Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Dünyadaki En Son Teknolojik Gelişmeler

Dünyadaki En Son Teknolojik Gelişmeler

Dünyadaki en son teknolojik gelişmeler nelerdir? Günlük koşuşturmaca ve hızlı değişimlerden takip etmekte zorlandığımız en son teknolojik gelişmelere değinelim.

Teknoloji 9949 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Bir süredir hayatımızda var olan pandemi süreci; oldukça yoğun bir döneme girmemize ve bazen farklı alanlarda yeteri kadar etkin olamayışımıza neden oldu. Bu alanlardan birisi de teknolojik güncel meseleler olmaktadır. Şimdi son dönemlerdeki yoğunluğu bir kenara bırakarak; teknoloji alanındaki yeni dönem işlemlere bakalım:

Hacklenemeyen internet


Kulağa oldukça ilgi çekici gelen ve özellikle pandemi nedeniyle kat ve kat artan internet kullanımında kişi ve kurumların en çok ihtiyaç duyabileceği içeriklerin başında gelen güvenli internet kullanımına dair bir gelişme. İleriye dönük en önemli teknolojik gelişmeler olmaya aday uygulama dahilinde uzun bir süredir çalışma yürütüldüğü bilinmektedir.

Şu anda kuantum internet vasıtasıyla tam anlamıyla güvenilir bir internet deneyimi sağlanması amaçlanmaktadır. Yıl içerisinde tamamlanabileceği öngörülen kuantum internet alanında internet korsanlığının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Uygulama şu anda geliştirilme aşamasındadır ve henüz sonuçlanmadığı bilinmektedir.

Dünyadaki En Son Teknolojik Gelişmeler

Elektrikle çalışan uçaklar


Her geçen gün atıklar ve dünya kirliliği nedeniyle gündeme gelen elektrikli taşıtlar ve küresel karbon emisyonu sorunu gibi konulara oldukça başarılı bir yaklaşım olan elektrikle çalışan uçaklar üretmek için uygulamalar sürdürülmektedir. Kimi verilere göre havayolu taşımacılığı sektörü küresel karbon emisyonu da yaklaşık olarak yüzde 2,5 civarında bir oranı kapsamaktadır.

Bu nedenle; her açıdan uçakların elektrikle çalışan bir yapıya dönüştürülmesi ve başarılı olunması oldukça önemli. Aslında daha önceleri de gündeme gelen elektrikli uçak mantığında son dönemlerde daha fazla aşama kat edilmiş durumda. Geçen sene elektrikli uçaklarla ilk defa insanlı uçuş gerçekleştirildiği bilinmektedir. Yakın dönemde hizmete başlaması öngörülen elektrikli uçaklar da; dünyadaki teknolojik gelişmeler 2021 bünyesinde sıklıkla takip edilen içeriklerden birisi olmaktadır.

Dünyadaki En Son Teknolojik Gelişmeler


Dijital tıp alanı


Günümüzdeki teknolojik gelişmeler arasında adını sıklıkla duymaya başladığımız dijital tıp alanında da çalışmalar mevcuttur. Örnek olarak giyilebilir şekilde üretilen cihazlar ve diğer tüm içerikleri ile ilerleme sağlanmaktadır.

Aslında dijital tıp alanı saydığımız diğer pek çok teknolojik gelişme ile iç içe ilerleyen ve onlardan faydalanarak; aynı zamanda diğer alanlara yarar sağlayan önemli bir etkendir. Bilimsel teknolojik gelişmeler başlığı altında incelenebilecek ve oldukça geniş kapsamlı bir alandır.

Dünyadaki En Son Teknolojik Gelişmeler

Sanal gerçekliğe dair içerikler


Aslında ilk bakışta sanal ve gerçeklik kavramları çok bağdaşıyor gibi görünmemek ile birlikte; durumun içeriği bu noktada devreye girmektedir. Özellikle son dönemlerde çok popüler olmaya başlayan artırılmış ya da sanal gerçeklik içerikleri pek çok alanda kullanılır hale gelmiştir.

İleriye dönük büyük bir alanı olduğu tahmin edilen sanal gerçeklik içeriklerinin; somut gerçeklikten ziyade internet ortamında oluşturulmuş yeni ve farklı dünyalar oluşturma amacı vardır. Artırılmış gerçekliğe dair içerikleri çok farklı alanlarda görmek mümkündür.

