Başarılı Bir Kariyer Başlangıcı İçin İyi Bir CV Nasıl Hazırlanır?

Başarılı Bir Kariyer Başlangıcı İçin İyi Bir CV Nasıl Hazırlanır?
2 ay önce
261
0

Günümüzde başarılı bir kariyer ve iyi bir gelecek oluşturmak için en temel adımlardan birisi olan CV nasıl hazırlanır sorusunu cevaplamak istiyoruz. Günümüz iş piyasası dahilinde rekabetin yüksek olması dolayısıyla tek ilan için çok sayıda kişi başvurabilmektedir. Bu anlamda ayırt edici olan ve kişilerin kariyerine dair fikir sunan en temel öğe CV olmaktadır.

Başvurulan işle ilgili bir içeriğe sahip olan ve yeterli uzunluğa sahip bir özgeçmiş hazırlama önemlidir. Bununla birlikte etkili bir ön yazı ve başarılı CV ile iş hayatında ön plana çıkmak mümkün. Özgeçmiş tesliminin ardından adaylar arasından mülakata çağrılma durumu dahi bu forma göre şekillenir. Peki, başarılı bir kariyer başlangıcı için iyi bir CV nasıl hazırlanır? Yazımızın devamında; CV hazırlama adımlarına dair ayrıntılı bilgiler sunuyoruz:

Öncelikle özgeçmiş eğer akademik bir alanda hazırlanmıyorsa en çok 2 sayfa uzunluğunda olmalıdır.

Temiz ve düzenli bir şekilde göze çarpması için A4 kağıdına uygulanması gerekmektedir. Tabii ki dijital özgeçmişler bu durumun dışındadır.

Özgeçmiş dahilinde önemli içeriklerden bir diğeri de; CV incelemelerine ayrılan sürenin kısa olması nedeniyle uzun paragraflar oluşturmaktan kaçınmaktır. Dolayısıyla az ve öz bir şekilde kariyerinizi yansıtan içerikleri paylaşmanız yeterli olacaktır.

Tercihen üçüncü tekil ya da birinci tekil kişi ağzı ile yazılması daha uygun olacaktır.

Genel olarak talep edildiği üzere 11 veya 12 punto aralığında; aynı zamanda Ariel ya da Times New Roman Gibi standart yazı formatında sunulmalıdır.

Ters kronoloji olarak ifade edilen; güncelden geçmişe doğru bir sıralama uygulanmalıdır. Örnek vermek gerekirse, üniversite ve ardından lise şeklinde ilerlemelidir.

Özgeçmiş dahilinde gereksiz sayılabilecek hiçbir bilginin bulunmaması gerekir.

Fotoğraflı bir özgeçmiş oluşturuyorsa; iş dünyasının ciddiyetine uygun ve mümkünse takım elbise gibi kıyafetlerle çekilmiş fotoğrafların eklenmesi daha doğru olacaktır.

Bulanık ya da resmi olmayan fotoğraf eklenmesi iyi bir izlenim sunmaz. Bununla birlikte genelde vesikalık fotoğraf eklenir.

Kısa özgeçmiş örneği gibi önerilerde dikkat çeken bir başka nokta da; imla kurallarına dikkat edilmesi gerektiğidir.

Başvurulan iş ilanına uygun olacak şekilde bir ön yazı hazırlanması önemlidir. Eğer yapılan başvuru genel bir içeriğe sahipse ön yazıda çalışılmak istenen alanın belirtilmesi gerekir.

İnternet adresi gibi atıfta bulunulan içerikler haricinde cümle ya da kelimelerin altının çizilmemesi gerekir.

İsim, telefon bilgisi, e-posta ve adres gibi gerektiğinde ulaşılabilecek ayrıntıların özgeçmiş metninin başına yazılması ve görünür olması gerekmektedir.

Doğum yeri ve doğum tarihi gibi unsurlar da CV içeriklerinde bulunması istenen ayrıntılardır.

Uyruk belirtme işlemi genel olarak yurt dışında bir işe başvuru yapıldığı zaman tercih edilir.


Bunların dışında; ilan dahilinde özellikle talep edilen bilgi içeriği varsa; başvurulan ilana göre içerikler düzenlenmelidir. CV hazırlama esnasında faydalı adımlardan bir diğeri de başvurulan pozisyona göre işinin kendisini tanıttığı ve kısa bir içeriğe sahip olan kariyer hedefi paragrafının bulunmasıdır.

Bu noktada merak edilen içeriklerden bir diğeri de europass CV nedir sorusu olmaktadır. Şimdi europass türünde hazırlanmış özgeçmiş içeriğini değerlendirelim.

Başarılı Bir Kariyer Başlangıcı İçin İyi Bir CV Nasıl Hazırlanır?

Europass CV Nedir? Nasıl Hazırlanır?


Alan dahilinde birçok kişinin sıklıkla muhattap olduğu europass CV özellikleri merak edilmektedir. Temel olarak kişinin kişisel bilgileri başta olmak üzere eğitim öğretim dönemi, iş deneyimleri ve kişisel becerileri gibi özelliklerinin belirli bir format içerisinde doğrudan sunulmasını ifade eder.

2002 senesinde çıkarılmış olan Avrupa özgeçmişi formunun yerini almıştır. İnternet dahilinde kolaylıkla oluşturulabilecek europass CV kalıpları mevcuttur. Belirli içerikleri standart olarak sunan ve pek çok kişinin de etkili bir özgeçmiş hazırlamak için kullanmayı tercih ettiği CV kalıpları arasında yer alır.


Europass CV nasıl hazırlanır? Bu konuda internet yardımıyla kolaylıkla işlem yapmak mümkündür. Europass CV’nin ayrıntıları incelenip kişisel olarak da hazırlanabileceği gibi, internet üzerinde bu özgeçmiş türünün formlarına da kolaylıkla ulaşılabilir ve doldurulabilir.

Başarılı Bir Kariyer Başlangıcı İçin İyi Bir CV Nasıl Hazırlanır?

Europass CV temel olarak Avrupa Birliği’nde yer alan ya da aday ülkelerden birisinde kolay bir şekilde anlaşılmayı sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir belge sistemidir. Europass içerisinde yer alan 5 temel belgeden birisi bu CV olmaktadır. Sahip olduğu kullanışlı formatı nedeniyle ülkemizde de yaygınlık kazanmaya başlamıştır.

Avrupa ülkeleri içerisinde kullanılmakta olan ortak bir formata sahip olması nedeniyle yaygın şekilde kullanılır. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında kullanmak için ortak bir şekilde hazırlanabilir. Belli bir standart kalıbı sağlaması nedeniyle, ücretsiz oluşu ve 26 farklı dilde kolay bir şekilde oluşturulabilmesi sebebiyle tercih edilen içerikler arasında yer alır.


Europass CV düzenleme kapsamında, Öncelikle net ve kısa cümleler kurulması gerekir. Özgeçmişte yer alan yetenek ve diğer ayrıntılarda avantajlı kısımlara odaklanmak önemlidir. Aynı zamanda başvuru yapılan işe göre; özgeçmiş üzerinde kısa oynamalar yapılması oldukça faydalı işlemlerden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca ücretsiz CV hazırlama yöntemlerinden de en bilinenlerdendir. Europass CV’de de yukarıdaki özgeçmiş hazırlama teknikleri geçerlidir.Makaleyi Paylaş

Total Score:
3

Toplam Yorum: 0

Yorum Bırak