Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
ChatGPT Nedir ve Nasıl Kullanılır?

ChatGPT Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Biliyorsunuz ki biz teknoloji trendlerine aşığız. İnterneti fırtına gibi kasıp kavuran teknoloji ChatGPT nedir ve ChatGPT nasıl kullanılır anlatacağız.

Teknoloji 11127 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

ChatGPT nedir?

ChatGPT, insan benzeri yanıtlar oluşturabilen bir sohbet botudur. Web sitesi, ChatGPT’ye bir soru veya istekte bulunmanızı önerir ve bot size bir yanıt veya cevap oluşturur. Örnek olarak İngilizce bir metni kopyalayıp “bu metni Türkçe’ye çevirir misin” diye sorduğunuzda Open Ai bu metni Türkçeye çevirecektir. Ya da “CV’ye eklemek için bana bir ön yazı yazar mısın” diye sorduğunuzda ön yazınız 2 dakika içinde hazır hale gelecektir.

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen GPT-3.5 tabanlı bir büyük dil modeli chatbotudur. Konuşma şeklinde etkileşim kurmak ve şaşırtıcı şekilde insana benzeyen yanıtlar vermekte önemli bir becerisi vardır.

Büyük dil modelleri nedir?

ChatGPT, büyük dil modeli (LLM)dir . Büyük Dil Modelleri (LLM), devasa veri miktarları ile eğitilir ve bir cümlede hangi kelime gelmesi gerektiğini doğru bir şekilde tahmin edebilir.

Veri miktarının artmasının dil modellerinin daha fazla şey yapma becerilerinin artmasına yardımcı olduğu keşfedilmiştir.

ChatGPT ücretli mi?

ChatGPT'nin kullanımı şu anda "araştırma önizleme" aşamasında ücretsizdir.

Chatbot şu anda kullanıcıların denemesine ve cevapları hakkındaki geri bildirimlerini sunmasına açıktır, böylece içeriğinde bulunan yapay zeka ile soruları cevaplama becerisi gelişebilir ve hatalarından öğrenebilir.

Google hangi algoritmayı kullanıyor?

Google kendisi de zaten LaMDA adlı bir AI chatbot oluşturdu. Google'ın chatbot'unun insana çok yakın bir sohbet performansı vardır.

Bu büyük dil modellerinin çok sayıda soruya cevap verebildiği düşünüldüğünde, OpenAI, Google veya Microsoft gibi bir şirketin bir gün geleneksel aramayı bir AI chatbot ile değiştireceği beklentiler arasındadır.

ChatGPT'nin özellikleri nelerdir?

ChatGPT, OpenAI tarafından eğitilmiş bir büyük dil modelidir ve şunları yapabilir:

 • Metin tamamlama:  Bir cümlenin devamını doğru bir şekilde tahmin edebilir,
 • Hata ayıklama ve düzeltme:   Bir kod parçacığındaki hataları ve düzeltmeleri yapabilme becerisine sahiptir,
 • Soru cevap:   Sorulara doğru ve anlamlı cevaplar verme becerisine sahip,
 • Metin çevirisi:   Metnin farklı dillere çevirme becerisi vardır,
 • Konuşma üretme:   Belirli bir konuda anlamlı ve doğal konuşma üretme becerisi bulunur,
 • Sınıflandırma:   Open AI, metinleri belirli kategorilere sınıflandırma becerisi vardır.
 • Tavsiye:   Herhangi bir konuda yardım istediğiniz taktirde sizler için tavsiyelerde bulunabilir ancak profesyoneller kişilere danışmanızı da isteyebilir,

ChatGPT, internette hızla yaygın olarak kullanılan bir araç haline geldi. UBS analisti Lloyd Walmsley, Şubat ayında ChatGPT'nin Ocak ayında aylık 100 milyon kullanıcıya ulaştığını tahmin etti. TikTok'un yaklaşık dokuz ayı ve Instagram'ın iki buçuk yılı aldığı şeyi iki ayda yapmış oldu. Ancak New York Times, iç kaynaklara dayanarak, ChatGPT'nin 30 milyon insan tarafından kullanıldığını belirtti.

