Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Nedir? Biyoloji Öğretmenliği İş Olanakları Nelerdir?

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Nedir? Biyoloji Öğretmenliği İş Olanakları Nelerdir?

Biyoloji Öğretmenliği bölümü nedir, Biyoloji Öğretmenliği iş olanakları nelerdir, Biyoloji Öğretmenliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 876 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Biyoloji Öğretmenliği bölümü nedir?

Biyoloji öğretmenliği bölümü, biyoloji alanında lisans eğitimi alarak, öğretmenlik mesleğine yönelik olarak hazırlanan bir bölümdür. Biyoloji öğretmenliği bölümü öğrencileri, biyolojinin temel prensiplerini öğrenirken, aynı zamanda pedagojik eğitim alarak öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği becerileri kazanırlar. Biyoloji öğretmenliği bölümü, öğrencilere biyolojik çeşitlilik, ekoloji, evrim, hücre biyolojisi, genetik, biyokimya gibi konularda derinlemesine bir bilgi sağlar.

Biyoloji Öğretmenliği mezunu ne iş yapar?

Biyoloji öğretmenliği mezunları, lise ve ortaokullarda biyoloji öğretmeni olarak çalışabilirler. Ayrıca özel ders vererek, özel okullarda çalışarak veya öğretmenlik dışındaki farklı iş olanaklarını da değerlendirebilirler. Biyoloji öğretmenliği mezunları, öğretmenlik dışındaki iş olanakları arasında, biyoteknoloji şirketlerinde, tıp laboratuvarlarında, doğal kaynak yönetimi şirketlerinde, gıda şirketlerinde, kamu kurumlarında veya araştırma merkezlerinde çalışabilirler.

Biyoloji Öğretmenliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Biyoloji Öğretmenliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Biyoloji Öğretmenliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliği 20+1 341.26958 192052
Gazi Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliği 20+1 326.50923 223165
Marmara Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliği 20+1 326.06291 224165
Dokuz Eylül Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliği 20+1 312.65903 257103
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliği 20+1 299.71536 294394

2023 Biyoloji Öğretmenliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Biyoloji Öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

Biyoloji Öğretmenliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Biyoloji Öğretmenliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Genel Biyoloji
  • Eğitim Felsefesi
  • Genel Biyoloji Laboratuvarı
  • Eğitimde Araştırma Yöntemleri
  • Biyolojide Öğretim Programları
  • Mikrobiyoloji
  • Öğretim Teknolojileri
  • Biyoloji Öğretimi
  • İnsan Anatomisi ve Fizyolojisi
  • Çevre Eğitimi

Biyoloji Öğretmenliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Biyoloji Öğretmenliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş