Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

universitenitanit@gmail.com
Üniversite Öğrencilerinin Çalışabileceği Part Time İşler 13
Socialing 28470 1 1 yıl önce 1 yıl önce

Üniversite Öğrencilerinin Çalışabileceği Part Time İşler

Türkiye’de on binlerce öğrenci eğitim giderlerini karşılayabilmenin yanında ailesine yük olmamak için part time işlerde çalışmak zorunda kalıyor.

Fakat öğrenciyken çalışmak, maddi zorlukların giderilmesi dışında sizi siz yapan etkenlerin farkına varabileceğiniz, insanları ve dünyayı tanıyabileceğiniz, entelektüel birikim oluşturabileceğiniz bir platform olma özelliği de taşır. Öğrencilerin bazıları okudukları bölümlerde edindikleri bilgileri kullanabilecekleri part time işler seçerken, bazıları da hizmet sektöründeki işgücü açığını kapatıyor. Üniversite öğrencisi hangi işlerde çalışabilir? Merak ediyorsanız, cevapları bu makalemizde bulabilirsiniz.

1. Üniversite Kampüsünde veya Kütüphanede Çalışmak

Okuduğun üniversitede çalışmak, öğrenciyken yapılabilecek işler arasında en dikkat çekenidir. Eğer okuduğunuz üniversitenin kampüsü büyük ve kapsamlıysa bu durumu kendi yararınıza kullanabilirsiniz. Üniversite okurken para kazanılır mı? Sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan biri de üniversite kampüslerinde kendinize uygun ve çok sayıda yarı zamanlı işlerin bulunmasıdır. Kendi üniversitenizdeki kütüphanede çalışmak size kendi çalışma saatlerinizi belirleyebilme ve boş zamanlarınızı ders çalışarak değerlendirebilme imkanı tanır.

2. Özel Ders Vermek

Öğrenci iş ilanları kategorisinde başı çeken iş, part ya da full time olarak yapabileceğiniz öğretmenliktir. Kendi alanınıza göre rahatlıkla bir ilana başvurabilir, ek gelir elde edebilirsiniz. Part ve full time öğretmen iş ilanları için ozelders.com gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.

Gelin Kendimizi Biraz Geliştirelim; Üniversite Öğrencilerinin Çalışabileceği Part Time İşler

3. İçerik Yazmak – Online İçerik Yazarlığı

Bilgisayar kullanabiliyorsanız kolaylıkla para kazanabilir ve öğrencilik hayatınızın maddi sıkıntılarla geçmesini önleyebilirsiniz. İçerik yazarlığı; okumayı, araştırmayı seven özellikle sosyal bilimler öğrencilerinin çok rahatlıkla yapabileceği bir meslek. Ayrıca geleceğin mesleklerinden biri olma özelliğine de sahip. Pandemi sürecinin dijitalleşmeyi adeta zorunlu kılmasıyla şirketlerin içerik yazarlarına olan ihtiyacı çok ciddi anlamda arttı. Bu sayede web sitelerine içerik yazmak iyi bir tecrübe olacaktır.

Bionluk.com, hallederim.com ve R10 gibi sitelere üye olarak freelance şekilde çalışabilirsiniz. Ayrıca İstanbul İşletme Enstitüsü’nün web sitesini ziyaret ederek dilediğiniz alanla ilgili ücretsiz online eğitim alabilir, eksik olduğunuzu düşündüğünüz alanlarda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Öğrenciyken yapabileceğiniz online içerik yazarlığı mesleği, dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi, grafik tasarım ve web tasarım alanlarıyla ilgili bilgi edinmek, bu konularda yazılmış blog yazılarına ulaşmak için Blogberry adresini ziyaret edebilirsiniz.

4. Work And Travel

Gençken çalışılacak işler dendiğinde şüphesiz ki en popüleri Work and Travel. Program sayesinde 3-6 ay arasında Amerika’da çalışma ve kazandığınız parayla gezme şansına sahip oluyorsunuz. Work and Travel (WAT), üniversite öğrencilerinin 15 Mayıs – 1 Ekim arasında Amerika’da çalışarak seyahat edebilmelerini, böylece hem kendilerini hem de başka kültürleri tanımalarını sağlıyor. 18-28 yaş arasındaysanız, dört yıllık bir bölüm okuyorsanız, master veya doktora öğrencisiyseniz, genel akademik not ortalamanız 2.00’ın üzerinde ise Work and Travel programına katılabilirsiniz.

Amerika'da öğrencilerin yapabileceği işler, Amerika’da eğitim almak için başvurduğunuz programa göre farklılık gösteriyor. Dil okulu için Amerika’daysanız çalışma izniniz yok. Fakat üniversite öğrencileri haftada 20 saat part-time olarak kampüs içinde çalışabiliyorlar.

Gelin Kendimizi Biraz Geliştirelim; Üniversite Öğrencilerinin Çalışabileceği Part Time İşler

5. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) Yapmak

Erasmus+ AGH projeleri kapsamında 17-30 arasındaki bireyler mezuniyet ve dil yeterliliği aranmadan, maksimum 1 yıla kadar Avrupa’da dilediğiniz bir ülkede gönüllülük faaliyetine katılabilirsiniz. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Yol, yemek, barınma masraflarınız ve harçlıklarınız çalıştığınız kurum tarafından karşılanıyor. Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Solidarity Corps/ESC) ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz avrupagonulluhizmeti[nokta]com adresini ziyaret edebilirsiniz.

6. Satış Danışmanlığı, Tezgahtarlık, Mağazacılık

Üniversite öğrencilerinin en hızlı şekilde bulabileceği iş türüdür. Özellikle mağaza zincirleri (Zara, LC Waikiki, Defacto vb.) part time ya da full time çalışan üniversite öğrencisi personel işe alıyor. Az bir deneyiminiz varsa ya da daha önce hiç çalışmadıysanız tam size göre bir seçenektir. Yorulursunuz, ezilirsiniz fakat hayata ve insanlara dair pek çok şey öğrenirsiniz.

Gelin Kendimizi Biraz Geliştirelim; Üniversite Öğrencilerinin Çalışabileceği Part Time İşler

7. Garson, Komi, Mutfak Çalışanı, Barmen

Fazlasıyla yorucu olsa da tecrübe aramayan işlerdir. Özellikle Burger King, Mc Donalds gibi fast food firmalarında kolayca iş bulabilirsiniz.

Bu şirketler alt ve orta düzey yöneticilerini part time çalışan üniversite öğrencileri arasından seçiyor. Dolayısıyla bu yerlerde çalışmanız veya iş bulmanız sizin için aynı zamanda ciddi oranda iyi bir kariyer başlangıcı olur.

8. Baristalık

Barista olmak bence öğrenciyken deneyimlenebilecek en güzel işlerden biridir. Üstelik baktınız her şey güzel gidiyor, hayatınıza barista olarak devam etmeniz bile mümkün. Baristalık size gerek yurtiçi gerekse yurtdışı pek çok iş kapısı açar. Kendinize bu sayede entelektüel anlamda da pek çok şey katmış olursunuz.

Gelin Kendimizi Biraz Geliştirelim; Üniversite Öğrencilerinin Çalışabileceği Part Time İşler

9. Tercümanlık, Çevirmenlik

Tercümanlık ve çevirmenlik size pek çok alanda kapılar açar. Örneğin; istemediğiniz bir pozisyonda çalışmaktan sırf bir yabancı diliniz var diye kurtulabilirsiniz. Üniversite boyunca kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerden biri de yabancı dil öğrenmeyi ihmal etmemektir.

10. Fuar veya Tanıtım Organizasyonları İçin Tanıtım Personeli

Fuar işleri yorucudur fakat çok eğlencelidir. En güzel tarafı da tecrübeli olmanız gerekmez. Fuarlar sayesinde uluslararası alanda pek çok kişi tanıyabilir, gelecekteki mesleğiniz için önemli fırsatlar yakalayabilirsiniz. Gençken çalışılacak işler arasında favorilerimiz arasındadır.

Gelin Kendimizi Biraz Geliştirelim; Üniversite Öğrencilerinin Çalışabileceği Part Time İşler

11. Bebek – Çocuk Bakıcılığı

Bebek ya da çocuk bakıcılığı en karlı işlerden biridir. Çok kısa sürelerde gayet tatmin edici ücretler kazanabilirsiniz. Fakat sorumluluk gerektiren bir alan olduğu için göreviniz boyunca çok dikkatli olmalısınız. Evdekibakicim.com adresinden çevrenizdeki ilanları araştırabilirsiniz.

12. Köpek Gezdirme

Gelelim benim favori işlerimden birine… Köpek gezdirme işi son yıllarda nihayet ülkemizde de popüler olmaya başladı. Ben üniversitedeyken gerçekten çok ekmeğini yedim. Köpek bakıcılığı işinden çok fazla para kazanmazsınız fakat imkanları oldukça iyidir. Örneğin; bakıcılığını yaptığınız köpek ya da kedilerin sahipleriyle samimiyet kurmayı başarırsanız evlerinde vakit geçirebilir, boş zamanlarınızda burada çalışabilirsiniz. Fakat unutmayın ki bir hayvanın sorumluluğunu almak gerçekten ama gerçekten çok zor bir iştir. Kendinize güvenmiyorsanız bu işe başlamamanızı tavsiye ederim. Armut.com, bakiciburada.com gibi sitelerden ilanları ve saatlik ücretleri inceleyebilirsiniz.

Gelin Kendimizi Biraz Geliştirelim; Üniversite Öğrencilerinin Çalışabileceği Part Time İşler

Üniversite öğrencisi ayrıca şu işlerde çalışabilir:

Size uygun işin hangisi olacağına karar vermek zor biliyoruz. Ancak bu makaleyi okuduktan sonra mutlaka katkısı olacağını düşünüyoruz. Öğrenciyken ne iş yapabilirim veya part time işler nelerdir sorularına elimizden geldiğince cevap verdik. Aşağıya da ek olarak bazı meslekler ekledik. Ayrıca iş ararken öğrenci iş ilanlarına da bakmayı unutmayınız.

Okurken para kazanmak her öğrenciyi rahat ettirir. Başta biraz zor gözükebiilir ancak ilk adımı atarsanız para kazanabilirsiniz. En basiy yöntem freelance iş ilanlarıdır. Eğer ufaktan başkalarına yardımcı olabilirsen freelance olarak çalışma şekli sana fayda sağlayabilir. Zamanla yaptığın iş hakkında bilgi edinmiş olabilir, kendini geliştirebilirsin.

İçeriği Paylaş
İçeriği Puanla
9 (2)
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.