Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
2 Günde Soluksuz Bitireceğiniz En Sürükleyici Kitaplar

2 Günde Soluksuz Bitireceğiniz En Sürükleyici Kitaplar

Kitap okumak ufkumuzu genişletir ve öğreticidir. Özellikle sürükleyici kitapları keşfederek alışkanlık kazanır ve kültür seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Socialing GOOGLE Abone Ol 12334 0 2 yıl önce 2 yıl önce

Tarih, bilim kurgu, polisiye, gerilim ya da edebiyat alanlarında keşfedilecek çok sayıda kitap bulunmaktadır. İşte soluksuz okuyacağınız, en iyi sürükleyici kitaplara örnekler…

Hayvan Mezarlığı

Stephen Kıng’ın en popüler kitaplarından biri Hayvan Mezarlığı en çok beğenilen sürükleyici kitaplara örnektir. Hem gerilim hem de merak uyandırıcı olması elinizden düşürmeden bitirmenizi sağlayacaktır. Kitabın konusu sevimli bir kedinin ölümünün ardından gerçekleşenleri anlatmaktadır. Sessiz, sakin bir hayat geçiren Creed ailesi Maine kıyılarındaki eski bir eve taşınır. Burada gerçekten hoş bir hayat sürmeye başlarlar. Ancak yakınlardaki orman onların bu huzurunu kaçıracaktır. Hayvanlara mezar olan ve yeniden canlanmalarını sağlayan orman, gizemli ve ürpertici bir yolculuğun kapılarını aralamaktadır. Publishers Weekly’e göre bu kitap Stephen Kıng’ın en korkunç romanıdır. Eğer gerilimi seviyorsanız Hayvan Mezarlığı’nı 2 günde bitirebilirsiniz.

Melekler ve Şeytanlar

Melekler ve Şeytanlar gelmiş geçmiş en kaliteli ve en iyi sürükleyici kitaplardan biridir. Dan Brown’un yazarlığını yaptığı roman bir dönemin en çarpıcı kitaplarından biri olmuştur ve her dönem her yaştan insanın okuduğu, bilgilendiği ve merak ettiği bir romandır. Konusu ise eski ve gizli bir kardeşlik örgütünün dünyayı yok etmek için hazırladıkları hedef ile ilgilidir. Kitabın adı bile gizemli bir sanatsal teknikten oluşur. Angels & Demons yazısı bu teknik sayesinde tersten okunduğu zaman bile aynı görünür. Kitabın düğüm noktasını da bu ambigram oluşturur. Kitapta Vatikan entrikalarından yüksek teknolojili oyunlara kadar her şey bulunur. Fizik, din, aşk, cinayet, aksiyon ve mimari bir arada işlenmiştir. Her sayfasında yeni bir gelişmeyle karşılaşacağınız kitabı soluksuz okuyacaksınız. Melekler ve Şeytanlar, en çok beğenilen sürükleyici kitaplar arasındadır.

Incognito

Eğer kitap okumayı sevmiyorsanız bu kitap ile yeniden düşünmeniz gerekecek. Çünkü Incognito yani Beynin Gizli Hayatı oldukça farklı bir konuya sahiptir. Herkes alışkanlıklarının ve davranışlarının temelde ne üzerine kurulu olduğu merak eder. Örneğin kaza anında ayağınız nasıl oluyor da saniyesinde frene gidebiliyor? Ya da görmek ve bakmak arasındaki asıl fark nedir? Incognito beynimizin gizli sırlarını açığa çıkaran, nörobilimi eğlenceli hale getiren bir kitaptır. Her sayfasında yeni bir bilgi ile karşılaşacak, bilinçaltında neler döndüğüne şahit olacaksınız. David Eagleman anlatımı ile, sıkıcı görünen bilimsel gerçekler bile sürükleyici bir romana dahil olmuş. Bu roman sayesinde davranışlarımızın, düşündüklerimizin ve hissettiklerimizin aslında bize ait olmadıklarını öğrenecek , beyin ve bilinçaltı arasında esrarengiz bir yolculuğa çıkacaksınız.