ChatGPT ile kod yazılabilir mi?

Evet, ancak sınırlamalar vardır. ChatGPT insanların izlediği adımları tekrar izleyebilir ve gerçek programlama kodu oluşturabilir. Amerika Birleşik Devletlerinde bir otomobil tamircisi ChatGPT’yi kullanarak 2 saatlik sürede yazdığı kodu 10 dakika da yazdırmayı başardı.

Sizler için en iyi para kazandıran oyunları listeledik.

Birçok insan oyun oynamayı çok sever. Oyun oynamayı seven kişiler para kazanma yolları arıyorsa işte bu yazı onlar için. En iyi para kazandıran oyunlar aşağıda.

İçeriğe Git

Peki, ChatGPT ile ne yapılamaz?

ChatGPT, bir insan gibi düşünebilen ve öğrenen bir yapay zeka modeli olduğu için, teorik olarak her şey yapılabilir. Ancak, ChatGPT'nin gerçekte yapabilecekleri, ona verilen veriler ve talimatlarla sınırlıdır. Ayrıca, ChatGPT'nin oluşturduğu çıktıların doğruluğu ve güvenilirliği verilere dayanır ve genellikle bir insan tarafından doğrulanması gerekir. Yani bir ChatGPT’ye bugün belim çok ağrıyor ne yapmalıyım diye sorduğunuzda size cevap verecektir. Ancak bu soruyu doktorunuzdan doğrulatmanız gerekmektedir. Özellikle sağık konusunda ChatGPT güven vermemektedir.

ChatGPT’ye neler neler yaptırdık

Üniversiteni Tanıt: ChatGPT selam, benim için eğitim konulu bir şiir yazar mısın?

ChatGPT: Tabii ki, buradayım size eğitim konulu bir şiir yazmak için:

Eğitim, insanın kalbine aydınlık saçar,

Bilginin ışığıyla geleceği aydınlatır.

Her zorlukta, her engelleme de, yol verir.

Eğitim, insanı en yüksek mertebeye taşır.

Bilginin gücü, insanı kötülüklerden korur,

Doğru bildikleriyle hayatı düzgün yürür.

Her şeyi öğrenmek için hep aç kalır insan,

Eğitim, onun en büyük armağanıdır insana.

Üniversiteni Tanıt: Bana türkiyedeki en iyi 3 üniversiteyi söyleyebilir misin

ChatGPT: Türkiye'deki en iyi üniversiteler arasında şunlar bulunabilir:

 • Boğaziçi Üniversitesi
 • Middle East Technical University (ODTÜ)
 • Sabancı Üniversitesi

Bu üniversitelerin sıralaması farklı kaynaklarda farklılık gösterebilir ve bu sadece bir örnek listedir. Ülkenin diğer üst düzey üniversiteleri de bulunmaktadır.

Üniversiteni Tanıt: Geleceğin en önemli 5 mesleği hangisidir?

ChatGPT: Geleceğin en önemli meslekleri hakkında birçok farklı görüş ve tahmin bulunmaktadır, ancak aşağıdaki meslekler genellikle gelecekte ihtiyaç duyulacak alanlar olarak görülür:

 • Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi Uzmanı
 • Veri Bilimci ve Analitik Uzmanı
 • Cybersecurity Uzmanı
 • Sağlık Teknolojisi Uzmanı
 • Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Uzmanı

Teknolojik gelişmeler, ekonomik değişiklikler ve toplumsal ihtiyaçlar bu listeyi değiştirebilir. Ancak, bu mesleklerin gelecekte önemi konusunda uzun vadeli bir fikir vermesi mümkündür.

ChatGPT'nin kullanım alanları nelerdir?

