Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Öğrenci Evine Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Öğrenci Evine Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

O gün geldi çattı, ailenizle birlikte yaşadığınız yerden ayrılarak üniversite için daha önce hiç gitmediğiniz bir şehre gideceksiniz, belki de öğrenci evine...

Socialing 9695 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Barınma ihtiyacınızı yurt olarak kullanmak yerine eve çıkmaktan yana kullandıysanız bilmeniz gereken bazı şeyler bulunuyor. Öğrenci evine çıkmadan önce bilmeniz gerekenler hakkında ne varsa hepsini bu yazımızda sizler için anlattık.

Öğrenci Evi


İlk olarak şunu söylememiz gerekiyor ki artık arkanızı toplayan; her akşam size yemek pişiren, bulaşıklarınızı, çamaşırlarınızı yıkayan kimse yok. Çıktığınız öğrenci evi içerisinde tüm bunları ve aşağıda anlatacağımız şeyleri bizzat kendiniz yapmak zorundasınız. Bu yüzden (özellikle ev işleriyle bugüne kadar hiç ilgilenmediyseniz), bulunduğunuz şehirden ayrılmadan önce pratik yapmanızda fayda var. Öğrenci eviniz ne kadar düzenli ve tertipli olursa bir dahaki sene aynı evi kiralama konusunda hiçbir sorun yaşamazsınız.


Öğrenci Evine Çıkmak


Öğrenci evine çıkmak her ne kadar kulağa ilk başta güzel gelse de (ki zaten güzeldir) bu kararı almadan önce ince eleyip sık dokumalısınız. Tuttuğunuz ev, okulunuza yakın mı? Temel ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız alışveriş bölgelerine yakın mı? Bu gibi önemli detayları mutlaka gözden geçirmeli ve ona göre bir karara varmalısınız. Her gün gidiş gelişte toplam iki saat yola harcamak hemen zaman hem de maddi açıdan zaten öğrenci evinde yaşayan birisi için oldukça zor olacaktır.

Öğrenci Evine Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Yakın Arkadaşla Eve Çıkmak


Eğer yakın arkadaşla eve çıkmak istiyorsanız nispeten avantajlısınız diyebiliriz. Çünkü arkadaşınızı zaten yakından tanıyorsunuz; huyunu, suyunu biliyorsunuz. Üstelik aynı eve çıkma kararı alacak kadar yakınsanız kafa dengi birisiyle aynı yerde kalacaksınız demektir. Fakat arkadaşlık ilişkisine dayanarak ortak yapmanız gereken şeyleri size yıkmamasına dikkat etmelisiniz. Fedakarlıklar karşılıklı olmalı.

Üniversitede Evde Kalmanın Avantajları


Üniversitede evde kalmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Örneğin her akşam yemeği ev arkadaşlarınızla birlikte yapmak zorunda olmanız, eğer gastronomi okumuyorsanız ya da yemek yapmaya özel bir ilginiz yoksa büyük bir dezavantaj olabilir. Fakat avantajlardan bahsedecek olursak her şeyden önce kendi evinizde yaşayacaksınız. Sizin alanınız, sizin kurallarınız. Elbette gecenin bir vakti müziği son ses açmaktan bahsetmiyoruz! Gürültü yapmadığınız sürece istediğiniz saatte eve girip çıkabilir ve ev içerisinde rahat bir şekilde dolaşabilirsiniz.

Öğrenci Evine Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Üniversitede Eve Çıkarken Alınması Gerekenler


Unutmayın ki eve çıkıyorsunuz, yurda gitmiyorsunuz. O yüzden ev içerisinde kullanacağınız her şeyi ev arkadaşlarınızla birlikte almanız gerekiyor. Halıdan koltuğa; yataktan televizyona aklınıza gelebilecek her türlü materyali temin etmelisiniz. Elbette bu materyalleri sıfır olarak değil 2.el şeklinde de alabilirsiniz. Üniversitede eve çıkarken alınması gerekenler arasındaki temel şeyleri sıralayacak olursak:

Televizyon,

Yatak,

Koltuk ,

Bilgisayar,

Çamaşır makinesi,

Buzdolabı.


