Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
En Sevilen Dijital Çocuk Oyunları

En Sevilen Dijital Çocuk Oyunları

Çocukların en sevdiği dijital çocuk oyunlarına göz atın. Güvenli tablet ve telefon oyunlarını hemen inceleyin.

Nedir 922 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Çocukların en sevdiği dijital çocuk oyunlarına göz atın. Güvenli tablet ve telefon oyunlarını hemen inceleyin.

Oyunlar, hem çocuklar hem de yetişkinler için keyifli bir zaman geçirme aktivitesidir. Çocuklar için oynanan oyunun eğlence olmasının yanı sıra eğitici, düşündürücü, geliştirici olması da önemli bir unsurdur. Çünkü çocukların en temel ihtiyaçlarından biri olan oyun; eğitici olduğu takdirde boş bir eğlence aracı değil, aksine mental ve fiziksel gelişimine katkı sağlayan bir aktivite haline gelmektedir.

Modern çağın getirdiği teknoloji ile birlikte çocukların oyun araçları sadece oyuncak olmaktan çıkmış; telefon, tablet ve bilgisayara dönüşmüştür. Bedava oyun oynama seçeneği de sunan oyunlarda ise dikkat edilmesi gereken noktalar var. Her zaman ebeveyn kontrolünde olması gereken oyunların bazıları olumlu etkiler yaratırken bazıları ise kötü unsurlar içerdiği için olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Bu yüzden oyunları çocuklara oynatmadan önce mutlaka ebeveynlerin kontrol etmesinde fayda vardır.

Oyun sitelerinin, indirme platformlarının ve çeşitliliğin artmasıyla birlikte oyun miktarında da ciddi bir artış olmuştur. Özellikle pandemi döneminde çocukların sosyalleşememesi, oyun üreticilerinin sektöre daha fazla zaman ayırmasına sebep olmuştur. Dijital ortamda belki binlerce çeşidi bulunan oyun türlerinden hangilerini oynatacağınızı bilemiyorsanız sizler için en sevilen dijital çocuk oyunlarını derledik:

Dijital Çocuk Oyunları

World of Zoo: Çocukların hayvanları tanımasını kolaylaştıran bu oyunda hayvanları besleyebileceğiniz ve sevebileceğiniz bir simülasyonu yönetirsiniz. Hayvan sevgisi aşılanırken, besleme ve bakım ile birlikte sorumluluk bilincini de artırmaktadır.

Angry Birds: Çocuklar tarafından oldukça çok sevilen bu oyunda kuşlar belirlenen kuleleri yıkmak için fırlatılmaktadır. Fizik bilgisini geliştirirken aynı zamanda ince motor kasları ve el göz koordinasyonu için de oldukça uygun bir oyun seçimi olacaktır.

Ateş ve Su: İki kişi ile birlikte oynanan bu dijital oyunda çeşitli engeller aşılmakta ve bulmacalar çözülmektedir. Seri halinde bulunan bu oyun hem yetişkinler hem de çocuklar için eğlenceli bir oyun sayılmaktadır.

Fruit Ninja: El-göz koordinasyonunun en çok lazım olduğu ve hareket kapasitesini artırırken reflekslerin de güçlendirildiği bir meyve kesme oyunudur. Hız, konsantrasyon, koordinasyon ve ince motor becerilerinin hepsinin kullanıldığı bu oyun renkli görüntüleri ile de çocukların dikkatini çekmektedir.

Subway Surfers: Bir tren yolu içerisinde koşturan kişiyi trenlere ve duvarlara çarptırmadan, engelleri aşmasına yardım edilen bir oyun türüdür. Her ne kadar trenin bir kişiye çarpması küçük çocuklar için hoş bir görüntü olmasa da yaşça daha büyük çocuklar için reflekslerin gelişmesine yardımcı olabilen eğlenceli bir oyundur.

Mental-Up: Uzmanlar tarafından geliştirilen, içerisinde bilmece ve bulmacaya dayalı yüzlerce oyun barındıran bir uygulamadır. Çocukların zekâ gelişimine destek verirken eğlenceli de vakit geçirmesine olanak sağlamaktadır. Bu yüzden çocuklar kadar ebeveynler tarafından sevilen ve tercih edilen bir uygulamadır. Ayrıca reklamsız olması ve pedagog onaylı olması sebebiyle velilerin de bir numarası olduğunu söylemek gerek.

MentalUP’ı incele

Red Ball: Kırmızı bir topu hareket ettirerek oynanan bu oyunda bulmacalar çözülüp engeller aşılır. Varılmak istenen noktaya gidene kadar düşündürürken eğlendiren bu oyun grafikleri sayesinde de çocukların tercih ettiği oyunlar arasındadır.

Minecraft: Çocukların çok sevdiği bir oyun türü olsa da içerdiği şiddet öğeleri sebebiyle çocuklar için sadece “yaratıcılık modu” önerilmektedir. Bu modda herhangi bir savaş, silah ve şiddet unsuru olmadan çocuklar dilediğince inşaat yapabilir, yerleri kazabilir, istediği yapıları oluşturabilirler. İçerisinde çok çeşitte materyal bulundurduğu için farklı dokuları öğrenmesine katkı sağlarken yaratıcılıklarını ve inşa yeteneklerini de geliştirmeye yardımcı olmaktadır.

SimCity BuildIt: Bir şehir tasarlama oyunudur. Belediyesi olduğunuz bu oyunda su, elektrik, geri dönüşüm, yollar, okullar, hastaneler ve evler gibi her türlü hizmet unsuru ve binalar sizin elinize bakmaktadır. Çocukları çoklu düşünmeye, problem çözmeye ve yapı kurmaya teşvik eden bu oyun eğlendirirken mental gelişime de oldukça katkı sağlamaktadır.

İçeriği Paylaş