Kitap Okumayı Sevmeyenlerin Bile 2 Günde Soluksuz Bitireceği Sürükleyici Kitaplar

Suikastçının Çırağı

Eğer fantastik kurgu kitaplarını seviyorsanız bu Suikastçının Çırağı romanını da kısa sürede bitirebilirsiniz. En çok beğenilen sürükleyici kitaplar arasında olan epik fantezi kitabında taht oyunları, prensler ve soylular arasındaki entrikalar ve iyi eğitimli bir suikastçının hayatı anlatılmaktadır. Kızıl Gemi Altı Dükalık halkını zombiye dönüştürmüş ve Prens Verity savaş açmaya hazırlanmaktadır. Fitz ise kralın gayri meşru oğludur. Fakat aldığı soylu ve suikastçı eğitimleri ile kraliyeti kurtarmaya çalışmaktadır. Macera dolu kitap sizi içine çekecek ve elinizden düşürmemenizi sağlayacaktır. Robin Hodd yazarlığındaki bu kitap ülkemizde çok fazla popüler olmamıştır ancak kendi dalında çok sayıda ödül almıştır. Özellikle dünyaca ünlü dizi Game of Thrones ile benzerliği çok konuşulmaktadır. Diplomatik olaylar ve gizemler istenmeyen çocuk, kraliyet suikastçısı Fitz’in ağzından anlatılır.

Hayvan Çiftliği

Son dönemin en popüler kitaplarından biri olan, edebiyat klasiği Hayvan Çiftliği George Orwell tarafından yazılmıştır. Aslında 1945 yılında yayımlanmıştır ancak son dönemde daha büyük merakla herkes tarafından okunmaktadır. Kitap fabl tarzında yazılmıştır yani karakterleri hayvanlardan oluşmaktadır. Ancak karakterlerinin büyük bir çoğunluğunu domuzlar oluşturmaktadır. Özellikle stalinizm, totalitarizm, demokratik sosyalist gibi konular eğlenceli bir şekilde eleştirilmektedir. Kitap bu eleştirileri ile büyük beğeni toplarken pek çok ünlü sanatçıya ilham kaynağı olmuştur ve derslerde işlenmiştir. Eğer hala okumadıysanız mutlaka okumalısınız.

İçimizdeki Şeytan

İçimizdeki Şeytan Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Sabahattin Ali tarafından yazılmıştır. Özellikle realistik adıma vurgu yapmaktadır ve farklı karakterleri ele almaktadır. Asıl konusu ise aşk üzerine kuruludur. En iyi sürükleyici kitaplar arasında olmasının nedeni ise gerçek hayattan kesitlere yer veriyor olmasıdır. Romanda iki genç daha birbirlerini tanıyamadan evleniyor. Ancak birlikte yaşamaya başladıktan sonra aslında uyumlu olmadıklarını, hayata farklı bakış açılarından baktıklarını keşfediyorlar ve ayrılma kararı alıyorlar. Günümüzde de bu tarz sorunları yaşayan çok kişi olduğu için her okuyan romanda kendinden bir parça bulabiliyor. Eğer Türk edebiyatını ve aşk serüvenlerini seviyorsanız bu romanı soluksuz bitirebilirsiniz. Ayrıca kahramanları gereği size kitap okumayı da sevdirecektir.

Kitap Okumayı Sevmeyenlerin Bile 2 Günde Soluksuz Bitireceği Sürükleyici Kitaplar

Ejderha Dövmeli Kız

Ejderha Dövmeli Kız her dönemin en çok okunan ve merak edilen romanlarından biridir. Polisiye severlerin soluksuz bitirebileceği bu roman 41 ülkede de bestseller olmuştur. Genel konusu ise hapis cezasıyla yargılanan Mikael Blomkvist ve onu kurtarmaya çalışan Lisbeth Salander arasında geçiyor. Lisbeth uyumsuz, huysuz ve asosyal bir kızdır ve tabi ki ejderha dövmesine sahiptir. Aralarında geçen sürükleyici konu içinde gizemli sırlar da açığa çıkar. Bu kadar çok eleştiriye neden olmasının sebebi ise kadınlardan nefret eden erkekler anlamına sahip olmasıdır. Aslında kitapta genel olarak hayatları erkekler tarafından mahvedilen kadınlar anlatılmaktadır. Roman yavaş ilerlemesine rağmen merak uyandırmayı başarıyor.

İnceleyin: Zamansız Eserler: Dünya Klasikleri Kitapları

Dijital Kale

Eğer teknoloji ile yakından ilgileniyorsanız Dijital Kale tam size göre. Dan Brown’un en çok okunan kitaplarından biri olan bu roman teknolojinin farklı bir boyutunu gün yüzüne çıkarıyor. Dijital ortamdaki tüm şifreleri çözebilecek bilgisayar geliştiren Ulusal Güvenlik Teşkilatı bir anda kendini rehin olarak bulur. Kitapta aksiyon hakim ancak silahlar yok, sadece çözülemeyen bir şifre var ve sevdiği adamı kurtarmaya çalışan bir kadın…

Yeraltından Notlar

Yeraltından Notlar Dostoyevski’nin en bilindik kitaplarından biridir. Çoğu kişinin de kitap okuma alışkanlığı kazanmasını sağlayan bir başyapıttır. Tam 150 yıldır, pek çok neslin kitaplığında bulunan Yeraltından Notlar dürüst ama bir o kadar da uyumsuz bir adamın aşağılanma hikayesini anlatıyor. Bu hikayeyi de yeraltının çılgın ruhunu kullanarak okuyucuya aktarıyor. İnsanların toplum içindeki varoluş çabalarını en iyi şekilde anlatan roman farklı sorunları da eleştiriyor ve Avrupa’daki büyük varoluşu ele alıyor. Ütopik sosyalist eser modernite eleştirilerine 1864 gibi oldukça erken bir tarihte başlamıştır. Özellikle karakterlerin itirafları ve iç dünyaları oldukça çarpıcıdır.

