Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İş Başvurusu Maili ve Ön Yazı Nasıl Yazılır?

İş Başvurusu Maili ve Ön Yazı Nasıl Yazılır?

Son derece yararlı bir içerikle karşınızdayız. Ön yazı nasıl yazılır ve iş başvurusu maili nasıl atılır anlatacağız. Olumlu geri dönüşler diliyoruz.

Nedir 21615 Güncelleme: 8 ay önce 2 yıl önce

Ön Yazı Nedir?

Ön yazı, iş arama süreçlerinin profesyonelleşmesi nedeniyle iyi bir CV oluşturmanın yanı sıra sizleri ön plana çıkartacak , çalışmak istediğiniz pozisyona özel olarak niteliklerinizi tanımlayabileceğiniz ve bu alandaki deneyiminizden özetle bahsedebileceğiniz sizi anlatan kısa ve öz bir metindir. Ön yazının Özgeçmişten farkı ise kendinizi o pozisyon için neden uygun gördüğünüzü özgürce anlatmak olacaktır.

Ön Yazı Adı Ne Olmalı?

Ön yazı yazarken insan kaynakları uzmanının bir şekilde dikkatini çekmeniz gerekmektedir. Ön yazı, yukarıda da belirtildiği gibi pozisyona ve şirkete özel olmalıdır. Örnek verecek olursak Proje Yönetimi Pozisyonu İçin İş Başvurusu başlığı gayet net ve anlaşılabilir olacaktır. Söz konusu staj başvurusu olduğunda da bu başlığı evirebilirsiniz.

CV’de Önyazı Nasıl Yazılır?

CV’de ön yazı iletmek istiyorsanız pozisyon ve şirkete uygun olarak, CV’nizin özeti olmayan, güçlü yanlarınızı belirttiğiniz kısa ve net bir kapak yazısı yazabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta kapak yazısındaki ilk paragraf olacaktır. Burada işe alım yetkilisinin dikkatini çekebilecek bir metin yazmanız, o CV için merak uyandıracaktır.

İş Başvurusu Maili ve Ön Yazı Nasıl Yazılır?

Ön Yazıda Kritik Noktalar Nelerdir?

İş başvurusunda yer alan ön yazınızın sizleri ön plana çıkarabilecek bir metin olduğundan bahsettik. Ön yazı da mutlaka olması gereken özellikleri de aşağıda listeledik.

 • Ön yazı başlığında pozisyondan bahsedilmeli,
 • Ön yazınızı yazarken giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine dikkat ediniz,
 • Çalışmak istediğiniz iş için uygun olduğunuzu anlatan kısa ve net bir paragraf olmalı,
 • İş ilanında bahsedilen kilit özelliğe uygun olarak daha önce yaptığınız çalışmanızı anlatabilirsiniz,
 • Sahip olduğunuzu düşündüğünüz önemli yetkinlikleri de anlatım dili ile betimlemelisiniz,
 • İş başvurusu yapacağınız şirkette çalışmanın sizi ne kadar mutlu edeceğinden bahsedebilirsiniz,
 • CV’nizde yer alan iletişim bilgilerinize, iş tecrübelerinize veya sertifikalarınıza ön yazıda yer vermemelisiniz. Daha çok neden bu işe başvuru yaptığınızı anlatan bir konsept olmalı,
 • Ön yazı yazarken veya yazmadan önce ön yazı örneği incelemeli ön yazı nedir ve nasıl yazılır sorusunun cevabını bulmalısınız,
 • Yazım ve imla kurallarına mutlaka dikkat etmelisiniz ve kontrol etmeden göndermeyiniz,
 • Karışık cümleler yerine kısa ve en net şekilde kendinizi ifade edin.

Üniversiteni Kısaca Anlat!

Üniversiten hakkında yorum yap, okulunun artıları ve eksilerinden bahset.

İçeriğe Git

CV Ön Yazı Örneği 1

Cv yollarken nasıl bir mail yazmalıyım diye düşünüyorsanız bu ön yazı e-postanızın dikkat çekmesini sağlayacak, sizi iş görüşmesine bir adım daha yaklaştıracaktır.


Sayın Murat Bey,

Linkedin üzerinden “Proje Sorumlusu” ilanınızı gördüm ve iletişime geçmek istedim. Şirketiniz bünyesinde bu pozisyon için gerekli nitelikleri taşıdığımı düşünüyorum. Proje yönetimi konusunda uzun dönem staj tecrübelerim ve gönüllü olarak çalışma geçmişim var. Proje yönetimi için gerekli olan programlardan MS Project ve MS Excel’i profesyonel bir şekilde kullanabilmekte ve her geçen gün kendimi geliştirmekteyim.

CV’mi EK’te iletiyorum. Geri dönüşünüzü dört gözle bekliyor olacağım.

İyi çalışmalar dilerim,

Ahmet Ercan


İş Başvurusu Maili ve Ön Yazı Nasıl Yazılır?

CV Ön Yazı Örneği 2

Eğer yeni mezunsanız ve iş tecrübeniz yoksa yaratıcı ön yazı örnekleri aramanıza gerek yok. Gerek tez çalışmanızdan gerekse staj tecrübelerinizden bahsedebilirsiniz. Kısa ön yazı örneklerine devam edelim.


Sayın Handan Hanım,

İnternet üzerinden firmanızın Tekstil Mühendisliği ilanınızı gördüm. Eğitim hayatım boyunca derslerimde elde ettiğim başarıları üretim ve yönetim stajlarımda tecrübe ettim. Şirketiniz bünyesinde çalışma hayatına başlamak benim için çok yararlı olacaktır.