Örnek olarak sağlık sektörü ve çeşitli firmalar tarafından müşterilere sunulan hizmetler ya da çeşitli oyunlarda kullanılan içerikler gibi içinde bulunmuş olduğumuz fiziksel ortama alternatif ve teknolojik temelli dolaylı bir yansımanın sunulduğu sanal gerçeklik; teknoloji trendleri arasında, uzun yıllardır yerini sağlamlaştırmış durumda.

Dünyadaki En Son Teknolojik Gelişmeler

Blok zinciri teknolojisi


Blok zinciri teknolojisi ya da diğer ifade edildiği şekliyle blockchain denildiğinde ilk akla gelen içerikler günümüzde dikkat çeken uygulamalar arasında yer alan kripto para teknolojisi olmaktadır. Ancak farklı çok sayıda alanda da kullanın imkanı mevcuttur.

Pek çok farklı unsur için güvenlik sistemi sağlamayı amaçlayan bir içeriği ifade eden blok zinciri teknolojisi, içerisinden herhangi bir şeyin değiştirilemediği ya da çıkarılamadığı birbirine bağlı bir zinciri ifade ettiği için güvenlik sunar. Kimsenin doğrudan kontrol edemediği için son dönemlerin güvenli içeriklerinden birisi kabul edilen blok zinciri sisteminde; ileriye dönük çok fazla şey vaat edilmektedir.


Kripto para teknolojisi


Her ne kadar blok zinciri İle bağlantılı şekilde düşünürse de; blok zinciri ile korunan içeriklerden birisi olmaktadır. Son dönemlerde özellikle son senelerde oldukça yoğun bir biçimde gündeme gelen kripto paralar aslında yoğun bir teknolojik gelişmeye dayanmaktadır.

Temel olarak şifreleme özelliği ile işlem yapılmasını sağlayan dijital paralara ait bir alt unsur olarak değerlendirilebilecek içeriklerdir. Farklı merkez bankaları başta olmak üzere pek çok içerikte somut para kullanımı yerine dijital para birimlerinin tercih edilmeye başlandığı gözlenmektedir. Dünyadaki ve Türkiye'deki teknolojik gelişmeler arasındaki yerini alan dijital para sistemi oldukça rağbet gören bir içeriğe sahip olmaktadır.

Dünyadaki En Son Teknolojik Gelişmeler

Kasiyer olmadan alışveriş işlemi


Son dönemlerin oldukça enteresan teknolojik gelişmelerinden birisi olan ve günlük hayatımızın içerisinde doğrudan yer alan unsurlardan birisi de kasiyersiz olarak gerçekleştirilen alışveriş deneyimleridir. Bilhassa pandemi sürecinde oldukça farklı alışveriş alışkanlıkları devreye girmeye başladı.

Bu değişimlerden birisi de ilk olarak market ve mağaza alışverişleri için başlayan kasiyersiz kasa uygulamasıdır. Bu uygulamanın da ileriye dönük farklı alanlarda devreye gireceği ve teknolojik bireysel kullanım işin içine katılarak ilerleyebileceği düşünülmektedir.

Kasiyersiz alışveriş deneyiminde etkili olan süreçlerden birisi de elbette ki pandeminin getirdiği uzak mesafe işlem arayışı olmaktadır. Kişilerin birbirine daha mesafeli olarak işlem yapabilmesine olanaklı kılan bir uygulama olarak düşünülmektedir.

Dünyadaki En Son Teknolojik Gelişmeler


Başta sağlık alanındaki teknolojik gelişmeler olmak üzere; son dönemlerde çok fazla farklı işleve sahip teknolojik gelişme yaşanmıştır. Gerek doğrudan internet ve bilgisayar teknolojisi alanında; gerekse de günlük hayatımızın içindeki işlemlerde karşımıza çıkan bu gelişmelerin ileriye dönük nasıl şekilleneceği merak konusu olmaktadır. Dünyadaki en son teknolojik gelişmelerin birbirinden oldukça değişik ve ilgi çekici alanlarda; ancak benzer teknolojik sistemlere bağlı olarak ilerlediği ifade edilebilir.


Üniversiteni Tanıt
Yazar: Üniversiteni Tanıt Ekibi
İçeriği Paylaş