Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İstanbul’daki Kitapsever Öğrenciler İçin En İyi İkinci El Kitapçılar

İstanbul’daki Kitapsever Öğrenciler İçin En İyi İkinci El Kitapçılar

Tozlu raflar arasında gezmek, kitapseverler için en güzel aktivitedir. En iyi ikinci el kitapçılardan bahsedeceğimiz bu yazıyı okurken çok heyecanlanacaksınız.

Socialing 9665 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Eski kitaplara dokunarak, kitapların kokusunu içine çekmek bir kitap tutkunu için vazgeçilmezdir. Kitapseverlerin buluşma noktası olan sahaflarda, sıcak bir çay eşliğinde güzel bir kitap sohbeti yapılabilmektedir. Ne yazık ki, günümüzde her sahaf bu hizmeti sunamamaktadır. Bazı sahaflar, kırtasiyeye dönüşmüştür. Bu listemizde İstanbul’da bulunan en iyi sahaflar konusuna değineceğiz.

İstanbul En İyi Sahaflar Listesi


Denizler Kitabevi, Beyoğlu

Denizler Kitabevi, iç dizaynı ile en iyi sahaflar arasında yer almaktadır. Bir dönem kapanmış, ancak tekrardan açılmıştır. Büyüleyici etkisi ve içerisinde bulundurduğu değerli kitaplar harikadır. Kitapseverler için ziyaret edilmesi gereken mekanlar arasında yer almaktadır.

Gezegen Sahaf, Beyoğlu

Diğer sahaflar arasında Gezegen sahaf biraz daha genç olarak karşımıza çıkar. 2007 yılında kurulmuştur. Türkçe kitapların yanı sıra İngilizce, Almanca ve Osmanlıca gibi birçok dilin bulunduğu kitaplığı ile meşhurdur. İkinci el kitapçı arayanlar için müthiş nadir kitaplar bulabilirsiniz.

Barış Sahaf, Moda

Barış Sahaf’ın kuruluşu 1966 yılına kadar dayanıyor. Beyazıt’ta yer alan Sahaflar Çarşısı’nda sahaflık yapan Halil Bingöl’ün sahafını Barış Bingöl’e devretmesi ile Barış Sahaf’ın temelleri atılıyor. Bu sahafta birçok dilden eser bulabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra eskileri anabilmek ve keşfedebilmek için için kimlikler, evraklar, fotoğraflar ve hatıralar, eskiye dair her şey burada yer alıyor.

Librairie de Pera

Librairie de Pera, Fransızca Pera Kitapçısı anlamına gelmektedir. Adından anlaşılacağı üzere Pera’da olan bu 90 yıllık kitapçı, Pera’da yüksek kira bedelleri istenince yerine veda etti. Pera, Kadıköy’de kitapseverler için müzayedelerine devam etmektedir.

Cihannüma Sahaf, İstiklal

Taksimde yer alan bu şirin sahaf, Cihangir Demiroğlu ve eşi tarafından işletilmektedir. Diğer sahaflarda olduğu gibi burada da kartpostal, yazma eser, taş plak ve eski fotoğraflar bulunabiliyor.

Arşiv Sahaf

Sahaf Naim bey, ikinci el kitapçı işini yıllardır büyük bir aşk ile yapanlardan birisidir. Ortaköy’de gözde mekanlardan birisi olan Arşiv Sahaf, her dilden kitap ile kitapseverler için hizmet vermektedir. Sahafta bulamadığınız bir kitap olduğunda, Nazım Bey’e bunu sormanız yeterli oluyor. Sahaf dışında kendisinin yaklaşık olarak 100 bin kadar kitabı bulunuyor.

Sahaf Nazım Hikmet

İsmini sahibinden alan sahaflardan birisi olan Sahaf Nazım Hikmet, küçük denilebilecek bir yere sahip mekanlardan birisidir. Küçük diyoruz, ancak içerisinde çok büyük bir hazine vardır. Raflara göz atılırken aniden etkilenebilirsiniz. Bu sahaf, ünlü yazarlarında uğrak noktalarından birisidir.