ChatGPT, sohbet botları olarak kullanılabilmektedir. İnsanlarla doğal bir dilde etkileşim kurarak soruları yanıtlayabilir, bilgi sağlayabilir ve çeşitli konularda yardımcı olabilir. ChatGPT, müşteri hizmetleri süreçlerinde kullanılarak müşterilere hızlı ve etkili bir şekilde destek sağlayabilir. ChatGPT, eğitim alanında kullanılarak öğrencilere yardımcı olabilir. Öğrencilerin sorularını yanıtlayabilir, ödevlerde rehberlik edebilir ve ders materyalleriyle ilgili bilgi sağlayabilir.

ChatGPT, genel bilgi ve haber sağlama amaçlı kullanılabilir. Kullanıcıların güncel bilgilere erişmelerini sağlayabilir, haber başlıklarını sunabilir ve belirli konularda bilgi sağlayabilir. ChatGPT, yaratıcı içerik üretiminde kullanılabilir. Örneğin, makaleler, blog yazıları, şiirler veya hikayeler gibi metin tabanlı içerikleri oluşturmak için kullanılabilir. ChatGPT, dil öğrenimi süreçlerinde kullanılarak kullanıcılara dil pratiği yapma imkanı sunabilir. Öğrenenlere sorular sorabilir, cümleleri düzeltmelerini isteyebilir ve doğru telaffuzlarını kontrol edebilir.

Chat GPT Açılımı Nedir?

Open AI tarafından geliştirilen yapay zeka ve dil işleme teknolojisi Chat GPT’nin açılımı Generative Pre-trained Transformer 3’tür. Generative Pre-trained Transformer, Türkçe’ye Üretken ön İşlemeli Dönüştürücü olarak çevrilmiştir.

Yapay zeka ve dil işleme arasındaki ilişki nedir?

Yapay zeka, bilgisayar sistemlerinin insan benzeri zekaya sahip olabilmesini hedefleyen bir disiplindir. Amacı, bilgisayar sistemlerine karmaşık görevleri gerçekleştirme, problem çözme, öğrenme, karar verme gibi yetenekleri kazandırmaktır.

Dil işleme ise bilgisayarların doğal dil verilerini anlama, analiz etme, sentezleme ve yorumlama yeteneklerini içeren bir alandır. Dil işleme, yazılı metinler, konuşmalar, belgeler, web sayfaları gibi doğal dil verilerini anlamak ve işlemek için bilgisayar tabanlı yöntemler ve algoritmalar kullanır.

ChatGPT nasıl kullanılır?

ChatGPT’yi kullanmak için aşağıdaki yönergeleri izleyebilirsiniz:

 • Cep telefonunuzdan, tabletinizden veya masaüstü bilgisayarınızdan  chat.openai.com  web sitesine gidin.
 • Daha önce OpenAI üyeliği oluşturduysanız  "Log in"  butonuna basıp hesabınıza giriş yapın.
 • Daha önce hiç üye olmadıysanız  "Sign up"  butonuyla üye olun.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra açılan sohbet ekranından ChatGPT'yi kullanabilirsiniz.
 • Soru ekranına herhangi bir konu hakkında soru sorabilir, kendinize özel şiir yazdırabilir, belli konudaki bir kodu isteyebilir veya blog yazısı yazdırabilirsiniz.

Yapay zeka günümüzün ve geleceğimizin en önemli konularından biridir. ChatGPT’nin de bu kadar popüler olması bu durumu kanıtlamıştır. ChatGPT gelecekte, yazarlık, yazılım danışmanlığı, müşteri desteği, sistem tasarımı veya bir çok mesleğin yerine geçebilir. Ancak ne kadar mükemmel olursa olsun bir insanın yerini tutması imkansıza yakındır. Yapay zeka ve öğrenme modeli ile üretilen ChatGPT, şimdilik sadece sohbet robotudur. Gelişimini ve açtığı yolları ileride göreceğiz.

İçeriği Paylaş