Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

universitenitanit@gmail.com
Öğrenciler İçin Stok Fotoğrafçılık ile Para Kazanma; Shutterstock Nedir? 5
Nedir 2863 0 9 ay önce 9 ay önce

Öğrenciler İçin Stok Fotoğrafçılık ile Para Kazanma; Shutterstock Nedir?

Shutterstock, fotoğraf veya videolu içerikler sağlayarak bazı yaratıcı meslek gruplarına ilham vermektedir. Haydi gelin, Shutterstock nedir anlatalım.

İçerisinde yüzlerce fotoğraf, vektör, video, müzik, illüstrasyon gibi içerik üreticileri tarafından üretilen ürünleri içerisinde bulunduran mikrostok sitelerinden biridir. 2003 yılından itibaren ilham vermek için çalışan Shutterstock ’un içerisinde 260 milyondan fazla telifsiz görsel bulunmaktadır.

Stok Fotoğrafçılık nedir?

Stok fotoğrafçılık, blog sitelerinin, video içerik sitelerinin veya reklam ajanslarının kullandığı içerik satın almaya yarayan platformlardır. İçerik üreticiler ise sattığı bu dijital sanatlardan para kazanmaktadırlar. Eğer fotoğraf çekmek hobinse bu hobinden para kazanman mümkün hale gelebiliyor. Stok fotoğrafçılık ne kadar kazandırır diye soracak olursanız bu tamamen sizin içeriklerinize bağlıdır cevabını vermek doğru olacaktır.

Öğrenciler İçin Stok Fotoğrafçılık ile Para Kazanma; Shutterstock Nedir?

Stok fotoğraftan nasıl para kazanılır?

Web sitesi içeriklerini her gün tüketiyoruz. Oradaki kaliteli fotoğraflar nerden geliyor hiç düşündünüz mü? Stok fotoğrafçısı kişi, çekilen fotoğrafı stok fotoğraf sitelerinin içinde yayınlıyor. Buna bağlı olarak da web siteleri konularına göre stok fotoğrafları veya videoları satın alabiliyor. Kaliteli fotoğraflar çekebilirim diyorsan sen de bu işten para kazanabilirsin.

Shutterstock ne işe yarıyor?

Shutterstock içerisinde ücretli ücretsiz olmak üzere birçok içerik barındıran stok görsel platformudur. Shutterstock katılımcı sayfasından üye olarak içerik üretip para kazanmak isteyen kişiler olduğu kadar buradan stok görsel temin eden kişilerde bulunmaktadır. Shutterstock üzerinden içerik üreterek para kazanabilir ya da ilham verici yüzlerce fotoğraf, vektör, video, müzik, illüstrasyon gibi içerikleri inceleyerek daha sonrasında kullanmak istediğiniz içeriği satın alabilirisiniz. Ülkemizde genellikle öğrencilerin para kazanmak için kullandığı bir stok görsel platformudur.

Shutterstock nasıl kullanılır?

Shutterstock contributor hesabı açtıktan sonra içerik üretip küçük miktarlarda da olsa para kazanma imkânınız bulunmaktadır. Shutterstock kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Arama motorlarından indirilen içeriğin hangi sayfadan alındığına kadar bulunabilen bir algoritmaya sahip olan Shutterstock’tan fotoğraf satmak sandığınız kadar kolay olmayabilir. Gerçekten satacağını düşündüğünüz içerikleri yüklemeniz daha iyi olacaktır. Herhangi bir markaya ait ürünleri içeriğinizden uzak tutmaya çalışmanız gerekir. Bunlar gibi noktalara dikkat ederseniz oluşturduğunuz içerikler satın alınabilir.

Öğrenciler İçin Stok Fotoğrafçılık ile Para Kazanma; Shutterstock Nedir?

Shutterstock fotoğraf yükleme ücretli mi?

Shutterstock stok görsel platformuna içerik yüklemek oldukça kolaydır. Ücretsiz bir şekilde içeriklerinizi Shutterstock üzerinden satabilirsiniz. İlk başlarda karlı bir iş olmasa bile zamanla içerikleriniz başkalarına ilham verdikçe para kazanabilirsiniz. İçeriklerinizden biri indirildiği zaman telif hakkı ücreti alarak para kazanırsınız.

Çektiğim fotoğrafları nasıl satabilirim?

