Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Google Drive Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Google Drive Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Günümüzün en büyük problemlerinden biri depolama alanı. Bizde bu yazımızda Google Drive nedir, nasıl etkin kullanılır ve işlevlerinden bahsedeceğiz.

Nedir GOOGLE Abone Ol 2577 0 1 yıl önce 1 yıl önce

Google Drive nedir?

Google Drive, ücretsiz olarak yüklediğiniz dosyalara online olarak erişebileceğiniz ve istediğiniz dosyayı farklı kişiler ile paylaşabileceğiniz bir depolama alanı sunmaktadır. En büyük avantajı 15 GB’a kadar ücretsiz olarak Google kullanıcılarının hizmetinde olmasıdır. Google Drive uygulamasını indirerek İOS ve Android telefonlarınızda kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece ve sadece Google mail adresine sahip olmanızdır.

Google Drive ne işe yarar?

Google Drive ne işe yarar sorusunun cevabı ise; telefonunuz veya bilgisayarınızdaki belgeleri, fotoğrafları, klasörleri veya videoları yedeklemek olacaktır. Google dokümanlarınızı drive üzerinden güncelleyebilirsiniz. Aynı zamanda istediğiniz dosyayı arkadaşlarınızla paylaşabilir, farklı bilgisayardan dosya ve klasörlerinize erişebilir ve indirebilirsiniz.

Google Drive benzeri araçlar nelerdir?

En iyi Bulut Depolama Servisleri nelerdir diye soracak olursanız diye sizler için aşağıdaki tabloyu hazırladık. Bulut depolama servisleri hepimizin işine oldukça fazla yarayacak. Bu servislerden bazıları Dropbox, Yandex Disk, Sync ve Box'tır. Drive haricindeki bir bulut depolama servisini kullanmak isterseniz aşağıdaki boyutları ve fiyatlandırmaları inceleyebilirsiniz.

Servisler Ücretsiz Alan Fiyatlandırma
Dropbox 2 GB 1 TB için €9.99 / aylık
Google Drive 15 GB 1 TB için $9.99 / aylık
Sync 5 GB 2 TB için €96 / yıllık
Yandex Disk 10 GB 1 TB için €10 / aylık
Box 10 GB 100 GB için €8 / aylık

Google Drive hangi dosya türlerini destekler?

Google aşağıdaki tüm belge türlerini desteklemektedir. Aşağı yukarı işimize yarayacak tüm belgeleri drive üzerinden yedekleyebiliriz. Özellikle de en çok yedekleme yapabileceğimiz telefonumuzdaki fotoğraflar ve videolar olmaktadır. Telefonumuzda en çok yer kaplayan bu dosya türleridir.

Google Drive nasıl kullanılır?

Gelelim Google Drive uygulaması nasıl kullanılır sorusuna. Google tarafından sunulan Drive hesabına aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüleceği gibi ulaşabilirsiniz. Sağ üst tarafta yazan “Drive’ınıza Gidin” butonuna tıklayarak Google Drive dosya düzenine ulaşabilirsiniz.

Google Drive Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Aşağıdaki fotoğrafta ise dosyalarınızı indirmeyi, dosya üzerine yazmayı ve yüklemek istediğiniz dosyayı yükleyebileceğiniz alan görünmektedir. Bu gördüğünüz alan sizin aynı zamanda bulut depolama alanınız da olacaktır. Sol menüde sizinle dosya paylaşanlar, yıldızlı dosyalar, çöp kutusu ve depolama alanı kapasitesini görebileceksiniz.

Google Drive Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Son olarak ise sol üst kısımda bulunan “Yeni” butonu veya boş bir alana farenizin sağ click butonuna tıklayabilirsiniz. Açılan pencerede yeni klasör oluşturma, dosya yükleme, klasör yükleme ve Google araçlarınızı güncelleyebileceğiniz bir alan çıkacaktır. Google Drive’a dosyalarınızı güvenle yükleyebilirsiniz. Yüklediğiniz dosya üzerine tıklayarak da dosya paylama butonuna tıklayarak paylaşım linkini alabilir, mail adresi ile dosyayı yetkilendirebilirsiniz.

Google Drive Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Google Drive’ın işlevleri nelerdir?

Online olarak kullanabileceğiniz E-Tablolar, Sunum, Doküman, Form, Çizim ve Harita uygulamaları ile Google araçları oldukça işinize yarayacaktır.

Google Docs ile neler yapılabilir?

Google Docs Microsoft Word’e benzer, online olarak kullanabileceğiniz bir doküman aracıdır. Google Docs ile oluşturduğunuz belgeleri Google drive üzerinden de kullanabilmektesiniz. Aynı zamanda bu dosyaları arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz.

Google Sheets nedir?

Google Sheets bir Excel muadili online E-Tablo aracıdır. Google Sheets diğer Google araçları ile de uyumlu olduğundan kullanıcı dostu bir üründür. İstediğiniz cihazdan veya istediğiniz yerden belgenize ulaşıp bu belgeyi güncelleme imkanını size sunar.

Google Drive Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Google Slides ne işe yarar?

Google Slides yani Google Slaytlar, mobil uygulama veya bilgisayarınızdaki tarayıcınızdan ulaşabileceğiniz sunum hazırlama uygulamasıdır. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Google slaytlar ile sunumlarınızı kolayca hazırlayabilir ve grup çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz.

Google Formlar ne işe yarar?

Google Formlar size birçok şirketin aksine ücretsiz sunulan ve acayip bir şekilde işinize yarayacak bir anket ve form aracıdır. İstediğiniz şekilde anketler veya testler oluşturarak bu formları farklı kişiler ile paylaşabilirsiniz. Grafiksel gösterimler, fotoğraf yüklemeleri çoktan seçmeli ve tek seçmeli sorulardan oluşan kombinasyonlu anketler düzenleyip veri toplayabilirsiniz.

Google Drawings (Çizimler) nedir?

Google çizimler veya Google Drawings, ücretsiz bir şekilde çizimler oluşturabileceğiniz web tabanlı bir tasarım aracıdır. Google çizimleri akış şemaları, organizasyon şemaları, çeşitli haritalar veya diyagramlar oluşturmak için de kullanabilmektesiniz. Google eklentisi olarak da Google Chrome üzerinden çizimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

En iyi Google Chrome Eklentileri yazımızı okuyarak da işinize yaracak eklentiler hangileri öğrenebilirsiniz.

Google Sites

Son olarak da Google’ın en iyi uygulamalarından biri olan Google Siteler aracı ile kişisel veya kurumsal web sitenizi ücretsiz bir şekilde oluşturabilirsiniz. Belgelerinizi Drive üzerinden görebilir ve yedekleyebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere “Google Drive nedir”, ”Google Drive ne işe yarar” ve “Google Drive nasıl kullanılır” başlıkları ile yararlı bir içerik oluşturmaya çalıştık. Umarım sizler için faydalı olacaktır.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.