Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

universitenitanit@gmail.com
Yapılacaklar Listesi 1: Otobüsle Avrupa Turu Nasıl Yapılır? 5
Socialing 1045 0 9 ay önce 9 ay önce

Yapılacaklar Listesi 1: Otobüsle Avrupa Turu Nasıl Yapılır?

2022 yılının, ekonomik olarak hepimizi etkilediği şüphesiz. Ancak otobüsle Avrupa Turu nasıl yapılır, anlatmak istedik. Çünkü anlatmasak içimizde kalacaktı.

Artık sadece günlük yaşantımız için değil; eğlenceden, seyahate kadar deneyimlemediklerimize de merak salıyoruz. Yeni şeyler denemeyi geciktirmemek istiyoruz. Bu yeni deneyimler arasında gezmekte yer alıyor!

Pandeminin sona yaklaşmasıyla sıkılan gezginlerin rota oluşturması bir oldu. Gezginlerin gitmek için rotalarına ekledikleri turlar arasında en çok Avrupa turları ve Balkan turları geliyor. Gelin Avrupa turları 2022 yılında ekonomik Avrupa turlarını nasıl yaparız birlikte inceleyelim.

Nasıl Avrupa Turu Yapılır?

Pandeminin etkisini sürdürmesi ile birlikte otostop eleyeceğimiz yöntemlerin başında geliyor. Araç sahipleri haklı olarak yoldan geçen birini arabalarına almak konusunda eskisi kadar esnek davranmıyor.

Yapılacaklar Listesi 1: Otobüsle Avrupa Turu Nasıl Yapılır?

Öte yandan bireysel araç ile seyahat etmek hem araç maliyeti hem de artan yakıt fiyatları sebebiyle eleyeceğimiz diğer bir seçenek. Geriye hem ekonomik hem de daha güvenli olduğunu düşündüğümüz otobüsle Avrupa turu kalıyor. Daha ekonomik olmasının yanında gezi tecrübeleri ile önceden belirlenmiş rehberler eşliğinde düzenlenen turlara katılmak faydalı olacaktır.

Otobüsle Avrupa Turu Yapmak Mantıklı mı?

Otobüsle Avrupa turu diğer seçeneklere göre gayet mantıklı bir seçenektir. Güzergâhı önceden belirlenmiş büyük Avrupa turları ortalama 16-18 gün sürmektedir. 14 ülke ve 24 şehrin gezildiği büyük Avrupa turu ile Avrupa baştan aşağıya gezilmektedir. Hollanda, İtalya, Fransa, Yunanistan, Almanya, Vatikan, Çekya, Avusturya, Belçika, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Sırbistan, Bulgaristan gezilecek ülkeler arasındadır.

Yapılacaklar Listesi 1: Otobüsle Avrupa Turu Nasıl Yapılır?

Tek seferde Avrupa’yı gezebileceğiniz otobüs turlarının büyük bir kısmı otobüs yolculuğu ile gerçekleştirilmektedir. Ancak organizasyon şirketleri, yolculukları gece saatlerine denk getirdiği için gündüz yorgunluğunuzu gece uyuyarak atmanız, turun avantajları arasında yer alıyor. Programda, otobüs yolculuklarının sonraki gününe muhakkak bir otel konaklaması konuluyor. Korktuğunuz gibi sadece otobüste konaklamış olmuyorsunuz.

Otobüsle Avrupa turlarında, gideceğiniz yer hakkındaki bilgilendirmeler size yolculuk esnasında yapıldığından ekstra bir araştırma içerisine girmiyorsunuz. Bilgi almak için çaba sarf etmemek size zaman kazandırıyor. Sizlere verilen bilgiler, gezdiğiniz yer ile ilgili temel ve bilinmesi önemli olan bilgileri içermiş oluyor. Bu durum da dikkatinizi tamamen rotaya vermenize olanak sağlıyor. Diğer türlü yolculuk; gezi yorgunluğunun yanına bir de nerelere gitmeli, ne yapmalı yerel işletmeler nerelerdir diye araştırmaktan geziye adapte olmanızı zorlaştırıyor.

İnsanların büyük Avrupa turu yapmasıyla sağlayacakları en büyük faydalardan biri Avrupa’yı tek seferde gezebilmeleridir. Hızlı bir tempoya sahip olması göz korkutucu olsa da, iyi organize edilmiş bir tur şirketiyle önceden gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Otobüsle Avrupa Turunda Rota Nedir?

