Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Rekreasyon Bölümü Nedir? Rekreasyon İş Olanakları Nelerdir?

Rekreasyon Bölümü Nedir? Rekreasyon İş Olanakları Nelerdir?

Rekreasyon bölümü nedir, Rekreasyon iş olanakları nelerdir, Rekreasyon mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 854 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Rekreasyon bölümü nedir?

Rekreasyon bölümü, insanların boş zamanlarını daha kaliteli ve verimli geçirmelerine yardımcı olan ve rekreasyonel faaliyetlerin yönetimi, organizasyonu ve planlaması hakkında eğitim veren bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, spor, turizm, kültür ve sanat faaliyetlerinin organizasyonu, planlanması ve yönetimi konularında bilgi sahibi olurlar.

Rekreasyon mezunu ne iş yapar?

Rekreasyon bölümünden mezun olanlar, turizm işletmeleri, tatil köyleri, oteller, kamp alanları, kayak merkezleri, parklar, spor kulüpleri, çocuk kulüpleri, spor salonları gibi birçok farklı sektörde iş bulabilirler. Ayrıca, rekreasyon faaliyetlerinin planlaması ve yönetimi konularında danışmanlık hizmeti de verilebilir.

Rekreasyon bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Rekreasyon bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Rekreasyon taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Rekreasyon bölümü dersleri nelerdir?

Rekreasyon bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Rekreasyon bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Rekreasyon Yönetimi
  • Rekreasyon Planlama
  • Tesis Yönetimi
  • Rekreasyon Hukuku
  • Rekreasyon Etkinlikleri
  • Spor Turizmi
  • Kültürel Turizm
  • Doğa Turizmi
  • Seyahat Yönetimi
  • Gezi Rehberliği

Rekreasyon bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Rekreasyon bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş