Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Hayatınızı Kolaylaştıracak En İyi Bilgisayar Programları

Hayatınızı Kolaylaştıracak En İyi Bilgisayar Programları

Günlük hayatta bilgisayarlar en çok kullanılan teknolojik aletler arasında. Sizlere işinize çok yarayacak en iyi bilgisayar programları listesini hazırladık.

Teknoloji 9741 Güncelleme: 11 ay önce 2 yıl önce

Hemen her bilgisayarda olması gereken bilgisayar programlarını merak edebilirsiniz. Yeni bir bilgisayar aldım hangi programları yüklemeliyim? Dünyada en çok kullanılan bilgisayar programları nelerdir? En güzel bilgisayar uygulamaları nelerdir? gibi sorulara bu yazımızda cevap arayacağız. Sizler için bilgisayarda olması gereken programların listesini derledik.

1. Microsoft Office 365

İş hayatında sıklıkla kullanılan Microsoft Office programları temel olarak yazı yazma, resim, şekil, tablo simge ve 3 boyutlu model ekleme özelliklerine sahip programlardır. Hemen her bilgisayarda olması gereken programlardan olan ofis programları farklı özelliklere sahip olabilirler. Bu programlar arasında Microsoft Word, excel, Powerpoint gibi programlar vardır.

2. WinRAR

Bir sıkıştırma programı olan bu program sayesinde dosyalar disk içerisinde olduğundan daha az yer kaplayacaktır. Birçok işletim sisteminde hala kullanılan WinRar, olması gereken bilgisayar programları arasında yer almaktadır. Birçok işletim sistemlerinde dosya arşivleme ve verilerin sıkıştırılması için kullanılan bu yazılım programları oldukça kullanışlıdır.

3. Skype

Sohbet etmek amacıyla kullanılan bir yazılım programı olan Skype iş yeri ya da kişilerin ücretsiz bir şekilde görüntülü ya da sesli olarak görüşmelerini aynı zamanda anlık olarak mesajlaşma ve dosya gönderimini sağlayan bilgisayar programı olarak tanınmaktadır. E-posta ve cep numarası ile kayıt olarak mobil cihazlar üzerinden de Skype kullanabilirsiniz.

4. CCleaner

En çok indirilen programlar arasında yer alan CCleaner dünyadaki bilgisayarların %25’lik kısmında bulunmaktadır. Bu program bilgisayarın veri tabanı içinde yer alan geçici dosyaları, çerezleri ve lazım olmayan bilgileri otomatik olarak siler ve bilgisayarınızın hızını arttırır.

5. Adobe Acrobat Reader DC

PDF görüntülemek, yazdırmak, imzalamak, paylaşmak ve açıklama eklemek için kullanılan bir bilgisayar programı olan Adobe Acrobat Reader DC ücretsiz ve güvenilirdir. PDF içeriklerini açabilir ve bu içerikler içerisinde değişimler yapılmasını sağlayabilir

6. uTorrent

Microsoft Windows için küçük boyutlu aynı zamanda hızlı bir BitTorrent işlemcisidir. İndirilecek dosyanın ve klasörlerin bağlı olduğu meta datayı adlandırmak için kullanılan bir programdır.

7. PhotoScape

Ücretsiz bir resim düzenleme programı olan PhotoScape resim düzenlemesi yapan kişilerin bilgisayarında olması gereken bir bilgisayar programıdır. Resim düzenleme, kesme, birleştirme, renk değiştirme, resim üzerine yazı yazma ve logo ekleme gibi işlemleri bu program ile yapabilirsiniz.

8. Avast Free Antivirus

Virüs programlarına ihtiyaç duyuyorsanız sizi buraya alalım. Bir antivirüs yazılımı olan Avast Free Antivirüs, Avast Software tarafından geliştirilmiş bir uygulamadır. Yazılımın ilk sürümleri 1988 yılında sunulmuştur. Virüslere karşı koruma sağlayarak bilgisayarınızı olası durumlara karşı korumaya alan bir programdır.

İncele: Öğrenciler İçin En İyi Tablet Önerileri

9. Google Drive

Google Drive dosya depolama ve senkronizasyon hizmeti sağlayan bir uygulamadır. Kullanıcılarına bulut üzerinde depolama, dosya paylaşma ve dosya düzenleme imkanı sağlayan bu program oldukça kullanışlıdır.

Google Drive Nasıl Kullanılır?

Google Drive Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

İçeriğe Git

10. Dropbox

Fotoğraf ve dosyaların internet üzerinde depolanarak Windows, Mac Os ve Linux gibi işletim sistemine sahip olan bilgisayardan mobil cihazlara dosyaların aktarılması ve düzenlenmesi imkanını sağlayan ücretsiz veri depolama programıdır.

11. Notepad++

Programcıların sıklıkla kullandığı gelişmiş bir kod düzenleyici yazılımı olan Notepad++ çok gelişmiş özelliklere sahiptir. Notepad yazılımlarından ayrıca çok büyük boyutlarda dosyaları bile açabilen hızlı bir şekilde işlem yapan ücretsiz bir yazılımdır.

Üniversiteni Kısaca Anlat!

Üniversiten hakkında yorum yap, okulunun artıları ve eksilerinden bahset.