Geziye karar verdiyseniz belirtilen yerlerden otobüslere binişleriniz sağlanacaktır. İlk gün muhtemel uğrayacağınız ülke Türkiye’ye kapı komşusu olması sebebiyle Bulgaristan ya da Yunanistan olacaktır.

Yapılacaklar Listesi 1: Otobüsle Avrupa Turu Nasıl Yapılır?

İlk turu Balkan turu olmak üzere tanımlamakta fayda var. İlk turda; Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan, Sırbistan, Bosna Hersek gezilecek yerler arasındadır. Gümrük kapısında sıra yoksa ilk gün kahvaltınızı Yunanistan’ın meşhur kavala kurabiyeleri ile yapmanız mümkün. Selanik’e gidip de Atatürk’ün evini görmemek olmaz. Kahvaltıdan hemen sonra burayı ve sonrasında şehrin kalan kısmını gezebilirsiniz.

Otobüs ile ekonomik Avrupa turunu tercih ettiyseniz bilmenizi isteriz ki zamanı verimli kullanmak zorundasınız! Az sürede daha fazla ülke ve şehir görebileceksiniz. Bu nedenle size sunulan plana sadık kalmalısınız. Yunanistan ilk durağınız ise Bulgaristan dönüş yolunda en son uğrayacağınız ülke olacaktır.

Otobüsle Avrupa Turunda Tren Kullanılabilir mi?

Tur sırasında trenle Avrupa turu da seçenekler arasında olabilir. Bu turun da kesinlikle tecrübe edilmesini tavsiye etmekteyiz. Genellikle Almanya, Fransa ve Avusturya güzergâhına konulan trenle Avrupa turları, tam otobüsün rehavetine kapılıp sıkılmaya başladığınız anlarda kurtarıcı gibi gelmektedir.

Avrupa görebileceğiniz en iyi tren ağına sahip. Dolayısıyla trenle Avrupa turu, gezi rotalarının en uğrak yerlerine konumlanmış durumdadır. Bizdeki gibi şehir merkezlerinin dışında konumlanmamış, gezilecek yerlere çok yakın duraklara sahiptir.

Avrupa’da halkın %70’i günlük kullanım için tren yolculuğunu seçmektedir. Bundan dolayı trenli ulaşıma Avrupa ülkeleri ekstra önem veriyor. Trenlerin tamamı gayet konforlu. Uzun tatil rotasyonlu trenlerin seçildiğini düşünürseniz, otobüsten daha rahat edeceğiniz kesin. Talebiniz nostaljik bir yolculuk ise biraz şansa kalabilir. Kompartımanlı trenler azalmakla birlikte hala nostaljik bir atmosfer deneyimleyebileceğiniz trenler mevcut.

Turun sonlarına doğru Kuzey Avrupa turu tamamlanmış oluyor. Belirtilen ülkelerde yer alan Avrupa’nın tüm şehirleri büyük Avrupa turu sayesinde geziliyor.

Dönüşte uğrayacağınız ülke Türkiye’den çıkarken kullandığınız gümrük kapısına göre değişmektedir. Yunanistan çıkışlı başladığınız turu Bulgaristan girişli olarak tamamlarsınız. Büyük Avrupa turu yurt dışına çıkılarak, turu baştan aşağı gezilmesi gereken şehirleri görecek şekilde dizayn edilmiştir.

Otobüsle Avrupa Turundan Avantajları Nelerdir?

Otobüsle Avrupa turunun avantajlarını sıralamak bu tercihi seçip seçmemenize katkı sağlayacaktır. Beklentilerinizi iyi belirlerseniz hayal kırıklığına uğramamış olursunuz. Kısaca otobüsle Avrupa turunun avantajlarını sıralamak gerekirse;

Yapılacaklar Listesi 1: Otobüsle Avrupa Turu Nasıl Yapılır?

Geziye katılmaya şimdi karar verdiyseniz Avrupa turları 2022 yılı hakkında detaylı bilgi almak için kayıtları devam ediyor olan turları inceleyebilirsiniz.

İçeriği Paylaş
İçeriği Puanla
9 (2)
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.