Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Yeri Geldi Dans Ettiler Yeri Geldi Takla Attılar; Boston Dynamics Ve Robotik Teknoloji Nedir?

Yeri Geldi Dans Ettiler Yeri Geldi Takla Attılar; Boston Dynamics Ve Robotik Teknoloji Nedir?

Günümüzde robotik teknolojiler üretim, güvenlik, tarım ve hizmet sektörlerinde kullanılıyor. Boston Dynamics şirketi de inovasyonları ile buna öncülük ediyor.

Nedir 1734 Güncelleme: 3 yıl önce 3 yıl önce

Sokaklarda koşuşturan köpekleri, “Do you love me” şarkısı eşliğinde dans eden robotlar, robot süpürgeler, takla atanlar, golf oynayanlar ve sayısız robot çeşidi… Ne kadar ilginç bir dünya haline geldik değil mi? Temeli elektronik, mekanik ve yapay zeka mühendisliğine dayanan bu teknolojinin tarihini, Boston Dynamics’in hikayesini ve gelecekte bizleri nelerin beklediğini merak ediyorsanız bu güzel makale tam size göre.

Yakın gelecekte herkesin bilmesi gereken robotik teknoloji nedir?

Robotik kodlama sözcük öbeğini sürekli duyuyoruz. Yeni nesil için küçüklükten itibaren başlayan yolculuğun temeli yukarıda da bahsettiğimiz gibi elektronik, mekanik ve yapay zeka mühendisliğine dayanıyor. Peki, özellikle son dönemlerde duyduğumuz bu teknoloji nedir, nasıl geliştirilir?

Robotik teknoloji, insan eliyle veya gücüyle yapılan işleri yazılım ve elektro-mekanik ürünleri kullanarak insanlara yardım etmek veya insanların yerini alabilmek için düşünülmüş, tasarlanmış ve geliştirilmiş bir teknoloji ürünüdür. Robotlar, sensörler vasıtasıyla alınan bilgiyi yorumlayan ve bu bilgiyi çeşitli yapay zeka mühendisliği yazılımlarını kullanarak yorumlayabilen mekanik ürünlerdir.

Günümüzde ameliyatlarda, tarımda, üretim hatlarında, güvenlik ve hizmet sektörlerinde yaygınlaşarak kullanılmaya devam ediyor. Sürekli olarak gelişen makine öğrenimi sayesinde robotik süreçlerde geliştirilmektedir.

Yeri Geldi Dans Ettiler Yeri Geldi Takla Attılar; Boston Dynamics Ve Robotik Teknoloji Nedir?

Devir değiştiren şirket; Boston Dynamics

Marc Raibert, Boston Dynamics’i 1992 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün desteği ile kurdu. Marc, aynı zamanda MIT’nin içinde yüksek dinamik bacaklı robotlar geliştirmek üzere kurulan laboratuvarın öncüsüydü. Şirket ilk yıllarında ABD ordusu için geliştirdiği Big Dog ile tanındı. Boston Dynamics aynı zamanda, insan ve hayvan figürlerini aerodinamik, yapay zeka, elektronik ve mekanik bilimlerini kullanarak geliştirilen şirket olarak biliniyor. Kendisini sürekli olarak geliştiren Boston Dynamics, yapay zeka mühendisliği alanında sınırları aşarak Atlas, Big Dog, Spot Mini ve Handle gibi robotları piyasaya çıkarttı. Dünyada büyük yankı uyandıran bu robotların gerek dans, gerek takla atma ve gerekse insanların yanında gerçek köpekleriymiş gibi yayınlanan videoları büyük yankı uyandırdı. 2013 yılında Google tarafından satın alınan şirket, aldığı yatırımlarla Cheetah, Spot Mini(sarı köpek) ve Atlas gibi robotlarını geliştirerek süper hızlara kavuşturdu. Makine öğrenimi sayesinde neredeyse gerçek insan ve hayvan formlarında davranış gösteren robotlar, testlerde gördüğü şiddetlerle de toplumdan tepki aldı (Lütfen robotlara vurmayın). Boston Dynamics, son olarak 1 milyar dolara teknoloji devi Hyundai’a satıldı.

Yeri Geldi Dans Ettiler Yeri Geldi Takla Attılar; Boston Dynamics Ve Robotik Teknoloji Nedir?

Gelecekte robotik kodlamanın önemi

Dünya olarak küresel ısınma ve çevre odaklı sorunları göz ardı etmemiz mümkün değil. Genç nesillere robotik kodlamanın önemini öğretebilirsek eğer, orman yangılarını, çevre kirliliğini engellemiş ve temiz enerji teknolojilerini kullanmaya fırsatımız olabilir. Bu konuların dışında tarım sektöründe yeni nesil robotlar ile sağlıklı ürünler elde edebiliriz.


Ayrıca, endüstride robotik teknolojileri kullanımı günden güne artmakta. İş sağlığının ve kişi hayatının önemi açısından da robotik teknolojiler kullanılıyor. Yeni nesil fabrika sistemlerinde tam otonom olarak kullanılan robotik süreç otomasyonu (RPA), hem işçinin yükünü alıyor hem de sistemi daha verimli bir hale getiriyor. Ama ne yazık ki bu konuda çoğunlukla yurtdışına bağımlı olduğumuz için yeterli seviyelere ulaşamamaktayız. Bunun çözümü için her geçen gün robotik kodlama eğitimlerini arttırmalı ve bu teknolojilere yatırım yapmalıyız.

Yeri Geldi Dans Ettiler Yeri Geldi Takla Attılar; Boston Dynamics Ve Robotik Teknoloji Nedir?

En ilginç robotik teknolojiler

Boston Dynamics’in sarı köpeklerini şüphesiz ki hepimiz biliyoruz. Peki ya bilmediklerimiz ne olacak?

• Willow Garage’ın ev işleri yapan (temizlik, toz alma, çamaşır yıkama) robotu PR2 ile tanışmalısınız.

• İngiliz hükümetinin biyolojik silahlara karşı giyim teknolojileri geliştirmelerine yardımcı olan Porton Man.

• Kuka ve ABB şirketleri endüstriyel robot kolları üretiminde dünyadaki en büyük şirketler olarak biliniyor.

• Stanford Robotics Lab’ın geliştirdiği Ocean One, dalgıca benzer yapısıyla su altı araştırmalar gerçekleştirmektedir.

• Hepimizin günlük hayatına katkıda bulunabilen robot süpürgeler son derece popüler. İlk olarak 2001 yılında Electrolux markası tarafından çıkarılan robot süpürgeler, günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.


İçeriği Paylaş