Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü nedir, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 7299 0 2 yıl önce 2 yıl önce

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü nedir?

Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü, iş ve işçi ilişkilerini araştıran ve analiz eden bir sosyal bilimler disiplinidir. Bu bölüm, işçilerin işyerlerindeki koşulları, çalışma saatleri, ücretler, iş güvenliği, iş sağlığı gibi konuları inceler ve bu konuların işletmelerin performansına ve çalışanların refahına etkisini araştırır. Bu bölümdeki öğrenciler, ekonomi, psikoloji, sosyoloji, hukuk ve işletme gibi farklı disiplinlerden dersler alırlar. Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü öğrencileri, işyerlerindeki toplu sözleşme süreçlerini, işçi hareketlerini, sendikaların rolünü, iş piyasalarını ve çalışanların haklarını inceleyerek, işverenlerin, işçilerin ve devletin rollerini anlamaya çalışırlar.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu ne iş yapar?

Bu bölümdeki mezunlar, sendikalar, işverenler, devlet kurumları veya sivil toplum kuruluşları gibi çeşitli sektörlerde iş bulabilirler. İş bulma olanakları arasında insan kaynakları yönetimi, iş ilişkileri danışmanlığı, işgücü planlaması, ücret ve yan haklar yönetimi gibi kariyer seçenekleri yer alabilir.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Ankara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 60+2 338.26278 216601
Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 90+3 324.82526 272501
İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 100+3 321.88137 286187
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 90+3 301.71801 398568
Dokuz Eylül Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 100+3 299.03808 416404

2023 Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü dersleri nelerdir?

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Çalışma Ekonomisi
  • Kamu Maliyesi
  • İdare Hukuku
  • İstihdam Ve İşsizlik
  • Bireysel İş Hukuku
  • Çalışma Sosyolojisi
  • Uluslararası Sosyal Politika
  • Türk Vergi Sistemi
  • Sosyal Güvenlik Hukuku
  • Türkiye Ekonomisi

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.