Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
TOGG Hisse Yapısı? TOGG Hisse Senedi Var Mı?

TOGG Hisse Yapısı? TOGG Hisse Senedi Var Mı?

Togg hisse yapısı nedir? Togg hissesi var mı? Türkiye'nin otomobili hakkında bilgi sahibi olun! Togg hisse yapısını detaylı inceledik ve analizini sunuyoruz.

Teknoloji 10124 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Geçtiğimiz hafta, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu San. ve Tic. A.Ş. (TOGG), yeni aracını tanıttı. TOGG, 5 farklı şirketin ortak girişimi ile kuruldu. Şirketin kendine ait bir hisse senedi bulunmamakla birlikte, ortaklarının BİST'te ayrı hisse senetleri bulunmaktadır. Bu nedenle, TOGG hisse fiyatı bulunmamaktadır.

İşte TOGG Ortakları ve Hisse Senetleri

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. (Togg Payı %23)

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., Türkiye'nin önde gelen mobil iletişim ve teknoloji şirketlerinden biridir. Şirket, 1994 yılında kurulmuştur. Turkcell, Türkiye'nin yanı sıra birçok ülkede de hizmet vermektedir. Şirket, mobil iletişim, sabit hatlı telefon, internet, dijital TV, pasaj turkcell ve Turkcell Cloud (turkcell bulut) hizmetleri gibi çeşitli telekomünikasyon hizmetleri sunmaktadır. Turkcell, aynı zamanda farklı sektörlerdeki diğer şirketlere de teknoloji ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Şirket, Ar-Ge faaliyetlerine de büyük önem vermektedir ve inovasyon odaklı projeleri desteklemek için çeşitli girişimlere yatırım yapmaktadır. Şirketin TOGG’da % 23 ortaklığı bulunmaktadır.

Turkcell, TOGG projesine destek vermek ve bu projeyle ilgili teknolojik çözümler sunmak için çalışmalar yapmaktadır. Turkcell, TOGG'un araçlarının iletişim altyapısını sağlamak için de çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmaların yanı sıra, Turkcell'in, TOGG'un satış ve pazarlama stratejilerinde de yer alması beklenmektedir. Böylece Turkcell, Türkiye'deki yerli ve milli otomobil projelerinin başarısı için önemli bir rol oynamaktadır.

TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş. (TCELL) 03.07.2000 tarihinde halka arz oldu. 30.03.2023 tarihli fiyatı 31,96 TL’dir.

Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş (Togg Payı %23)

Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türkiye merkezli bir elektronik şirketidir. 1994 yılında Zorlu Holding bünyesine katılmıştır ve günümüzde birçok elektronik Vestel ürünlerinin üretimini gerçekleştirmektedir. Televizyon, beyaz eşya, dijital ürünler, mobil cihazlar, aydınlatma sistemleri gibi birçok alanda faaliyet göstermektedir. Vestel aynı zamanda, dünya genelindeki markaların ürünlerini de üretmektedir. 19.000'den fazla çalışanı bulunmaktadır. Şirket, sürdürülebilirlik ve yenilik odaklı stratejisiyle öne çıkmaktadır.

Vestel, TOGG projesinde yerli ve milli bir otomobilin üretimi için teknolojik çözümler sunan bir şirkettir. Vestel, TOGG projesi kapsamında elektronik sistemler, batarya teknolojileri ve diğer teknolojik bileşenlerin tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi konusunda destek vermektedir. Vestel, TOGG'un üretimde kullanacağı yazılım ve dijital teknolojiler konusunda destek sağlamaktadır. Ayrıca, Vestel'in bu projede yer alması, Türkiye'nin elektrikli otomobil üretiminde teknolojik gelişimi için önemli bir fırsat sunmaktadır. Şirketin TOGG’da % 23 ortaklığı bulunmaktadır.

Vestel Grubunun BİST’te iki farklı şirketinin hisse senetleri vardır.

  • VESTEL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (VESTL) 27.06.1990 tarihinde halka arz oldu. 30.03.2023 tarihli fiyatı 49,60’tır
  • VESTEL BEYAZ EŞYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (VESBE) 12.04.2006 tarihinde halka arz oldu. 30.03.2023 tarihli fiyatı 10,47’dir.

BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Togg Payı %23)

BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türkiye merkezli bir otomotiv şirketidir. BMC, 1964 yılında İngiliz Motor Corporation'ın Türkiye'deki ortağıyla birlikte kurulmuştur. Daha sonra BMC, Türk ortakların sahipliğine geçti ve Türkiye'nin ilk yerli otomobil üreticilerinden biri haline geldi. Şuan da BMC Kimin sorusunun cevabı ise Tosyalı Holding olacaktır. %50,1 Tosyalı Holding, %49,9 ise Katar Silahlı Kuvvetleri ortaklığıdır. Kamyon, otobüs, askeri araçlar, pick-up'lar ve SUV'lar gibi çeşitli araç kategorilerinde faaliyet göstermektedir. BMC, ayrıca Ar-Ge faaliyetleri ve yurt dışı satışlarına da odaklanmaktadır. Şirketin TOGG’da % 23 ortaklığı bulunmaktadır.