Kitap Okumayı Sevmeyenlerin Bile 2 Günde Soluksuz Bitireceği Sürükleyici Kitaplar

Otostopçunun Galaksi Rehberi

Otostopçunun Galaksi Rehberi bilimkurgu severlerin mutlaka okuması gereken, en kült eserlerden biridir. Eğer fantastik filmleri seviyorsanız bu roman sizlere kitap okuma alışkanlığı kazandıracaktır. Kitabın konusu Arhurt Dent üzerinden ilerlemektedir. Daha önce hiç tanıklık etmediğiniz, belki uzunca bir sürede edemeyeceğiniz konulara değinmektedir. Arthur’un arkadaşı Ford uzay gemisine otostop çekmektedir. Daha sonra konu Galaktik İmparatorluk ve yıldızlar arasında devam etmektedir. Zeki, paranoyak, depresif ve güzel karakterlerin bir arada bulunduğu roman neden yaşıyoruz? Neden ölüyoruz? Gibi sorulara da yanıt aramaktadır. Kısaca dünya yok olduktan sonra gezegenler arasında yolculuk yapan bir otostopçunun hikayesini eğlenceli şekilde anlatmaktadır.

Marslı

Mutlaka okunması gereken bilimkurgu kitaplarından biri de Marslı romanıdır. Andy Weır’ın yazarlığını yaptığı roman 2014’ün en iyi bilimkurgu romanı seçilmiştir. Bunun nedeni ise hiç şüphesiz en çok beğenilen sürükleyici kitaplar arasında olması ve Mars’a ilk ayak basan kişiyi anlatıyor olmasıdır. Kitap hem sürükleyici hem heyecan verici hem de zekicedir. Ayrıca edebi anlamda da farklı bir boyut kazandırmıştır. Ancak genel olarak aksiyon ve uzay macerası konuları hakimdir. Mars’ta geçen bu kitabı elinizden düşüremeyecek, tek solukta bitireceksiniz.

Fahrenheıt 451

Oldukça popüler olan bir kitap daha, Fahrenheıt 451… Bu roman dünyanın en çok beğeni toplayan distopya eserlerinin başında gelir. Hugo En İyi Roman Ödülü’ne de layık gösterilmiştir. Kitabı okurken bambaşka bir dünyaya yolculuğa çıkabilirsiniz. Çünkü sizi tam 500 yıl sonrasın götürecek, yeni dünyanın tüketim çılgınlığından ve kapitalizm üzerine kurulu olan toplum anlayışından bahsedecektir. Herkesin kendinden bir parça bulacağı roman, bilimkurgu ve edebiyat türlerinin bir arada kullanılmasıyla yazılmıştır. Konusu ise Guy Montag isimli bir itfaiyeci üzerinden ilerlemektedir. 500 yıl sonrası dünyada kitaplar tamamen yok olma tehlikesi ile karşı karşıyayken televizyonlar tüm dünyaya hükmediyor. Guy Montag ise bildiğimiz itfaiyeci görevini üstlenmiyor, kitapları yakma görevini üstleniyor. Ancak bir gün, komşusu Clarisse ile tanıştıktan sonra kitaplara karşı olan fikri değişiyor ve yakmayı bırakıyor. Eğer kitap okuma alışkanlığınız yoksa Fahrenheıt 451 sizin de fikrinizi tamamen değiştirecektir.

Kitap Okumayı Sevmeyenlerin Bile 2 Günde Soluksuz Bitireceği Sürükleyici Kitaplar

Gözlerinin Ardında

Gözlerinin Ardında son dönemin en popüler kitaplarından biridir. Yakın zamanda dizisi de çekildiği için kitaba olan ilgi artmıştır. Eğer kitap okuma alışkanlığınız yoksa bu roman size çok şey kazandıracaktır. Çünkü oldukça sürükleyici, merak uyandırıcı ve sırlarla doludur. Hikaye genel olarak 3 kişinin etrafında ilerlemektedir. Louise bekar, 1 çocuk annesi ve işinde olan bir kadındır. Bir gece barda bir adamla tanışır, David… Ancak David Adele ile evlidir ve oldukça kontrolcü biridir. Karısı Adele’i saat başı evde olup olmadığını kontrol etmek için arar ve eşi bu duruma asla karşı çıkmaz. Bunun nedeni ise gençlik yıllarında tanıştığı bir adam yüzündedir. Gözlerinin Ardında sırlarla dolu, sonuna gelene kadar elinizden düşüremeyeceğiniz, Stephen Kıng’ın deyimiyle dahice bir kurgudur.

