dosya” sekmesinin içindeki “Dışarı Aktar” butonuna basıyoruz.
  • Son olarak çıkan PDF/XPS butonuna tıklıyoruz ve kaydedeceğimiz yeri seçip “Yayımla” diyoruz.
  • Veee hazır. Güle güle kullanmanızı diliyoruz.

Kurumsal E-Posta'da yer alan ön yazınızın, mail formatınızın, sertifikalarınızın veya özgeçmişinizin de dahil olmak üzere tüm bilgileriniz ve kişisel verilerinizi gözden geçirin. Biliyorsunuz ki "e-posta gönderiyor" yazısı çıktıktan sonra bir daha geri almak mümkün olmuyor. İş dünyasında sürekli olarak mail yazmak söz konusu olduğu için zamanla zaten alışacaksınız. Sizler için kurumsal mail nasıl yazılır, e posta formatı, e mail yazarken dikkat edilmesi gerekenler, kurumsal mail örnekleri, iş başvurusu maili nasıl atılır, kurumsal e posta örnekleri ve kurumsal e mail nası atılır gibi sorulara cevap verdik. Umarız sizler için yararlı bir makale olmuştur. İyi işe başvurmalar dileriz.

İçeriği Paylaş
İçeriği Puanla
9 (2)
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.