İstanbul’daki Kitapsever Öğrenciler İçin En İyi İkinci El Kitapçılar

İmge Sahaf

İmge Sahaf, Kadıköy’ün o meşhur Akmar Pasajı’ndan biraz yukarı çıktığınızda karşınıza çıkar. Kitapların yanında çok değerli ve nadide eserleri de imge sahafta bulabilirsiniz. Kendi sitelerinde ise bu nadide eserleri sergiliyorlar.

Sahaf Dil-Tarih

Sahaf Dil-Tarih’in sahibi olan Sami bey, Türk Dili ve Edebiyatı mezunudur. Elinde bulundurduğu 30 bin kitabı, kitapseverler ile buluşturmak için Sahaf Dil-Tarih’i açmıştır. İkinci el kitapçı olarak hizmet veren bu sahaf, sanat, felsefe ve politika gibi birçok alanda eserleri barındıran değerli bir yerdir.

Simurg Kitabevi

Simurg, İstanbul’un en ünlü ve en eski sahaflarından birisidir. Sahaf’ın içerisinde 1500’lü yıllara ait olan kitaplar bile bulunabilmektedir. Simurg, eline geçen önemli kitapları sahafta satmadan önce müdavinlerine bilgilendirir. Durum böyle olunca, çoğunlukla henüz sahafta satışa sunulmadan önce satın alınır. İkinci el kitapçı kategorisinde yer alan Simurg Kitabevi’nde biraz kitap bulmanız zor bir hal alabilir.


Narteks Sahaf

Listenin en başında söylediğimiz gibi, kitap sohbetleri yapabileceğiniz birkaç yer olduğundan bahsetmiştik. Narteks sahaf, sohbet etmenizi sağlayabilecek harika sahaflardan birisidir. Emekli öğretmen Sıtkı Bey ile harika sohbetler ederek kitabınıza göz atabilirsiniz.

Turkuaz Sahaf

Birçok akademisyen ve araştırmacının en sevdiği mekanlardan birisi olan Sahaf Turkuaz, 2001 yılında Emin Nedret İşli ve Püzant Akbaş tarafından kurulmuştur. Kaliteli arşivinin yanında pek çok kütüphane ve araştırma merkezine referans kitaplar sağlamaktadır.

Yolda Sahaf

Sıfır kitaplarında satışının yapıldığı bu dükkanlarda, özellikle ikinci el kitapçı işi çok fazla yapılmaktadır. Haftanın 7 günü açık olan dükkanda dilediğiniz kitabı bulabilirsiniz.

Diyojen Sahaf

Kiremit kırmızısı boyalı apartmanın altında yeşil duvarları ve sarı tentesi ile dikkat çeken Diyojen Sahaf, ikinci el kitapları, kartpostalları ve daha birçok şeyi barındırıyor. Kitapseverler uğrak noktası olarak burayı belirliyor.

İstanbul’daki Kitapsever Öğrenciler İçin En İyi İkinci El Kitapçılar

İstanbul Sahaflar Çarşısı Listesi


Beyazıt Sahaflar Çarşısı

İstanbul sahaflar çarşısı denilince akla ilk olarak Beyazıt sahaflar çarşısı gelmektedir. Eski kitaplardan ziyade, artık yeni kitapları bulabilirsiniz. Bu kitaplar sahaflar tarafından genelde turistlere dolar üzerinden satılmaktadır.

Beyoğlu Sahaflar Çarşısı

Taksim ve İstiklal’e uğradıysanız kesinlikle bu zenginliği ziyaret etmelisiniz. Sadece kitaplar değil, film afişleri, antika objeler, saatler, takılar ve broşları da bu sahaflardan bulabilirsiniz.

Bakırköy Sahaflar Çarşısı

Bakırköy’de Tren istasyonu üzerinde konuşlanan ve ikinci el kitapçı işi yapanlardan geçinilmezdir. Burada sadece ikinci el kitapları değil, sıfır kitapları da bulabilirsiniz.


İçeriği Paylaş