İnceleyin: Sıfırdan İleri Seviyeye İngilizce Kitap Önerileri

Arsen Lupen

Arsen Lüpen 3 kitaptan oluşan bir settir ancak son zamanlarda Kibar Hırsız kitabıyla sıkça gündeme gelmektedir. Bunun nedeni oldukça sürükleyici ve merak uyandırıcı olmasıdır. Kitabın konusu efsanevi karakter Arsen Lüpen üzerinden ilerlemektedir. Kibar hırsız denmesinin nedeni ise gerçekten bir hırsız olmasıdır. Ancak klasik bir hırsızdan çok farklıdır. Zeki, saygılı ve esprili bir kişiliğe sahiptir. Bu sayede hiçbir polise yakalanmadan, soyulmayı hak eden kişilerin değerli eşyalarını çalmaktadır. Bu sürükleyici macera sizi içine çekecek ve polisiye sever olmanızı sağlayacak. Kibar Hırsız ile beraber Arsen Lupen: Sherlock Holmes’e karşı ve Oyuk İğne kitaplarını da okuyabilirsiniz. Polisiye romanı olmasına rağmen suçlu rolünün işlenmesi oldukça merak uyandırmaktadır.

1984

George Orwell’in yazmış olduğu 1984 son dönemin en popüler kitaplarından biridir. Eğer hala okumadıysanız çok şey kaybetmişsiniz anlamına gelir. Çünkü bu eser asla aklınızdan çıkmayacak, hayata farklı bir gözle bakmanızı sağlayacaktır. Romanda birbirleri ile bağlantılı farklı konulara değinilmektedir. Bu konulardan biri insanın her davranışını ve hislerini gözetleyen dünyadır. Bir diğeri asla bitmeyen savaştır ve sonucu da kişilerin özgürlüğünü kısıtlayan toplumdur. Bu roman hayatımızın her alanından bir kesit ile gerçekleri söyleyerek oldukça ürkütücü bir akıl tutulmasına yol açıyor. Bu kadar iyi olmasının bir diğer sebebi de genel olarak bahsedilen her şeyin bildiğimiz şeyler olmasıdır.

Kitap Okumayı Sevmeyenlerin Bile 2 Günde Soluksuz Bitireceği Sürükleyici Kitaplar

Tesla

Nikola Tesla bilindiği üzere elektrik motorlarının ve jeneratörlerin yani alternatif akım sistemlerinin mucididir. Bu romanda onun maskelerle çevrili olan hayat hikayesini anlatıyor. Daha önce hiçbir yerde karşılaşmadığınız bilgilerle, sırlarla dolu Tesla hikayesini bu kitapta bulabilirsiniz. Bu kadar ünlü bir mucidin hayatını okumak tek başına oldukça sürükleyiciyken birde eğlenceli bir üslup ile anlatılmaktadır. Kitabın sayfalarını çevirirken Tesla’nın zekasına bir kez daha hayran kalacaksınız. Ancak duygusal olarak başarılarını, aşklarını ve yoksullukla geçen hayatını da öğreneceksiniz. Dünyanın en önemli, efsanevi mucitlerinden biri olan Tesla’nın hayat mücadelesine şahitlik edecek, tarihin tozlu sayfaları arasında kaybolacaksınız.

Çalınan Zamanın Peşinde - Mitch Albom

Mitch Albom'un dokunaklı romanı, zamanın değerini ve hayatın anlamını sorgulayan bir gazeteci ile eski bir müzisyenin hikayesini içeriyor. Duygusal bir yolculuğa çıkmak isteyen öğrenciler için ideal bir tercih.

Kurtlarla Koşan Kadınlar - Clarissa Pinkola Estés

Kadınların içsel gücünü keşfetmek isteyen her öğrenci için "Kurtlarla Koşan Kadınlar," mitolojik öğelerle dokunmuş, derinlikli bir rehber niteliği taşıyor. Estés'in anlatımı sizi içsel bir keşfe davet ediyor.

Hannibal - Thomas Harris

Thomas Harris'in ünlü karakteri Hannibal Lecter, "Hannibal" kitabında geri dönüyor. Psikolojik gerilim seven öğrenciler için, zekası ve dehşetiyle ünlü bu karakterin yeni macerası kaçırılmayacak.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.