Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
En Popüler Kripto Paraların Geleceği Ve Teknolojileri

En Popüler Kripto Paraların Geleceği Ve Teknolojileri

Kripto paraların geleceğini şüphesiz ki hepimiz merak ediyoruz. Ancak, adını sürekli duyduğumuz bu para birimlerinin teknolojik altyapılarını biliyor muyuz?

Nedir 2265 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

1. Btc (Bitcoin)

Bitcoin’in adını ilk kez duyduğunuz zamanı hatırlıyor musunuz? Muhtemelen bir on sene geçmiştir. Belki biraz daha fazla. Bitcoin, dijital para birimlerinin ilk ürünüdür. En büyük parasal hacme sahip olan coin çeşididir. Bitcoin’in temeli matematiğe ve algoritmaya dayanmaktadır. Ancak ve ancak güçlü algoritmalar ile üretilebilir.

2. Shib (Shiba Inu)

Elon Musk’ın da desteklediği Shib Coin, merkezi olmayan bir topluluk oluşturma deneyini destekler. Aynı Doge Coin gibi şaka amaçlı çıkarıldığı öne sürülmektedir. Bir anda yükselişe geçen Shib, web sitesinde “Doge Katili” olarak tanımlamaktadır. Virgülden sonra bol sıfırlı olmasından dolayı yüksek hacme sahiptir. 2021 yılının son günlerinde düşüşüne devam etmektedir.

3. Hot (Holo)

Holo kendini “Beyond the Blocks” yani “Blokların Ötesinde” olarak tanımlamaktadır. Hot’un teknolojisi de veri bütünlüğü protokolüdür. Geleceği parlak kripto paralardan olan Hot, bilgilerin paylaşılmasında Dağıtık Hash Tablosu sistemini kullanmaktadır. Bir nevi torrent teknolojisine benzemektedir.

4. Eth (Ethereum)

Ethereum, 2013 yılında Vitalik Buretin tarafından açıklandı. 2015’in temmuz ayında ise piyasaya sürüldü. Ethereum’un teknolojisi veya altyapısı akıllı sözleşmeler üzerine kuruludur.

Akıllı sözleşmeler nedir?

Akıllı sözleşmeler, yani bir nevi dijital ortam sözleşmeleri belli bir koşul gerçekleştiğinde ödeme yapılan sözleşmelerdir. Kısacası tapu dairesi örneğinden gidersek; bir ev alacaksınız diyelim. O evin tüm bilgilerini, sahibinin tüm bilgilerini, dijital ortamda görebiliyorsunuz. Aynı zamanda ödemeyi de dijital ortamdan gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu şekilde günümüzde yaşanan dolandırıcılıklar, kara para aklamalar, gereksiz tapu maliyetleri veya vergi kaçırma gibi problemler hayatımızdan kalkmış oluyor.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

5. Sol (Solana)

Solana’nın misyonu finansal sistemleri demokratikleştirmektir. Kendilerini en çok hızlı, güvenli ve sansüre dayalı bir blok zincir teknolojisi olarak tanımlıyorlar.

6. Ada (Cardano)

Cardano’da en popüler coinlerden bir tanesidir. Gelecekte yükselmesi beklenen kripto paralar arasında yer almaktadır. Cardano’nun teknolojisi de akıllı sözleşmelere dayanmaktadır. Mühendisler akademisyenler tarafından tasarlanmıştır. Ayrıca hızlı ve güvenli para transferleri yapan bir sistemleri de mevcuttur.

7. Ripple (XRP)

Ripple, tam anlamıyla tüm nakit ödeme yöntemlerini dijitale çevirme teknolojisi. Yani markete gidip ekmek alacaksınız diyelim; bu ekmeğin ödemesini dijital kanallar vasıtasıyla yapıyorsanız Ripple teknolojisinin geleceğine de yön vermiş oluyorsunuz demektir. Gelecek vadeden kripto paralar arasında olan Ripple, geleneksel bankacılık teknolojisinin iyileştirilmiş ve geliştirilmiş halidir.

8. Dot (Polkadot)

Polkadot, merkezi olmayan bir sistemi üzerinden internet sitelerini özel izne gerek duyulmadan halka açık olarak blockchain zinciri ile birbirine bağlanması teknolojisini desteklemektedir. Günümüzdeki en önemli problemlerden biri internet sitelerinin güvenliği problemidir. Kripto para yorumcularına göre 10 yıl sonra kripto paralar arasındaki en iyilerden biri olacağını göstermektedir.