Tekstil Mühendisliğinin en önemli dersleri kalite kontrol, üretim yönetimi ve kaynak yönetiminden yüksek derecede başarılarım ve projelerim mevcut. Aynı zamanda “Tekstil Sektöründe Kalite Kontrol Faaliyetleri” konulu tez çalışmamda beni bu alanda geliştirmiştir. Şirketiniz bünyesindeki pozisyon için uygun olduğumu düşünüyorum.

İlginiz için teşekkür ederim. Dönüşünüzü bekliyor olacağım.

Saygılarımla.

İhsan Yıldırım


İnceleyin: Yurtdışı İş İlanları İçin En İyi 18 Web Sitesi

CV Nasıl Hazırlanır?

İyi bir CV hazırlamanız, sizi ön plana çıkarabilir!

İçeriğe Git

Deneyimsiz Ön Yazı Örneği

Yeni mezun ve deneyimsiz bir iş arayanın yazabileceği bir ön yazı örneği aşağıdaki gibidir:


Sevgili İlgili,

Grafik tasarım alanında edindiğim bilgi birikimi ve yaratıcı bakış açım ile sizinle çalışma fırsatını değerlendirmek beni heyecanlandırıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde tamamladığım grafik tasarım eğitimi, beni estetik anlayışımı geliştirmeye ve görsel iletişimde etkili bir dil oluşturmaya teşvik etti. Deneyimsiz olabilirim, ancak öğrenmeye ve gelişmeye olan bağlılığım, işinize sağlayabileceğim değeri artırmamı sağlayacak.

Eğitim sürecim boyunca Adobe Creative Suite programlarına hakimiyet kazandım ve projelerimdeki tasarımları, estetikle bilimi harmanlayarak hayata geçirdim. İllüstrasyon, tipografi ve renk teorisi konularında sağlam bir temele sahibim. İşbirliği ve iletişim yeteneklerim, ekip ortamında etkili bir şekilde çalışabilme becerisini beraberinde getiriyor.

Yaratıcı düşünce sürecim ve tasarım projelerine karşı duyduğum tutku, sizinle bir araya gelerek şirketinizin vizyonunu güçlendirmeme olanak sağlayacak. Çalışma isteğim, öğrenmeye olan açıklığım ve enerjik yapım ile takımınızda değerli bir üye olabilmek adına sabırsızlanıyorum. İlginizi çekerse, detayları daha yakından konuşabilmek için sabırsızlanıyorum.

Saygılarımla,

Merve


İş Başvurusu Maili Nasıl Yazılır?

İş maili nasıl yazılır, iş başvurusu için mail atarken konu kısmına ne yazılır veya maille CV gönderirken nasıl yazılır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsunuzdur. İş başvurusu maili hakkında daha önce yazdığımız “İş başvurusu maili nasıl yazılır” konulu makalemizden de yararlanabilirsiniz. Burada da temel olarak bahsedeceğiz.

 • Konu satırına hangi pozisyonla ilgilendiğinizi yazmalısınız,
 • Kısa bir merhabalar veya selam şeklinde giriş cümlesi kullanabilirsiniz,
 • E-mail gönderdiğiniz bir kişi ise Merhabalar Ahmet Bey şeklinde olabilir,
 • İlanı nerede gördüğünüzü, hangi pozisyonla ilgilendiğinizi ve bu pozisyon için sahip oldum dediğiniz yetkinliklerinizi en kısa ve net şekilde eklemelisiniz,
 • Başvurduğunuz şirket için heyecanınızı aktarabilmelisiniz,
 • CV ve portfolyonuzun Ek’te (Özgeçmişimi Ek’te iletiyorum) olduğundan bahsetmelisiniz,
 • Kısa bir kapanış metni ile bitirebilirsiniz,
 • E-Posta’nızı göndermeden önce kontrol edin,
 • Unutmayın, ilk izlenim çok önemlidir.
İş Başvurusu Maili ve Ön Yazı Nasıl Yazılır?

Kurumsal Maile Nasıl Başlanır?

Kurumsal Mail nasıl yazılır sorusunun cevabı aslında yukarıda belirttiklerimiz ile ortalama olarak aynı seviyededir. Daha kurumsal bir dil ile yazılmalıdır. İmla kurallarına, paylaştığınız dosyalara, yazım dilinize dikkat etmeniz gerekmektedir. İşe başladıktan sonra şirketin tarzına kısa süre içerinde alışacaksınız. Kurumsal Mail Örnekleri makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Şirketlere İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel olarak şirketler kariyer siteleri üzerinden iş ilanı oluşturmaktadırlar. Bu platformlar için de bilgilerinizi girerek CV’nizi oluşturabilirsiniz. Ancak kariyer günlerinde tanıştığınız ve E-mail’ini aldığınız bir kişiye direkt olarak mesaj göndermeyi planlıyorsanız dikkat çekici bir iş maili yazmalısınız.

İş başvurusu maili İngilizce olacaksa da burada kullanılan tavsiyeleri kullanabilirsiniz. Mailinizi veya iş başvurusunu yapmadan önce cv örnekleri ve ön yazı metinleri dahil olmak üzere incelemenizi öneriyoruz. Son olarak İyi Bir CV Nasıl Hazırlanır makalemizi de mutlaka okumalısınız.

İçeriği Paylaş