Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Kayak Sporu Nasıl Yapılır? Ülkemizdeki En İyi Kayak Merkezleri Nerelerdedir?

Kayak Sporu Nasıl Yapılır? Ülkemizdeki En İyi Kayak Merkezleri Nerelerdedir?

Kayak sporu nasıl yapılır sizlere en basit şekilde anlatmaya geldik. Ayrıca ülkemizdeki en iyi kayak merkezlerinden de bahsedeceğiz. Bol sosyallikler..

Socialing GOOGLE Abone Ol 1680 0 2 yıl önce 2 yıl önce

Kayak sporu nedir?

BÖzellikle Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında kış turizminin arttığını biliyoruz. Kar kalınlığı yükseldikçe de kayak merkezlerinin ev sahiplinde tatilimizi yapma fırsatımız oluyor. Kış mevsiminde Aralık ayıyla beraber başlayan bu süreç, bizi ekstrem bir spor dalına götürüyor. Bu da tabi ki kayak sporu. Kayak sporu hakkında bilgi verecek olursak tam anlamıyla şöyle söyleyebiliriz; Kış sporu olarak tanımlanan, gerekli kayak ekipmanları ile ilerlemeye dayalı bir spor türüdür. Ancak kayak eğitimi almadan kesinlikle yapılması önerilmez. Kayak pistinin ideal kar kalınlığı ise ezilmiş olarak 40 santimetre yüksekliklere sahip olması gerekmektedir.

Kayak nasıl yapılır?

Yeni başlayanlar için kayak nasıl yapılır sorusunun cevabı ise azimden geçiyor. Kayak yapmak, farklı zorluk seviyelerindeki pistlere sahip alanlarda öğrenilebilir. Popüler tesislerde ise her kategoriye göre pist mevcuttur. En önemli unsurlardan biri kayak ayakkabılarının nasıl kullanıldığını öğrenmektir. Kayak ayakkabılarını bağlama noktalarından bağlayarak batonları kayağa geçirebilirsiniz.

Kayak Sporu Nasıl Yapılır? Ülkemizdeki En İyi Kayak Merkezleri Nerelerdedir?

İlk defa kayak yapacaklar, öncelikle düz bir zeminde pratik yapmalıdır. Batonları hareket ettirerek, ileri geri gidebilirsiniz. Eğer herhangi bir tesisteyseniz kayak eğitmeninden taktikleri öğrenmenizi tavsiye ederiz. Dengede kalabilmeyi öğrendikten sonra da slalom ve kar sapanı tekniklerini kullanmanız mümkün olacaktır.

Kayak sporu ekipmanları ve aksesuarları

Kış turizminin vazgeçilmez sporlarından biri olan kayak sporu için birtakım ekipmanlar gerekmektedir. Bu malzemeleri kiralama veya satın alma yolu ile edinmeniz mümkün. Eğer senede bir kez yapıyorsanız kayak malzemelerini kiralamanız daha avantajlı olacaktır. Maalesef ki bu spor için de ekipmanlar pahalıdır.

Kayak Sporu Nasıl Yapılır? Ülkemizdeki En İyi Kayak Merkezleri Nerelerdedir?

Öncelikle güvenliğiniz için kayak tulumuna ihtiyacınız olacaktır. Kayak tulumundan sonraki en çok ihtiyacınız olan şey ise snowboard kayak veya skii kayaklardır. Bunlar sizin tercihinize göre şekillenebilir. Kayak kıyafetlerinin önemi olduğu gibi kayak gözlüğü, kayak kaskı, kayak montu ve kayak pantolonu gibi kayak takımını oluşturan tüm unsurlar bir bütünlük oluşturmaktadır. Karlı havada güneş gözlüklerinizi de takmayı unutmayınız.

Kayak teknikleri

Alp disiplini: Kayak pistindeki kapılardan geçerek en hızlı ilerlemenin amaçlandığı bir yarış türü.

Kuzey disiplini: Dayanıklılık temelli yarışma türünde iniş ve çıkış şeklindedir.

Telemark: Yukarıdaki iki disiplinin karışımı ile oluşan tekniktir. Telemark, kayak tarihinin en eski tekniklerinden biridir.

Kayak Sporu Nasıl Yapılır? Ülkemizdeki En İyi Kayak Merkezleri Nerelerdedir?

Dünyanın en iyi kayak merkezleri

Dünyanın her köşesinde kış sporları için güzel destinasyonlar bulunuyor. Tatil sadece yaz aylarında yapılmaz değil mi? Bu yüzden insanların kışın da bu tarz aktivitelerde, doğa manzaralarında veya hafta sonu kaçamaklarında aklı kalmıyor değil. Üstelik tur şirketleri de bu anlamda ekonomik tarifeler düzenliyor. Arkadaşlarınız ile toplu olarak gidildiğinde belki de yurt içi kış tatiline göre daha avantajlı hale gelebiliyor. Farklı bir ülkede olmak da cabası.

Kayak Sporu Nasıl Yapılır? Ülkemizdeki En İyi Kayak Merkezleri Nerelerdedir?
No Destinasyon Ülke
1 Bansko Bulgaristan
2 Davos İsviçre
3 Leysin İsviçre
4 Zermatt İsviçre
5 Helsinki Finlandiya
6 Sestriere İtalya
7 St Moritz İsviçre
8 Meribel Fransa
9 Megeve Fransa
10 Whistler Kanada

Kaynak: Obilet

Türkiye’deki en iyi kayak merkezleri

İşte size Türkiye'deki en iyi kayak merkezleri..

Uludağ kayak merkezi

En popüler kayak merkezi şüphesiz ki Uludağ’dır. İstanbul’a yakın olması ve otel sayısının fazla olmasından dolayı kış aylarında neredeyse tüm oteller doludur. Maalesef biraz cep yaksa da sucuk ekmeği için bile ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Erciyes kayak merkezi

Kayseri’de yaşıyorsanız ve bir dağ eviniz yoksa hafta sonunuzu keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz. Türkiye’nin en çok turist alan kayak otellerinin de bulunduğu Erciyes dağının atmosferi sizi mutlu edecektir.

Kartalkaya kayak merkezi

Ülkemizin yeşillikler, gölleri ve doğal güzellikleri ile bilinen Bolu’da bulunan merkezdir. Ülkemizin en iyi kış sporları merkezlerinden biridir.

Kayak Sporu Nasıl Yapılır? Ülkemizdeki En İyi Kayak Merkezleri Nerelerdedir?

Denizli kayak merkezi

İşletmesi Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı tesis belki de o bölgenin en iyilerinden. Tesiste 8 parkur, 2 telesiyej ve 1 teleski bulunmaktadır.

Sarıkamış kayak merkezi

En ucuz kayak otellerinin bulunduğu Sarıkamış kayak merkezini ziyaret etmenizi mutlaka öneririz. Ucuz olmanın yanı sıra kayak ekipmanlarının da kiralama ücretleri çok uygundur.

Kartepe kayak merkezi

Türkiye'nin sayılı kayak merkezlerinden biri olan Kartepe’de, 14 adet pist, 2 teleski ve 3 telesiyej bulunmaktadır.

Kayak Sporu Nasıl Yapılır? Ülkemizdeki En İyi Kayak Merkezleri Nerelerdedir?

Bunların dışında Davraz dağı, Ilgaz kayak merkezi, Yedikuyular kayak merkezi, Elmadağ kayak merkezi, Bozdağ kayak merkezi, Saklıkent kayak merkezi ve Palandöken tesislerini de inceleyebilirsiniz.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.