9. Doge (Dogecoin)

Dünya çapında bir üne sahip olan Dogecoin en hızlı yükselen kripto paralar arasındadır. Elon Musk’ın tweetleri sayesinde tavan yapan Dogecoin, hem eğlenceye hem de banka komisyonlarını kaldırmaya yönelik bir projeye sahiptir. Litecoin tabanlı bir para birimidir. Kripto paraların geleceği hakkında konuşan Elon Musk, Dogecoin’in daha yükseklerde olacağını savunmaktadır. Ancak dünyanın en iyi kripto para yorumcularına göre bu durum sadece troldür.

10. Ltc (Litecoin)

Litecoin, 2011 yılında piyasaya sürülmüştür. Altyapısı Bitcoin’inkine oldukça benzemektedir. En hızlı yükselen kripto paralar arasındadır. Aynı zamanda uluslararası para gönderimlerinde de kullanılan bir teknolojidir.

11. Trx (Tron)

Justin Sun tarafından piyasaya sürülmüştür. Tron’un geleceğinde eğlence sektörünü hedefleyen bir altyapının geliştirilmesi vardır. Hacmi en yüksek coinlerden biridir.

12. Iota (Miota)

Iota coin adı üstüne IoT (nesnelerin interneti) teknolojisine dayanmaktadır. Bu kripto para biriminin kullandığı teknolojiler arasında Tangle adı verilen bir teknoloji mevcuttur.

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Dünya üzerinde bulunan her şeyi internet ile birbirine bağlayan teknolojinin adı IoT’dir. Internet of Things örneği verebilecek olursak akıllı saatler, akıllı fırınlar ve akıllı telefonların birbiriyle kurduğu iletişime örnek verebiliriz.

13. Btt (Bittorent)

Bittorent teknolojisi, internet üzerinden dosya paylaşımına ya da takas sistemine dayalı bir protokoldür. P2P yani bir bilgisayardan bir bilgisayara sabit bir sunucu olmadan dosya paylaşımını desteklemektedir. 2021 Nisan döneminde yatırımcısına en çok kazandıran kripto para birimidir.

14. Enj (Enjin Coin)

Kripto paraların geleceği ve teknolojilerinden bahsederken hepimizin bildiği metaverse ismi önümüze çıkıyor. Web sitelerinde ve oyun platformlarında kullanılması hedeflenen bir para birimidir. Enjin Coin metaverse sayesinde daha da popülerleşmeye başlayan bir coin çeşidi olarak ön plana çıkıyor. Metaverse teknolojisinin geliştirilmesiyle Enjin Coin’in geleceği de bazı kripto para yorumcularına göre parlak görülmektedir.

15. Terra (Luna)

Luna Coin’in geleceği, Ethereum tabanlı ve stabil bir fiyat üzerinde kurulan bir kripto para çeşididir. Altyapısı dijital ödeme sistemlerine dayanmaktadır.

16. Avax (Avalanche)

Ava Lab tarafından geliştirilen Avax Coin, Normal bir blok zinciri yerine tek bir blok zinciri ile çalışan bir teknolojiye sahiptir. Avalanche coin çoklu bir yapıya sahip olup içerisinde 4 evre barındırır. Karar mekanizması çoğunluğuna bağlıdır.

17. Bnb (Binance Coin)

Binance coin, en büyük kripto para borsası Binance’ın kendi blok zinciri ile oluşturduğu bir kripto para birimidir.

18. Sand (The Sandbox)

Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir token’dır. Oyun ekosistemi içerisinde yer alan Sand coin, oyuncuların oynadığı oyunu paylaşması ve bunun üzerine para kazanma teknolojisini desteklemektedir.

19. Gala (Gala)

Gala coin oyun ekosistemi için oluşturulan bir nft platformudur. Oyun platformu ve nft pazaryeri gibi özellikleri mevcuttur.

20. Dash (Dash)

Dash coin belki de ilk öne sürülen bir kripto para birimidir. Açılımı Dijital Cash olarak bilinmektedir ve ilk fikir 1983 yılında ortaya atılmıştır.

Bu makaledeki hiçbir yorum veya metin yatırım tavsiyesi değildir. Ülkemizde kripto paralar hakkındaki bilgi yetersizliğini gidermek amaçlıdır. Asla bir yatırım aracı olarak kullanılması önerilmemiştir. Kripto paraların geleceği, Kripto para piyasalarındaki bazı coinler verilmiştir. En çok bilgi kirliliği kripto para whatsapp grupları ve kripto para Telegram gruplarında bulunmaktadır. Yatırımınızı yaparken dikkatli olmanızı öneririz.

Bu makalede kripto paraların geleceğinden bahsedilmiştir. En çok hangi coin kazandırır, hangi kripto para alınmalı, uzun vadeli coin yatırımları gibi sorulara cevap verilmemektedir.

İçeriği Paylaş