Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder

IELTS Puan Hesaplama Robotu - 2024

Yurtdışındaki işlere başvuruda bulunmak istiyorsanız IELTS çalışmaya şimdiden başlamalısınız. Sizler için IELTS puan hesaplama robotu hazırladık.

Üniversite Karşılaştırma Sistemi - Üniversiteni Tanıt

2024 IELTS Puan Hesaplama

üniversite karşılaştırma robotu

IELTS Nedir?

IELTS (International English Language Testing System), uluslararası geçerliliği olan bir İngilizce dil yeterlilik sınavıdır. Bu sınav, dünyanın dört bir yanında İngilizce dil becerilerini ölçmek amacıyla kullanılan bir araçtır. İngilizceyi ana dili olmayan kişilerin, eğitim, iş veya göç gibi amaçlarla yurtdışında iletişim kurmalarını sağlamak üzere tasarlanmıştır.

IELTS Puanı Nasıl Hesaplanır?

IELTS sınavı katılımcılara, 1 ile 9 arasında değişen bir puanlama sistemiyle değerlendirme yapar.

IELTS sınavı dört temel bölümden oluştuğu için, değerlendirmeler de bu dört farklı alana yönelik yapılır: Dinleme (Listening), Okuma (Reading), Yazma (Essay-Writing) ve Konuşma (Speaking). Bu dört bölümden alınan puanların ortalaması, IELTS Genel Bant Puanınızı belirler.

IELTS puanlaması her bir bölüm için 1'den 9'a kadar olan bir puan aralığını içerir. Örnek olarak, Dinleme 6.0, Okuma 5.5, Yazma 5.5 ve Konuşma 5.0 alındığını düşünelim;

Genel Puan Hesaplaması için bu dört bölümden elde edilen puanlar toplanır (6 + 5.5 + 5.5 + 5 = 22), ardından elde edilen toplamı dörtle böleriz (22/4 = 5.5). Bu durumda, IELTS puanınız 5.5 olarak hesaplanır.

İnceleyin: Yurtdışı Eğitimin Burslu Hali; YLSY (MEB) Bursu Nedir?

IELTS Puan Tablosu ve Karşılıkları

IELTS puan ölçeği, sınav sonucunda 1'den 9'a kadar verilen ve her yarım puanlık artışla belirlenen bir ölçektir. Her bir IELTS puanın karşılığı bulunur. Aşağıdaki tabloda her bir IELTS puanı karşılığı gelen açıklamaları bulabilirsiniz.

IELTS Puanı IELTS Puan Karşılığı
9 | Expert User Dilin tam hakimiyeti; doğru, akıcı ve anlayışlı konuşma yeteneği.
8 | Very Good User Sadece bazı sistem dışı hatalar ve uygunsuzluklar dışında tam hakimiyet. Zor konularda başarılı.
7 | Good User Rastlantısal hatalar dışında genel olarak dilin etkin kullanımı. Karmaşık dili iyi anlama ve kullanma yeteneği.
6 | Competent User Bazı hatalar olsa da genellikle etkin bir dil kullanımı. Orta seviyede zorlukta İngilizce kullanabilme.
5 | Modest User Hatalara açık olmasına rağmen genel anlamı çıkarabilme yeteneği. Basit iletişim kurma kabiliyeti.
4 | Limited User Bilgili olduğu konularda bile sınırlı İngilizce yeteneği. Anlama ve ifade etmede zorluklar yaşanabilir.
3 | Extremely Limited User Sadece belirli konularda anlam ve ifade etme yeteneği. İletişimde güçlükler yaşanabilir.
2 | Intermittent User Temel bilgileri ifade etme ve acil durumlar dışında gerçek iletişim kurma zorluğu. İngilizce anlamakta güçlük.
1 | Non User Sadece birkaç kelime bilme dışında dil kullanma yeteneği yoktur.

İnceleyin: Yurt Dışında Çocuk Bakıcılığı Yapmak; Au Pair Nedir?

üniversite karşılaştırma robotu
üniversite karşılaştırma robotu

IELTS Puan Karşılıkları Nedir?

17 Temmuz 2013'de ÖSYM tarafından açıklanan denklik tablosu aşağıdaki gibidir:

YDS Puanı IELTS Puanı TOEFL Puanı
100 9.0 120
95 8.5 114
90 8.0 108
85 7.5 102
80 7.0 96
75 6.5 90
70 6.0 84
65 5.5 78
60 5.0 72
55 4.5 66
50 4.0 60
45 3.5 54
40 3.0 48

İnceleyin: TOEFL Puan Hesaplama Robotu

IELTS Sınavı Ne İşe Yarar?

IELTS sınavı genellikle yurtdışında eğitim almak isteyen veya çalışmak isteyen kişiler için gereklidir. İşte IELTS sınavının amaçlarından bazıları:

  • Yurtdışı Eğitim: Birçok üniversite ve okul, öğrencilerden IELTS sınav sonuçlarını kabul koşulu olarak talep eder. IELTS sınavı, öğrencilerin İngilizce dil seviyelerini değerlendirmek ve eğitim dili olarak İngilizce olan programlara başvuran öğrencilerin dil becerilerini ölçmek için kullanılır.
  • Vize Başvuruları: Birçok ülke, vize başvurularında IELTS sınav sonuçlarını talep eder. Özellikle çalışma veya göçmen vizesi başvurularında, başvuran kişinin dil seviyesinin uygun olup olmadığını belirlemek amacıyla IELTS sonuçları istenebilir.
  • Meslek İlerlemesi: Bazı mesleklerde çalışmak isteyen kişilerden IELTS sınavını geçmeleri istenebilir. Özellikle tıp, hemşirelik, mühendislik gibi alanlarda çalışmayı planlayan kişiler, IELTS sonuçlarını sunarak dil yeterliliklerini gösterirler.
  • Uluslararası İş Fırsatları: Uluslararası şirketlerde veya yurtdışında çalışmak isteyen profesyoneller için IELTS sınavı, dil becerilerini kanıtlamaları ve uluslararası iletişimde başarılı olmaları için önemlidir.
  • Göçmenlik: Bazı ülkeler, kalıcı göçmenlik başvurularında IELTS sonuçlarını talep edebilir. Dil becerilerinin göçmenlik sürecindeki uygunluğunu değerlendirmek amacıyla bu sonuçlar istenebilir.

İnceleyin: Londra’da Öğrencilik Ve İngiltere’de Yaşam

IELTS Sınavı Yılda Kaç Kez Yapılır?

Kağıt üzerinde yapılan IELTS sınavları, aylık olarak British Council ve IDP Türkiye tarafından 2 ila 3 defa düzenlenir. Diğer taraftan, bilgisayar tabanlı IELTS sınavları daha sık aralıklarla gerçekleştirilir.

İnceleyin: Öğrenciler İçin Yurtdışına Nasıl Gidilir Rehberi

üniversite karşılaştırma robotu