Eve Çıkacaklara Eşya Tavsiyeleri


Üniversitede eve çıkacaklara eşya tavsiyeleri verecek olursak mutlaka gereksiz eşyalardan kaçınmanız gerektiğinin altını çizmemiz gerekiyor. Zaten birçok masraf yapacaksınız, lükse ya da “aman canım ne olacak” diyerek alınan gereksiz eşyalara para harcamadan; bütçenizi temel ihtiyaç ürünlerine ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Bu ürünleri alırken en iyilerini almanız, ilerde sizin başınızı ağrıtmayacağı gibi temiz bir şekilde kullanmanız halinde uzun yıllar aynı eşyaları kullanabilirsiniz. Yukarıda saymış olduğumuz temel eşyaların yanı sıra en çok ihtiyaç duyacağınız şeyleri sıralayacak olursak:

Fön makinesi,

Bütçeniz yetiyorsa bulaşık makinesi (Hayat kurtarır!),

Ütü,

Çalışma masası,

Elektrikli süpürge ,

Kişisel bakım ürünleri (Diş fırçası/ macunu, tırnak makası/törpüsü vb.).

Üniversitede Eve Çıkmak


Üniversitede eve çıkmak istiyorsanız ve daha önce hiç böyle bir deneyiminiz olmadıysa ilk aylarda oldukça zorlanabilirsiniz. Zira büyük bir ihtimalle daha önce yemek yapmak için alışverişe çıkmadığınız gibi belki mutfağa sadece su içmek için giriyordunuz. Üstelik faturaları yalnızca ebeveynleriniz elinde görüyor; elektrik, su idaresi gibi yerlerin kapısından içeri bile girmiyordunuz. Fakat artık işler değişti ve siz kendi evinizin reisi oldunuz! Evet, kulağa güzel geliyor fakat bir o kadar da sorumluluk getirdiğini unutmamalısınız.

Üniversitede Yurtta Kalmak


Her öğrencinin kafasında kendi evine çıkma düşüncesi bulunur fakat bazıları üniversitede yurtta kalmak ister ya da öyle gerekir. Bizim tavsiyemiz eğer tanıdığınız biriyle eve çıkmayacaksınız, üniversitenin ilk senesinde mutlaka yurda çıkmalısınız. Daha önce hiç görmediğiniz, huylarını sularını bilmediğiniz insanlarla eve çıkmak sizin için kâbus olabilir. Bütün bunların yanı sıra yurtta kalmak; yemek, fatura gibi sorumlulukları omuzlarınızdan alacağı gibi sınırsız internet imkânı da yüzünüzü güldürecektir.

Öğrenci Evine Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Tek Başına Eve Çıkacaklara Tavsiyeler


Eğer eve tek başınıza çıkacaksanız bunun bir anlamı var ki o da evin tüm sorumluluğu sizin üzerinizde olacaktır. Bu aslında iyi bir şey çünkü bulaşık sırasını ihmal eden; faturayı yatırmayı unutan arkadaşınızın hatalarının sonucunu siz çekmeyeceksiniz. Ayrıca kendiniz eviniz yahu, nasıl isterseniz öyle dolaşır, istediğiniz kişiyi misafir edebilirsiniz. Tek başına eve çıkacaklara tavsiyeler verecek olursak yalnız kaldığınız için hijyen konusunda biraz problem yaşayabilirsiniz. “Ne olacak canım, yarın yıkarım” diye biriktirdiğiniz bulaşıklar küçük bir dağ oluşturabilir. Faturaların son tarihleri konusunda bir sorun yaşamasanız da sizi uyandıracak birisi olmadığı için alarm zilinizi iyi seçmeli; komşuları rahatsız etmeden gürültülü bir zil tonu bulmalısınız.

ilgili makale;

Öğrenci Yurdu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler


İçeriği Paylaş