BMC, TOGG projesine teknolojik destek sağlayacak. BMC'nin güçlü Ar-Ge birikimi ve deneyimi, TOGG'un elektrikli araç teknolojileri ve akıllı fabrika süreçleri konusundaki çalışmalarına katkıda bulunacak. Bu kapsamda BMC, TOGG'un ana tedarikçileri arasında yer alacak ve elektrikli araçların geliştirilmesi için gerekli olan bazı parçaların üretimini gerçekleştirecek. Ayrıca BMC, TOGG'un üretim tesisi olan Gemlik'te yer alan akıllı fabrika süreci için de teknolojik altyapı desteği sağlayacak.

BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Borsa İstanbul’da hisse senedi bulunmamaktadır.

AG ANADOLU GRUBU HOLDİNG A.Ş. (Togg Payı %23)

Anadolu Grubu, 19 ülkede 80'e yakın şirketi, 86 üretim tesisi ve 80.000'den fazla çalışanıyla faaliyet göstermektedir. Şirket, bira, meşrubat, perakende, tarım, otomotiv, kırtasiye ve enerji sektörlerinde faaliyet gösterir ve global markalarla ortaklıklar kurmuştur. Anadolu grubu kimin sorusuna cevap verecek olursak 1950 yılında Özilhan ve Yazıcı aileleri tarafından kurulmuştur. Şirketin TOGG’da % 23 ortaklığı bulunmaktadır.

AGHOL kodu ile Borsa İstanbul’da işlem gören Anadolu grubu 10.02.2000 tarihinde halka arz oldu. 30.03.2023 tarihli fiyatı 95,60 TL’dir.

TOGG Hisse Yapısı? TOGG Hisse Senedi Var Mı?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (Togg Payı %8)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye'deki ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsalarını bir araya getiren ve onları temsil eden bir kuruluştur. Türkiye'de 365 ticaret ve sanayi odası ve 160 ticaret borsası TOBB'un üyesidir. TOBB, Türkiye'deki iş dünyasının gelişimini ve refahını artırmak amacıyla çalışır. Bu amaç doğrultusunda, üyelerine çeşitli hizmetler sunar, ticaret ve sanayi politikalarının geliştirilmesi için çalışmalar yapar ve üyeleri arasında iş birliğini teşvik eder. Şirketin TOGG’da %8 ortaklığı bulunmaktadır.

TOBB birçok şirketin birleşimini temsil ettiği için Borsa İstanbul’da hisse senedi bulunmamaktadır.

TOGG hisseleri kimde?

Türkiye'nin yerli otomobil üretimi için 25 Haziran 2018 tarihinde Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB tarafından ortak bir girişim olan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu. Bu ortaklık sayesinde Türkiye'nin kendi markası olan otomobilini üretme hedefi gerçekleştirilecektir. Vikipedi'den edinilen bilgiye göre aşağıdaki tabloda TOGG Hisse yapısı gösterilmiştir.

Şirket TOGG Hissesi
Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. Togg Payı %23
Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Togg Payı %23
BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. Togg Payı %23
AG ANADOLU GRUBU HOLDİNG A.Ş. Togg Payı %23
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Togg Payı %8

TOGG hisseleri halka arz edildi mi?

Hayır, TOGG henüz halka arz edilmedi ve Borsa Istanbul'da işlem görmüyor.

Martin Cooper Kimdir? Martin Cooper Neyi İcat Etmiştir?

Mobil teknolojinin öncülerinden biri olan Martin Cooper kimdir? İcatları ve hayatı hakkında bilgi edinin. Martin Cooper'ın hikayesi sizi şaşırtacak.

İçeriğe Git

TOGG hisselerini nasıl satın alabilirim?

TOGG hisselerini şu anda satın almanız mümkün değil, çünkü henüz halka arz edilmedi. Ancak, şirketin halka arz edilmesi planlanmaktadır ve halka arz edildikten sonra hisseleri aracı kurumlar aracılığıyla satın alabileceksiniz.

TOGG hisseleri için bir yatırım tavsiyesi nedir?

TOGG hisseleri halka arz edilmeden önce satın alınamaz. Yatırım kararları, yatırımcının kendi risk toleransı, finansal durumu ve yatırım hedefleri gibi kişisel faktörlere bağlıdır. Yatırımcıların, TOGG'un halka arz edildikten sonra sunacağı finansal bilgileri ve şirket stratejilerini gözden geçirmeleri önerilir.

İçeriği Paylaş