Üniversiteni Tanıt
Üniversite İstatistikleri

Üniversite İstatistikleri - Türkiye'deki En İyi Üniversiteler

Üniversite Sıralamaları


Üniversite tercihi, öğrencilerin geleceğini belirleyen en önemli konulardan biridir. Türkiye'deki en iyi Üniversitelerde kim okumak istemez ki.. Bu yüzden herkesin doğru tercih yapabilmesi adına üniversite istatistiklerini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Çok önemli kuruluşların üniversiteler hakkında her yıl yaptığı bu araştırmaları üniversite tercihi döneminde inceleyerek doğru kararlara ulaşabilirsiniz.QS Sıralamaları: QS dünya üniversite sıralamaları (QS World University Rankings), her yıl toplum ile paylaşılan ve akademik kriterlere göre derecelendirilmiş üniversite sıralamalarıdır. İngiltere merkezli olan QS, ilk yayınını Times Higher Education ile 2004 yılında yapmıştır. 2010 yılından itibaren ise çalışmalarını kendi bünyesinde yürütmektedir. Her yıl yayınlanan dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması büyük yankı uyandırmaktadır. Türkiye'nin en iyi üniversiteleri sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.


THE Sıralamaları: Times Higher Education (THE), İngiltere merkezli bir yayın kuruluşudur. 2010 yılından itibaren dergi olarak hizmet vermektedir. Her yıl akademik kriterlere göre yayınladığı üniversite sıralamaları uluslararası bir geçerliliğe sahiptir.


URAP Sıralamaları: URAP (University Ranking by Academic Performance), 2009 senesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. Urap'ın gayesi, üniversiteleri akademik performanslarına göre derecelendirmek ve üniversitelerin birbirleri arasında karşılaştırma yapabilmelerine olanak sağlamaktır.Her yıl yayınlanan Urap Türkiye üniversite sıralaması ve Dünya sıralamalarını detaylı incelemek için Urap'ın web sitesiniz ziyaret edebilirsiniz. Yukarıdaki mavi tabloda Urap Türkiye'deki en iyi üniversiteler sıralamasındaki ilk 10 üniversite yer almaktadır.


Yükseköğretim İstatistikleri

Üniversite Sınavına Giren Kişi Sayısı

Kaynak: YÖK - Yükseköğretime Geçiş İstatistikleri universitenitanit.com

Üniversiteye Yerleşen Kişi Sayısı

Kaynak: YÖK - Yükseköğretime Geçiş İstatistikleri universitenitanit.com

Üniversitelere Ayrılan Bütçeler (2021)

Kaynak: Strateji ve Bütçe Başkanlığı universitenitanit.com

Okul Türlerine Göre Öğrenci Sayıları (2021)

Kaynak: YÖK - Yükseköğretime İstatistikleri universitenitanit.com
Üniversite Sayısı

204

Fakülte Sayısı

1915

Bölüm Sayısı

19207

MYO Sayısı

1009


Yukarıdaki veriler, Yükseköğretim Kurumunun halka açık olarak paylaştığı web sitesinden alınmıştır. Her yıl üniversite sınavına giren kişi sayısı ve her yıl üniversiteye yerleşen kişi sayıları tablolardaki gibidir. Daha detaylı istatistiklere ulaşmak istiyorsanız YÖK Atlas sıralamalarını incelemenizi öneriyoruz.

2021 yılı için Yükseköğretim kurumarına ayrılan bütçe 45.3 Milyar TL. En fazla bütçe ödeneğine sahip üniversite ise Ankara Üniversitesi olarak görülüyor.


Üniversite Memnuniyet Düzeyleri ve Öğrenci Dostu Şehirler


Uniar (Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı): Prof.Dr. Engin Karadağ ve Prof.Dr. Cemil Yücel tarafından kurulan Üniar, Türkiye'deki üniversiteler hakkında araştırma yapan bağımsız araştırma kuruluşudur. Öğrencilerin Üniversiteler hakkındaki genel memnuniyet düzeyini ölçen araştırmaları 2016 yılından itibaren yapmaktadır. Her yıl halka açıklanan bu verilerin yanısıra öğrenci dostu şehirler, Türkiye'nin en iyi devlet üniversiteleri, Türkiye'nin en iyi özel üniversiteleri analizleri de üniversite tercihi yapacak adayların ilgisini çekmektedir. Öğrenci dostu şehirler veya öğrenci dostu üniversite şehirleri sıralamaları da tamamen öğrenci odaklıdır ve doğru tercih yapacak adayların incelemesi gereken bir listedir.Bilgilendirme: Yukarıdaki istatistiksel veriler, Yök, Uniar, Urap, The ve QS'in her yıl halka açıkladığı verilerin grafiksel ve tablo gösterimine aktarılmış halidir. Üniversite adaylarının doğru tercih yapabilmesine olanak sağlamak için düzenlediğimiz bu verilerde Türkiye'nin en iyi üniversiteleri, Üniversite sınavına giren kişi sayıları, Üniversiteye yerleşen kişi sayıları, Üniversite istatistikleri, Öğrenci dostu şehirler sıralaması, Üniversitelerin genel memnuniyet düzeyleri bulunmaktadır. Verilerde hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz. Tercih yapmadan önce mutlaka ÖSYM, Yök, Uniar, Urap, The ve QS'in web sitelerini inceleyeniz.