Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Biraz İnternet Teknolojilerinden Bahsedelim; Elon Musk’ın Starlink Projesi

Biraz İnternet Teknolojilerinden Bahsedelim; Elon Musk’ın Starlink Projesi

Elon Musk isminden bahsedilince aklımıza Bitcoin geliyor. Ancak hakkında çok az bilgimizin olduğu ve geleceği değiştirecek olan Starlink projesini unutuyoruz.

Teknoloji GOOGLE Abone Ol 5434 1 2 yıl önce 2 yıl önce

Gelişen teknolojiler, internet kullanımımızı gittikçe arttırıyor. E-Ticaret sektörü, Youtube kullanımı, sosyal medya etkileşimleri ve oyun sektörü derken interneti kullanmayan kişi sayısı çok çok az kaldı diyebiliriz. Peki, internet hızından memnun muyuz? Yoksa bazı oyunları internet hızımız düşük diye oynayamıyor muyuz? Starlink internetin gelecekteki konumu ne olacak? Tüm bu soruların cevaplarını merak ediyorsan, iyi okumalar dileriz.

İnternet nedir?

İnternet yani Türkçe çevirisi ile “ağlar arasında”, belli kuralları (protokolleri) olan farklı bilgisayarların birbiri ile iletişim kurmasıdır. Eskiden hali hazırda var olan telefon hatları üzerinden iletişim kurduğumuz internet teknolojileri, günümüzde wifi ve fiber teknolojileri sayesinde yüksek hızlara ulaşmıştır. Kıtalar arasındaki bağlantı ise okyanusun içinden geçen fiber optik kablo teknolojisi ile sağlanmaktadır.

İnternet teknolojilerinin geldiği son nokta ise evimizde bulundurduğumuz modemler (Router) sayesinde kablosuz ağa bağlanabiliyor olmamız. Ancak modemlere iletilen bilgiler de klasik veya fiber kabloları ile taşınmaktadır.

Biraz İnternet Teknolojilerinden Bahsedelim; Elon Musk’ın Starlink Projesi

Bilinenlerin dışındaki proje; Starlink Projesi

Tesla ile elektrikli araç üretiminde sıra dışı inovasyonlar gerçekleştiren Elon Musk ve ekibi, elektrikli araç sektöründeki birçok araç üreticisine de kılavuzluk etmiştir. Bunun dışında 2002 yılında kurduğu SpaceX şirketi de, özellikle Nasa ile geliştirdiği uzay misyonu araçlarını tanıtarak Dünya’da büyük yankı uyandırmıştır.

Bilmediklerinizi öğrenmeye hazır mısınız? Elon Musk, yakın zamanda Türkiye’den de görülen Starlink uydularını arka arkaya fırlatmaya devam ediyor. Bizim sadece yeryüzünden ışık şöleni olarak gördüğümüz, Starlink projesinin bir yansıması. Peki, nedir bu Starlink uyduları? Ne işe yararlar? İnternet teknolojilerinde ki yeri nedir? Merak etmeyin hepsini cevaplayacağız.


Starlink internet, SpaceX tarafından iletişim uydusu ağı olarak 2015 yılında kuruldu. Facebook ve Google gibi şirketler, bu fikir üzerinde çalışmışlar ancak sonuç alamamışlardır. SpaceX ise uydu taşımacılığı konusunda tecrübeye sahip olduğu için Starlink projesinde önemli mesafeler kat etmiştir. 2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri hükümetinden gerekli izinleri alan Musk, kısa süre içerisinde gerçekleştirmek istediği fırlatmaları hayata geçirmeyi başarmıştır. Starlink’in amacı, yörüngedeki uydu sayısını katlayarak küresel bir internet hizmeti sağlamak. 2021 Ocak ayı verilerine göre Starlink uydularının sayısının 1000’i aştığını söyleyebiliriz. Mayıs ayına geldiğimizde ise bu rakamın 1700’ü bulduğunu belirtelim. Ayrıca şirket, toplamda 10000 kişiye internet sağladığını da açıklamıştır. Şirket açıklamasında, daha fazla ön sipariş almak istediklerini de belirtmektedir.

Biraz İnternet Teknolojilerinden Bahsedelim; Elon Musk’ın Starlink Projesi

Amazon Ormanlarında gönül rahatlığıyla kaybolabilirsiniz.

Starlink’in takımyıldızı uyduları, Falcon 9 ile güçlendirildi. Yani Falcon 9, uyduyu yörüngeye bırakıp geri dönüyor. Dinlendikten sonra tekrar taşımalara devam ediyor. Belli bir müşteri portföyüne sahip olan Starkink projesi, henüz tüm ülkelerde aktif değil ve oldukça maliyetli. Ancak gelecekte dünyanın her yerinden erişilebilir olacak. Yani Amazon ormanlarında kaybolduğunuzda, yanınızda şarjı olan bir telefonunuzun bulunması yeterli olacak. Elon Musk, bu projenin gerçek amacını daha çok kırsal ve ulaşılamayan bölgelerde geniş bant (yüksek hızlı) internet erişimi sağlamak olarak açıklıyor. Yani bizim apartmanımıza kadar getirilen bakır ya da fiber optik kablolara bir son geliyor gibi.

Biraz İnternet Teknolojilerinden Bahsedelim; Elon Musk’ın Starlink Projesi

Beta sürümünü kullanan ülkeler ve maliyetler

Starlink projesini kullanan ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, Polonya, Fransa, Hollanda ve Avustralya geliyor. Beta sürümü için Türkiye’de de ön başvurular açılmış durumda. Ancak 99$ değerindeki depozito ücretini ödemeniz bekleniyor. Şirket açıklamasına göre, Starlink internet için ön başvuruyu gerçekleştirseniz bile kullanamamanız durumunda ücret iadesi yapılamayacağını söylüyor. Bunun dışında bu internet teknolojisini kullanabilmeniz için 499$ değerindeki bir kiti de almak zorundasınız. Türkiye’deki internet fiyatlarını karşılaştırdığımızda, fiyat farkı maalesef ki oldukça yüksek geliyor.

Bu yeni nesil internet teknolojilerinin 2027 yılında tamamlanacağı ve tüm Dünya çapında hizmet verileceği öngörülmektedir. Ancak 2027 yılından önce de kullanıma büyük oranda sunulacağı düşünülmektedir. Türkiye’de ise 2021 sonu 2022 başı gibi bu hizmetin başlanacağı öngörülüyor.

Biraz İnternet Teknolojilerinden Bahsedelim; Elon Musk’ın Starlink Projesi


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.