Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

universitenitanit@gmail.com
Hayatınızı Kolaylaştıracak En İyi Bilgisayar Programları 5
Teknoloji 2192 0 7 ay önce 7 ay önce

Hayatınızı Kolaylaştıracak En İyi Bilgisayar Programları

Günlük hayatta bilgisayarlar en çok kullanılan teknolojik aletler arasında. Sizlere işinize çok yarayacak en iyi bilgisayar programları listesini hazırladık.

Hemen her bilgisayarda olması gereken bilgisayar programlarını merak edebilirsiniz. Yeni bir bilgisayar aldım hangi programları yüklemeliyim? Dünyada en çok kullanılan bilgisayar programları nelerdir? En güzel bilgisayar uygulamaları nelerdir? gibi sorulara bu yazımızda cevap arayacağız. Sizler için bilgisayarda olması gereken programların listesini derledik.

Microsoft Office 365

İş hayatında sıklıkla kullanılan Microsoft Office programları temel olarak yazı yazma, resim, şekil, tablo simge ve 3 boyutlu model ekleme özelliklerine sahip programlardır. Hemen her bilgisayarda olması gereken programlardan olan ofis programları farklı özelliklere sahip olabilirler. Bu programlar arasında Microsoft Word, excel, Powerpoint gibi programlar vardır.

WinRAR

Bir sıkıştırma programı olan bu program sayesinde dosyalar disk içerisinde olduğundan daha az yer kaplayacaktır. Birçok işletim sisteminde hala kullanılan WinRar, olması gereken bilgisayar programları arasında yer almaktadır. Birçok işletim sistemlerinde dosya arşivleme ve verilerin sıkıştırılması için kullanılan bu yazılım programları oldukça kullanışlıdır.

Skype

Sohbet etmek amacıyla kullanılan bir yazılım programı olan Skype iş yeri ya da kişilerin ücretsiz bir şekilde görüntülü ya da sesli olarak görüşmelerini aynı zamanda anlık olarak mesajlaşma ve dosya gönderimini sağlayan bilgisayar programı olarak tanınmaktadır. E-posta ve cep numarası ile kayıt olarak mobil cihazlar üzerinden de Skype kullanabilirsiniz.

CCleaner

En çok indirilen programlar arasında yer alan CCleaner dünyadaki bilgisayarların %25’lik kısmında bulunmaktadır. Bu program bilgisayarın veri tabanı içinde yer alan geçici dosyaları, çerezleri ve lazım olmayan bilgileri otomatik olarak siler ve bilgisayarınızın hızını arttırır.

Adobe Acrobat Reader DC

PDF görüntülemek, yazdırmak, imzalamak, paylaşmak ve açıklama eklemek için kullanılan bir bilgisayar programı olan Adobe Acrobat Reader DC ücretsiz ve güvenilirdir. PDF içeriklerini açabilir ve bu içerikler içerisinde değişimler yapılmasını sağlayabilir

uTorrent

Microsoft Windows için küçük boyutlu aynı zamanda hızlı bir BitTorrent işlemcisidir. İndirilecek dosyanın ve klasörlerin bağlı olduğu meta datayı adlandırmak için kullanılan bir programdır.

PhotoScape

Ücretsiz bir resim düzenleme programı olan PhotoScape resim düzenlemesi yapan kişilerin bilgisayarında olması gereken bir bilgisayar programıdır. Resim düzenleme, kesme, birleştirme, renk değiştirme, resim üzerine yazı yazma ve logo ekleme gibi işlemleri bu program ile yapabilirsiniz.

Avast Free Antivirus

Virüs programlarına ihtiyaç duyuyorsanız sizi buraya alalım. Bir antivirüs yazılımı olan Avast Free Antivirüs, Avast Software tarafından geliştirilmiş bir uygulamadır. Yazılımın ilk sürümleri 1988 yılında sunulmuştur. Virüslere karşı koruma sağlayarak bilgisayarınızı olası durumlara karşı korumaya alan bir programdır.

Google Drive

Google Drive dosya depolama ve senkronizasyon hizmeti sağlayan bir uygulamadır. Kullanıcılarına bulut üzerinde depolama, dosya paylaşma ve dosya düzenleme imkanı sağlayan bu program oldukça kullanışlıdır.

Dropbox

Fotoğraf ve dosyaların internet üzerinde depolanarak Windows, Mac Os ve Linux gibi işletim sistemine sahip olan bilgisayardan mobil cihazlara dosyaların aktarılması ve düzenlenmesi imkanını sağlayan ücretsiz veri depolama programıdır.

Notepad++

Programcıların sıklıkla kullandığı gelişmiş bir kod düzenleyici yazılımı olan Notepad++ çok gelişmiş özelliklere sahiptir. Notepad yazılımlarından ayrıca çok büyük boyutlarda dosyaları bile açabilen hızlı bir şekilde işlem yapan ücretsiz bir yazılımdır.

VLC Media Player

DVD, Ses CD, VCD gibi hemen tüm ortam dosyaları ve akış protokollerinin oynatılabileceği bir programdır. VLC, açık kaynaklı ve özgür platformlar arası çoklu ortam oynatıcısı olarak bilinmektedir. Üstelik çoğu işletim sistemi tarafından da desteklenmektedir.

Audacity

Bu program birçok işletim sisteminde ücretsiz bir şekilde sayısal ses düzenleme ve kaydetme imkanı sağlayan yazılımdır. Şu an Google üzerinde çalışan Dominic Mazzoni tarafından geliştirilen bu program ses kaydetme ve düzenleme işlerinde kullanılmaktadır.

Dashlane

En önemli ve güvenli parola yöneticileri arasında yer alan Dashlane parola sağlığı denetimi, canlı dark web izleme, güvenli parola paylaşımı ve acil durum erişimi gibi özelliklere sahip bir programdır.

GIMP

GNU dahilinde geliştirilmiş olan piksel tabanlı bir görüntü işleme yazılımı olan bu program ile Adobe Photoshop ve buna benzer kapalı kaynak resim işleme araçlarına benzer işlevler sunan bir programdır.

Steam

Dijital dağıtım, dijital hak yönetimi, çok oyunculu oynama ve iletişim işlevlerini sunan bir platformdur. Oyuncuların sıklıkla tercih ettiği bu program üzerinden aynı anda birden fazla kişi ile etkileşim halinde olmak mümkün olacaktır.

İçeriği Paylaş
İçeriği Puanla
9 (2)
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.