İçeriğe Git

12. VLC Media Player

DVD, Ses CD, VCD gibi hemen tüm ortam dosyaları ve akış protokollerinin oynatılabileceği bir programdır. VLC, açık kaynaklı ve özgür platformlar arası çoklu ortam oynatıcısı olarak bilinmektedir. Üstelik çoğu işletim sistemi tarafından da desteklenmektedir.

13. Audacity

Bu program birçok işletim sisteminde ücretsiz bir şekilde sayısal ses düzenleme ve kaydetme imkanı sağlayan yazılımdır. Şu an Google üzerinde çalışan Dominic Mazzoni tarafından geliştirilen bu program ses kaydetme ve düzenleme işlerinde kullanılmaktadır.

İncele: Apple Vision Pro Tanıtıldı: Karma Gerçeklik Gözlüğünün Geleceği

14. Dashlane

En önemli ve güvenli parola yöneticileri arasında yer alan Dashlane parola sağlığı denetimi, canlı dark web izleme, güvenli parola paylaşımı ve acil durum erişimi gibi özelliklere sahip bir programdır.

Kariyer Fikirleri

Teknoloji Alanında En Çok Tercih Edilen Kariyer Fikirleri

İçeriğe Git

15. GIMP

GNU dahilinde geliştirilmiş olan piksel tabanlı bir görüntü işleme yazılımı olan bu program ile Adobe Photoshop ve buna benzer kapalı kaynak resim işleme araçlarına benzer işlevler sunan bir programdır.

İncele: Modern Dünyanın Gölgesi: Teknolojinin Zararları Nelerdir?

16. Steam

Dijital dağıtım, dijital hak yönetimi, çok oyunculu oynama ve iletişim işlevlerini sunan bir platformdur. Oyuncuların sıklıkla tercih ettiği bu program üzerinden aynı anda birden fazla kişi ile etkileşim halinde olmak mümkün olacaktır.

En İyi Bilgisayar Oyunları

Tüm Zamanların En İyi Bilgisayar Oyunları Hangileri Acaba?

İçeriğe Git

17. Canva Desktop

Canva, tasarım yeteneklerinizi kullanarak görsel içerikler oluşturmanızı sağlayan güçlü bir araç. Görsel içerikler oluşturmak artık daha kolay ve eğlenceli! Canva, tasarım becerileriniz olmasa bile etkileyici afişler, sosyal medya görselleri, infografikler ve daha fazlasını yapmanıza yardımcı olur. Görsel öğeleri sürükleyip bırakarak kolayca düzenleyebilir ve yaratıcı projelerinizi hayata geçirebilirsiniz.

18. Zoom

Günümüzde uzaktan iletişim oldukça önemli hale geldi. Zoom, toplantılarınızı düzenlemek, eğitim almak veya uzaktaki sevdiklerinizle buluşmak için mükemmel bir seçenek. Videolu görüşmeler, paylaşımlı ekranlar ve sohbet özellikleri sayesinde iletişimi daha etkileşimli hale getiriyor.

İncele: İngilizce Öğrenmek İçin Kullanabileceğiniz En İyi 10 Araç

19. Microsoft Outlook

Microsoft Outlook, e-postalarınızı düzenlemek ve takip etmek için en iyi yardımcınız olacak. E-posta trafiği her gün artıyor ve Outlook, bu karmaşıklığı yönetmenize yardımcı oluyor. E-postalarınızı organize etmek, takviminizi düzenlemek ve toplantılarınızı yönetmek için ideal bir araç. Kolay kullanımı ve entegre özellikleri ile işlerinizi daha verimli hale getirebilirsiniz.

20. Visual Studio Code

Visual Studio Code, kodlama meraklıları için en iyi düzenleyici ve geliştirme ortamı. Kodlama dünyasına adım atmak istiyorsanız, Visual Studio Code size mükemmel bir platform sunuyor. Kod düzenleme, hata ayıklama ve entegre terminal gibi özelliklerle geliştirme sürecini daha etkili hale getirebilirsiniz.

21. DaVinci Resolve

DaVinci Resolve, profesyonel kalitede video düzenleme ve renk düzeltme için ideal bir program. Video düzenleme ihtiyaçlarınız için DaVinci Resolve, oldukça güçlü bir araç. Videolarınızı kesme, birleştirme, efektler eklemek ve renk düzeltme gibi işlemleri yaparak yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

22. Evernote

Evernote, not alma ve organizasyon ihtiyaçlarınızı karşılamak için mükemmel bir asistan. İhtiyacınız olan notları hızlı ve kolay bir şekilde almak istiyorsanız, Evernote işinizi görecektir. Notlarınızı kategorize etmek, metin, ses ve görüntü notları oluşturmak için ideal bir araç.

23. Notion

Notion, iş akışınızı organize etmek ve projelerinizi takip etmek için çok yönlü bir platform. Notion, projelerinizi, görevlerinizi ve notlarınızı tek bir yerde toplamanıza yardımcı oluyor. Kapsamlı düzenleme seçenekleri ve farklı formatlar ile işlerinizi daha düzenli bir şekilde takip edebilirsiniz.

İncele: Üniversite Öğrencilerine İş Hayatında Kapı Açacak Sertifika Programları

En çok kullanılan bilgisayar programlarını sizler için derledik. Aynı zamanda CV'de olması gereken programlarda bu listede mevcuttur. Eğer bilgisayar yeteneklerinizi geliştirmek istiyorsanız Udemy'deki en iyi eğitimler yazımıza da göz atabilirsiniz.

İçeriği Paylaş