Üniversite tercihi, öğrencilerin geleceğini belirleyen en önemli konulardan biridir. Türkiye'deki en iyi üniversitelerde kim okumak istemez ki.. Bu yüzden herkesin doğru tercih yapabilmesi adına üniversite istatistiklerini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Çok önemli kuruluşların üniversiteler hakkında her yıl yaptığı bu araştırmaları üniversite tercihleri döneminde inceleyerek doğru kararlara ulaşabilirsiniz.

QS Türkiye Ünversite Sıralaması (2022)

QS Sıralamaları: QS World University Rankings, her yıl toplum ile paylaşılan ve akademik kriterlere göre derecelendirilmiş üniversite sıralamalarıdır. Her yıl yayınlanan dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması büyük yankı uyandırmaktadır. Türkiye'nin en iyi üniversiteleri sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

THE Türkiye Üniversite Sıralamaları (2022)

THE Sıralamaları: Times Higher Education (THE), İngiltere merkezli bir yayın kuruluşudur. 2010 yılından itibaren dergi olarak hizmet vermektedir. Her yıl akademik kriterlere göre yayınladığı üniversite sıralamaları uluslararası bir geçerliliğe sahiptir.

Urap Türkiye Üniversite Sıralamaları (2022)

URAP Sıralamaları: URAP (University Ranking by Academic Performance), 2009 senesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. Yukarıdaki tabloda Urap Türkiye'deki en iyi üniversiteler sıralamasındaki ilk 10 üniversite yer almaktadır.

Yükseköğretim İstatistikleri

Üniversite Sınavına Giren Kişi Sayısı

kaynak: ösym universitenitanit.com

Üniversiteye Yerleşen Kişi Sayısı

kaynak: ösym universitenitanit.com

Üniversitelere Ayrılan Bütçeler (2021)

kaynak: Strateji ve Bütçe Başkanlığı universitenitanit.com

Okul Türlerine Göre Öğrenci Sayıları (2021)

kaynak: YÖK universitenitanit.com

Uniar (Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı): Prof.Dr. Engin Karadağ ve Prof.Dr. Cemil Yücel tarafından kurulan Üniar, Türkiye'deki üniversiteler hakkında araştırma yapan bağımsız araştırma kuruluşudur. Öğrencilerin Üniversiteler hakkındaki genel memnuniyet düzeyini ölçen araştırmaları 2016 yılından itibaren yapmaktadır. Her yıl halka açıklanan bu verilerin yanısıra öğrenci dostu şehirler, Türkiye'nin en iyi devlet üniversiteleri, Türkiye'nin en iyi özel üniversiteleri analizleri de üniversite tercihi yapacak adayların ilgisini çekmektedir. Öğrenci dostu şehirler veya öğrenci dostu üniversite şehirleri sıralamaları da tamamen öğrenci odaklıdır ve doğru tercih yapacak adayların incelemesi gereken bir listedir.

Hangi üniversiteye gitmeliyim, ne okuyacağımı bilmiyorum veya Türkiye'deki üniversiteler hakkındaki bilgiler edinmek istiyorsanız üniversite yorumlarını inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda üniversite öğrencilerine soru sorabilir, merak ettiğiniz konuları dile getirebilirsiniz.

Üniversite tercihleri nasıl yapılır? makalemizi okuyarak YKS tercih önerileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda 2022 YKS Taban Puanları ve Başarı Sıralamalarını da 4 senelik analizler ile detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Sizler için Türkiye Üniversite sıralaması bilgilerini getirdik.

Bilgilendirme: Yukarıdaki istatistiksel veriler, Yök, Uniar, Urap, The ve QS'in her yıl halka açıkladığı verilerin grafiksel ve tablo gösterimine aktarılmış halidir. Üniversite adaylarının doğru tercih yapabilmesine olanak sağlamak için düzenlediğimiz bu verilerde Türkiye'nin en iyi üniversiteleri, Üniversite sınavına giren kişi sayıları, Üniversiteye yerleşen kişi sayıları, Üniversite istatistikleri, Öğrenci dostu şehirler sıralaması, Üniversitelerin genel memnuniyet düzeyleri bulunmaktadır. Verilerde hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz. Tercih yapmadan önce mutlaka ÖSYM, Yök, Uniar, Urap, The ve QS'in web sitelerini inceleyeniz.

QS sıralamasında Koç Üniversitesi, THE sıralamasında Çankaya Üniversitesi, Urap Sıralamasında Hacettepe Üniversitesi birinci sırada yer aldı. Aynı zamanda Türkiye'deki en iyi üniversiteler listesinin yanı sıra Dünyanın en iyi üniversiteleri listesine de göz atabilirsiniz. Türkiye'deki ünversitelerin dünya sıralamalarını inceleyebilirsiniz.