Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Dünya Tarihindeki En İlginç Bilişim Suçları

Dünya Tarihindeki En İlginç Bilişim Suçları

Herkesin teknoloji ile bir şekilde bağlantılı olduğu günümüzde veri güvenliği son derece önem kazanmaktadır. Sizler için en ilginç bilişim suçlarını listeledik.

Nedir 4905 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Herkesin teknoloji ile bir şekilde bağlantılı olduğu günümüzde veri güvenliği son derece önem kazanmaktadır. Sizler için en ilginç bilişim suçlarını listeledik.

En ilginç bilişim suçları nelerdir?

Ukrayna’daki elektrik santraline siber saldırı

Ukrayna’nın Frankivs bölgesinde bulunan elektrik santraline BlackEnergy virüsü yoluyla hack işlemi gerçekleştirildi. O zamanın verisine göre tam 225 bin kişi saatlerce elektriksiz kaldı. Belki de günümüzde siber suçlar alanındaki en dikkat edilmesi gereken konu elektrik olacaktır. Özellikle telefon kullanımının artması ile elektrik yüzünden ihtiyaçlarımızı karşılayamayacak olursak neler olur tahmin bile edemiyoruz.

Dünya Tarihindeki En İlginç Bilişim Suçları

MafiaBoy isimli hackerın 1,2 milyar dolarlık vurgunu

Mihael Cache isimli ve MafiaBoy kod adlı hacker, her yıl siber güvenlik departmanlarına milyonlarca dolar harcayan şirketleri hedef aldı. Bu şirketlerin arasında Amazon, Ebay ve CNN gibi büyük ölçekli markalar da bulunuyor. Zarar ise 1,2 milyar dolar civarında. Yaşanmış bilişim suçları arasında en büyük maliyeti olanlar arasında yer alıyor.

RockYou2021 - En büyük şifre hırsızlıklarından biri

Son dönemlerin en büyük bilişim suçları arasında bulunan “RockYou2021” saldırısı, şifre hırsızlığına odaklanmıştır. Yaklaşık 8 buçuk milyar şifreyi bir internet forumunda 100 GB’lık dosya ile paylaşmışlardır. Bilişim suçu örnekleri arasında gösterilebilecek en ilginç siber saldırılar arasına girmektedir.

Marriot Otelleri siber saldırısı - 340 milyon kişinin verisi çalındı

Dünyanın en büyük otellerinden biri olan Marriot Otellerine 2018 yılında siber saldırı düzenlenmiştir. Tamı tamına 340 milyon kişinin kimlik bilgileri, pasaport bilgileri ve de kredi kartlarının bilgileri çalınmıştır. Marriot Otel’in bilişim sistemine yönelik olan bu saldırı, otele yaklaşık 18,5 milyon sterlin para cezasına patlamıştır.

Dünya Tarihindeki En İlginç Bilişim Suçları

2014 Yahoo Saldırısı

Yahoo şirketi Google gibi hem arama motoru hem de e-posta servis hizmeti veren dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesidir. 2014 yılında tam 500 milyon kişinin verisinin çalındığı bir siber saldırıya maruz kalmıştır. Şirketin açıklamasına göre kredi kartı bilgilerinin korunduğu, sadece kişisel bilgilerin ve şifrelerin çalındığı söylenmiştir.

Ashley Madison - Çöpçatanlık uygulaması

Tinder benzeri bir uygulama olan Ashley Madison uygulaması, Tinder’dan farklı olarak ilişkisi bulunan kişilere aldatma olanağı tanıyan bir platform olarak da biliniyor. Etik olmadığı için The impact team isimli hacker grubu tarafından hacklenir ve sahiplerine uygulamanın kapatılması konusunda uyarıda bulunulur. Yöneticiler siteyi kapatmazlar ve yaklaşık 34 milyon kişinin verisi halka açık olarak paylaşılır. Kullanıcıların isimleri, banka bilgileri ve hatta cinsel içerikli konuşmaları ifşa olur ve birçok ilişki sona erer. Hacker grubu bazı kullanıcılara şantaj yoluyla da gelir elde etme yöntemine gider. Bilişim suçu olarak en ilginç olaylardan bir tanesidir.

WannaCry - 230 bin bilgisayara bulaştı

Microsot ürününün bulunduğu 230 binden fazla bilgisayara saldırı düzenleyen WannaCry, tüm dünya genelinde büyük yankı uyandırmıştır. Üretim işletmelerinde, sağlık alanında ve yazılım şirketlerine fidye virüsü olarak saldırı düzenlenmiştir ve tüm işler durma noktasına gelmiştir. Zarar milyonlarca dolar olmuştur ve kuruluşlar bu ekibe para ödemek zorunda kalmışlardır. Bilişim alanındaki en büyük suçlardan biridir.

Bilişim suçları ve cezaları nelerdir?

Bilişim Suçları, 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile sınırlandırılmıştır. Aynı zamanda 5 bin güne kadar da adli para cezası vardır. İnternet ortamındaki insanları rahatsız etmek, veri çalmak ve paylaşmak, herhangi bir şekilde bir sisteme virüs bulaştırmak bilişim suçlarına örnektir.

En sık karşılaşılan bilişim suçları nelerdir?

Ülkemizde en sık karşılaşılan suçlar veri hırsızlığı, internet ortamında kişileri rahatsız etmek, sahtecilik suçları ve kişi bilgilerinin çalınması suçları olarak yer almaktadır. Diğerleri aşağıdaki gibidir.

Bilişim Suçları nereye şikayet edilir?

Bilişim suçları veya herhangi bir şekilde başınıza geldiğini düşündüğünüz siber saldırılar Emniyet Müdürlüklerindeki Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine bildirilebilmektedir. Bu şubedeki bilişim suçları ihbar hattına ulaşabilirsiniz.

Bilişim suçları nasıl tespit edilir?

Sistemsel olarak işlenen suçların şüphelileri ip adresi ve konum yoluyla tespit edilebilmektedir. Aynı zamanda telefon veya bilgisayar bilgileri de ortaya çıkmaktadır. En önemlisi bu bilgilerin bulunması için ip adresine ihtiyaç vardır.

Dünya Tarihindeki En İlginç Bilişim Suçları

Gelecekte bizi neler bekliyor?

Teknolojinin gelişmesi ile akıllı evler, sürücüsüz otomobiller veya bunun gibi birçok teknoloji hayatımıza girecek. Genel olarak hep teknoloji ile yaşayacağımız bu dönemlerde bilişim suçları da artış gösterecektir. Dikkatli olmalı ve her kişinin bilmesi gereken temel siber güvenlik yöntemlerini bilmeliyiz.

İçeriği Paylaş