Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
“Böyle Fikir Mi Olur?” Dedirtecek En İlginç Girişimler

“Böyle Fikir Mi Olur?” Dedirtecek En İlginç Girişimler

Sıra dışı fikirler ve farklı insanların buluşmaları belki de hayatımıza dokunuyor. En ilginç girişimlerden birkaçını okurken ağzınız açık kalacak.

Teknoloji 3026 Güncelleme: 2 ay önce 2 ay önce

Girişimcilik dünyası, sıradanlığın ötesine geçip, yenilikçi ve bazen de akıllara durgunluk veren fikirlerle doludur. Kimi zaman bir sahil yürüyüşünde bulunan bir amber parçası milyonlar kazandırabilirken, kimi zaman da müzik zevkinize göre kıyafet öneren bir uygulama hayatımıza yeni bir soluk getirebilir.

"En İlginç Girişim Fikirleri" başlıklı bu blog yazımızda, belki de ilk kez duyacağınız, hayal gücünün sınırlarını zorlayan girişimleri mercek altına alıyoruz. Bu yazıda, Shitexpress'in alışılmadık bir intikam metodu olarak nasıl ortaya çıktığını, müzik zevklerimizin gardırobumuzu nasıl şekillendirebileceğini ve patates üzerine yazılarak gönderilen mesajların nasıl bir iş fikrine dönüştüğünü keşfedeceksiniz.

1. Yaşı Büyük İnsanlara Genç İnsanların Kanını Pazarlayan Girişim

Stanford Üniversitesi mezunu Jesse, genç yaştaki kişilerin kanını yaşlı kişilere pazarlayan bir girişim kurdu. Jesse’nin söylemine göre genç insanlardan alınan bu kanlar, yaşlılara enjekte edildikten sonra organların daha da gençleşeceğini belirtiyor. En tuhaf girişimlerden birisi olan bu fikir henüz tıp dünyası tarafından kanıtlanmış değil. Ancak almak isteyen müşteriler 8000$ ödeyerek bu kana sahip olabiliyor.

En İlginç Girişimler

2. Kanada’nın Doğal Havasını Satan Girişim

En ilginç girişimlerden biri olan Vitality Air’in iki kurucusu tarafından hayata geçirilen bu fikir en sıra dışı fikirler arasında da yer alıyor. Kanada’da bulunan Banff doğa parkının havasını küçük tüplere alarak tanesini 20$’dan satan şirket 300000$’a yakın kar etti.

En İlginç Girişimler

3. Smiley’in Yaratıcılarından

Charlie Ball tarafından bir müşteri için tasarlanan ve hepimizin sık sık kullandığı gülen yüz smiley’i 1963 yılında yaratıldı. Smiley’in başarısının farkına varan girişimci kişiler, çizimin yasal haklarını satın alarak büyük bir pazara da resmen adım attılar. 1970 yıllarında sadece bu çizimden 50 milyon $ gelir elde eden genç girişimciler aynı zamanda günümüzde de kullanılan bu smiley’ların mucidi olarak tanınıyorlar.

En İlginç Girişimler

4. Pixel Pixel Alan Satan Web Sitesi

En yaratıcı girişimler arasında yer alan bu fikir, bir web sitesinde pixel satın almaya odaklanılıyor. Nasıl yani? Evet, bildiğiniz dönüm dönüm arsa satın alma mantığı ile pixel pixel alan satın alıyorsunuz ve reklam yapıyorsunuz. En ilginç girişimler arasında yer alan bu web sitesinin yaratıcısı siteyi açtıktan sadece 6 ay sonra milyoner oldu. En ilginç evde girişimcilik fikirleri arasında yer alabilir.

En İlginç Girişimler

5. Bak Postacı Geliyor

Milano’da tasarlanan Yape, dar sokaklardan geçebilen ve kullanıcısının siparişini hızlı ve düşük maliyetlerle ulaştıran bir robot olarak biliniyor. Amazon’un da drone ile teslimat yapmak için arge faaliyetleri geliştirdiğini biliyoruz. Sizce gelecekte farklı bir lojistik ağı mı olur bilinmez ama farklılaşacağı kesin gibi görünüyor.

En İlginç Girişimler

6. Dünyanın En Pahalı Hamburgeri

Hollanda’da bir restaurant sahibi olan Robbert, pandemi döneminde dünyadaki yeni girişimler arasına girmeyi başarıyor. Çok yaratıcı girişimlerden biri olan yenilebilir altından yaptığı hamburgeri 5694$’a sattı. En son 2011 yılında Guinness Dünya Rekorlar kitabına giren Oregon restaurant’ın tasarladığı hamburger 4971$’a satılmıştı. Bu rekor Robbert’e geçecek gibi. Robbert, sattığı hamburgerden elde edeceği geliri hayır kurumlarına bağışlayacak.

En İlginç Girişimler

İnceleyin: Son Yıllarda Ülkemizde Çıkış Yakalayan En İyi Startuplar

7. Rahat Bir Uyku Çekin!

Amo Lab isimli şirketin tasarladığı uyku kolyesi kalp atış hızınızı dengelemek ve stresinizi azaltmak için siz uyurken vücudunuzu elektrik sinyalleriyle uyarıyor. Giyilebilir teknoloji gittikçe gelişirken aynı zamanda sağlık alanında da yaratıcı girişimler ortaya çıkıyor. Özellikle günümüzün stresli yaşantısından uzaklaşmak için rahat bir uyku çekmek bize de güzel gelebilir.

En İlginç Girişimler

8. Ah, Bir Anlık Hatalar

Mühendis olan Richard James, laboratuvarda deney yaparken bir yay düşürüyor ve aklına şu an herkesin bildiği slinky oyuncağı piyasaya çıkıyor. Richard bu fikirle milyonlarca slinky oyuncağı satarak çok basit ama bir o kadar da basit olmayan bir ürün sayesinde milyoner olmayı başarıyor. En ilginç girişimler arasında yer alan bu fikir için biz de Richard’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

En İlginç Girişimler

9. İstenmeyen Misafirlere Özel Hediye: Shitexpress

Hayal edin, size hayatı zehir eden biri var ve ona unutulmaz bir ders vermek istiyorsunuz. İşte bu noktada devreye Shitexpress giriyor. Bu girişim, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi birine, seçtiğiniz bir hayvanın dışkısını, anonim bir şekilde paketleyip göndermenize olanak tanıyor. Atın hafızaya! Türkiye'de patlayacak iş fikirleri arasına girebilir.

10. Müzik Zevkinize Göre Kıyafet Öneren Uygulama: Fits by Eison Triple Thread

Gardırobunuzu müzik zevkinize göre yenilemeye ne dersiniz? Eison Triple Thread, kullanıcıların Spotify verilerini analiz ederek onlara özel kıyafet önerilerinde bulunan "Fits" uygulamasını geliştirdi. Bu uygulama, kullanıcıların müzik zevklerine ve yaşam tarzlarına uygun kıyafetler sunuyor. Kullanıcılar, birkaç basit adımla müzik kütüphanelerini uygulamaya bağlayabiliyor ve kişisel stil testi ile daha özelleştirilmiş öneriler alabiliyor.

11. Muzları Sanat Eserine Dönüştüren Girişim: Bananas Gone Wild

Bazen en iyi iş fikirleri en sıradan nesnelerden doğar. Davonte Wilson, hastanede çalışırken muzların üzerine çizim yaparak başladığı bu işte şimdi "Bananas Gone Wild" adıyla muzları sanat eserine dönüştürüyor.

12. Regl Dönemlerini Rahatlatan İnovatif Tampon: Daye

Regl dönemleri, birçok kadın için oldukça zorlu geçebilir. Özellikle ilk günlerde yaşanan ağrılar, bazen günlük hayatı olumsuz etkileyebilir. İşte bu sorundan yola çıkan Daye, kadınların bu dönemlerini daha rahat geçirebilmeleri için özel olarak tasarlanmış tamponlar geliştirdi.

Daye, sadece ağrıları hafifletmekle kalmıyor, aynı zamanda ürünlerinin güvenli, etkin ve çevre dostu olmasına özen gösteriyor. ABD ve Avrupa'daki tanınmış yatırımcılardan 5.5 milyon dolarlık yatırım alan bu girişim, regl dönemi ürünleri piyasasında yeni bir sayfa açıyor.

İnceleyin: Çok Satılan En İyi Elektrikli Scooter Önerileri

13. Bir Sahil Yürüyüşünden Milyonluk İş Fikri: Amber Kazancı

Ken Wilman, köpeği Madge ile sıradan bir sahil yürüyüşü yaparken, köpeğinin ilgisini çeken bir koku onları büyük bir keşfe yönlendirdi. Sahilde buldukları, ilk bakışta sıradan bir taş gibi görünen ancak aslında çok değerli bir amberdi.

Ken, bu buluşun ardından yapılan araştırmalarla amberin, balinaların sindirim sisteminden gelen ve parfümeri sektöründe oldukça değerli bir madde olduğunu keşfetti. Bu mum benzeri madde, parfümlere uzun süre kalıcılık kazandırıyor ve bu özelliğiyle çok yüksek fiyatlara satılıyor. Ken'in bu ilginç ve karlı girişimi, ona 60 bin dolar kazandırdı.

14. Mesajlı Patateslerle Girişimcilik: Patates Postası

Alex Craig, üzerine el yazısı notlar yazılmış patates göndererek, alışılagelmişin dışında bir iş fikriyle dikkat çekti. Craig, bu ilginç fikrini ilk olarak kız arkadaşına anlattığında, ondan pek olumlu bir tepki alamadı; kız arkadaşı, Craig'in bu fikriyle bir tane bile patates satamayacağını söylemişti.

Ancak Craig, bu fikirden vazgeçmedi ve işe koyuldu. Kullanıcıların internet üzerinden patates siparişi verip, istedikleri mesajı yazdırabildikleri bu girişim, kısa sürede büyük bir başarıya ulaştı. Craig, bu sıradışı iş modeli sayesinde ayda 10,000 dolar kazanmaya başladı, böylece kız arkadaşının şüphelerini de boşa çıkarmış oldu.

15. Borç Takip Uygulaması

Çin'de hayata geçirilen bir uygulama sayesinde, 500 metre yakınınızdaki kredi borçlularını belirleyebilirsiniz. WeChat üzerinden erişilen bu sistem, "map of deadbeat debtors" olarak adlandırılıyor ve bu, İngilizce'ye "Borçlu Haritası" olarak çevrilebilir. Bu uygulamada, borcun miktarı fark etmeksizin, yasal yükümlülüklerini yerine getirememiş kişiler görüntülenebiliyor. Uygulama açıldığında, kişilerin tam konumlarını harita üzerinde görmek mümkün.

İçeriği Paylaş