Shutterstock contributor hesabı açarak e-postanızı, adres bilgilerinizi girmeniz gerekir. Girdiğiniz tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olmalısınız. Bilgileri girdikten sonra içeriklerinizi portfolyonuza ekleyerek onaylanmasını beklemeli daha sonrasında da satıldığında telif hakkınızı Shutterstock üzerinden banka hesabınıza aktarabilirsiniz.

Shutterstocktan nasıl para kazanılır?

Shutterstock birçok ilham verici içeriğin satıldığı bir stok görsel platformu olarak tanınmaktadır. Shutterstock para kazanma olanakları küçük miktarlarda olduğundan buradan büyük paralar kazanmanız pek mümkün olmayacaktır. Shutterstock için içerik üreten kişiler için üç kazanç aşaması bulunmaktadır. 500 USD, 3000 USD VE 10000 USD kazanç aşamaları bulunmaktadır. Kazanç aşamalarını geçtiğiniz zaman alacağınız telif hakkı ücreti daha fazla olacaktır. Bu kazançlara ilk başta ulaşmak çok kolay olmayacaktır.

Öğrenciler İçin Stok Fotoğrafçılık ile Para Kazanma; Shutterstock Nedir?

Shutterstock contributor hesabı açtıktan sonra e-postanızı, adres bilgilerinizi girerek üyelik işlemini tamamlamanız gerekmektedir. Bu bilgilerin doğru olduğundan emin olmanız gerekir bilgileri girdikten sonra artık para kazanmak için Shutterstock fotoğraf yükleme kısmından içerik yüklemelisiniz. Shutterstock da içerik yüklemeden para kazanmak pek mümkün olmayacaktır.

Shutterstock ne kadar kazandırıyor?

2003 yılından itibaren yaratıcı meslek gruplarına ilham vermek için çalışan Shutterstock içerisinde 260 milyondan fazla telifsiz görsel bulunmaktadır. Shutterstock ücretsiz indirme seçenekleri sayesinde de tercih edilmektedir. Rekabetin had safhada olduğu bu ortamda para kazanmak hem çok zor hem de çok kolay sayılabilir.

Birçok meslek grubundan insanların görsel arayışını gidermek için kurulan mikrostok platformu olan Shutterstock üzerinden içerik üreticileri düzenli bir gelir kazanmamaktadır. Yayınlanan içeriklerin arasından indirilen içeriklerden indirme başına içerik üreticisine ödeme yapan Shutterstock pasif gelir kaynağı olarak sayılmaktadır. İçerik üreticisinin toplam indirilme oranı 500 USD geçtiği zaman üyelik seviyesi atlayarak daha sonrasında indirilen içeriklerin alacağı komisyon ücreti artarak değişiklik gösterecektir.

Shutterstock nasıl ödeme yapıyor?

Shutterstock için içerik üreten kişiler için üç kazanç aşaması bulunmaktadır. 500 USD, 3000 USD VE 10000 USD kazanç aşamaları bulunur. Kazanç aşamalarını geçtiğiniz zaman alacağınız ödeme de fazla olacaktır. Bu kazançlara ilk başta ulaşmak çok kolay olmayacaktır.

Kazandığınız ilk paraları banka hesabınıza çekmek için minimum 35 USD kazanmış olmanız gerekir. Shutterstock ödemeleri içerik üreticilerinin banka hesaplarına ulaştırmak için Pay Pal, Payoneer, Skrill ve banka çeki şeklinde 4 farklı seçenek sunmaktadır. Banka çeki şeklinde ödeme almak isteyen içerik üreticilerinin en az 500 USD kazanç elde etmiş olmaları gerekmektedir. Minimum ödeme tutarında parası biriken içerik üreticilerinin isteği doğrultusunda 15 gün içerisinde para banka hesabına geçirir ve ödemeniz güvenle hesabınıza ulaşır.

Öğrenciler İçin Stok Fotoğrafçılık ile Para Kazanma; Shutterstock Nedir?

Öğrenciler için her geçen gün faydalı içerikler üretmeye devam ediyoruz. Stok fotoğrafçılık nedir ve Shutterstock nedir konularını ele aldık. Sende içeriklerimizi beğeniyorsan bizi İnstagram adresimizden (@universitenitanit) takip edebilirsin.

İçeriği Paylaş
İçeriği Puanla
9 (2)
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.