Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Seyahat İşletmeciliği Ve Turizm Rehberliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Seyahat İşletmeciliği Ve Turizm Rehberliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 757 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümü nedir?

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümü, turizm sektöründe hizmet veren kuruluşlarda çalışmak için gerekli teorik ve pratik bilgileri sağlayan bir lisans programıdır. Bu program, öğrencilere turizm sektörü, seyahat işletmeleri, turizm pazarlama stratejileri, destinasyon yönetimi, turizm ekonomisi, turizm hukuku, turizm işletmelerinde finans yönetimi ve turizm rehberliği gibi konularda bilgi ve beceri kazandırır.

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği mezunu ne iş yapar?

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümü mezunları, turizm sektöründe birçok iş fırsatı bulabilirler. Seyahat acenteleri, tur operatörleri, hava yolu şirketleri, konaklama işletmeleri, turizm ofisleri, destinasyon yönetimi şirketleri, kongre ve etkinlik organizasyonları, seyahat teknolojileri şirketleri gibi turizm sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlarda yönetici, pazarlama, satış, müşteri hizmetleri, organizasyon, rehberlik, tur planlama ve benzeri pozisyonlarda çalışabilirler. Ayrıca, turizm sektöründe kendi işlerini kurma fırsatına da sahip olabilirler.

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümü dersleri nelerdir?

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Turizm İşletmeleri Yönetimi
  • Seyahat ve Konaklama İşletmeciliği
  • Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği
  • Çağrı Merkezi Yönetimi
  • Turizm Geografyası
  • Turizm Sosyolojisi
  • Turizm Pazarlama
  • Uluslararası Turizm ve Yönetimi
  • Turizm İşletmelerinde Kalite Yönetimi
  • Turizm Rehberliği

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş