Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Aiesec Gönüllülük Programı ile Kamboçya Deneyimi

Aiesec Gönüllülük Programı ile Kamboçya Deneyimi

Aiesec Gönüllülük Programı, dünyanın birçok ülkesine gitme, yepyeni bir kültür öğrenme ve sosyal sorumluluk projelerinde yer alma imkanları sunuyor.

Yurtdışı 2050 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Bu muhteşem tecrübeyi yaşamanızı kesinlikle öneririm. Sizlere kısaca bana oldukça katkısı olan projeyi anlatmak istiyorum. İyi okumalar dilerim.

Aiesec nedir?


Aiesec Gönüllülük Programı bünyesinde Dünya genelinde birçok soruna parmak basan sosyal sorumluluk projeleri barındırıyor. Bu projelere kolay bir Aiesec başvurusu ile başvurup hem başka bir ülke görme, orda bir süre yaşama ve kültürünü içselleştirme olanağı elde ediyorsunuz. Aynı zamanda anlamlı bir projede yer almış oluyorsunuz. Siteye üye olur olmaz Aiesec Türkiye Ofisi sizinle iletişime geçerek ülke ve başvuru konusunda size detaylı bir bilgilendirme yapıyorlar. Aiesec Türkiye Ofisi sürecin tüm adımlarında yanınızda oluyor ve hatta gitmeden önce bir bilgilendirme semineri bile yapılıyor. Sonrasında eğitim, su sorunu, biyoçeşitlilik vs. temalı Aiesec projelerinden size uygun olan tarih veya ülkeyi filtreledikten sonra isteklerinize uygun bir Aiesec projesine başvuruyorsunuz ve süreç başlıyor. Aiesec ülke seçenekleri ile gerçekten çok fazla imkanlar sunuyor, aklınızda neresi varsa gidebilirsiniz! Ben Aiesec Gönüllülük Programı tecrübemi Asya Kıtasında geçirmek istedim ve gönüllülük projeleri arasından Kamboçya’da eğitim üstüne olan ‘Orkun Wave’ projesini seçtim. Mülakatı geçtim ve Aiesec Global Volunteer projesi maceram başlamış oldu.

Aiesec Gönüllülük Programı ile Kamboçya Deneyimi

Gönüllülük projem


Aiesec Global Volunteer maceram hayatım boyunca unutamayacağım anılar biriktirmemi sağladı. 6 hafta boyunca Kamboçya’nın başkenti Phnom Phen’de ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerin gittiği bir okulda ingilizce öğretmenliği yaptım ve aynı okulda konakladım. Günde 4 veya 6 derse giriyordum, bir de öğle yemeği hakkım vardı. Her Aiesec projesinin karşıladığı imkanlar farklı olabiliyor. Çocuklarla çalışmak, onların öğrenimine katkıda bulunmak, tenefüslerde oynadığımız oyunlar hem çok keyifli hem de çok öğreticiydi. Proje boyunca öğretmenlik görevini gerçekleştirirken Dünya içinde yaşadığımız eşitsizlikleri ve insanlar arasındaki farkları daha net görebiliyorsunuz. Bu benim en büyük kazanımlarımdan biri oldu. Okulda her yer çöp içindeydi ve çocuklar genelde yırtık kıyafet ve ayakkabılarla geliyorlardı. Öğle yemeğini ortak yiyorduk ve pek yeterli bir yemek değildi.


Aiesec projelerinin bana olan katkısı


Benim sınıfım 10-13 yaş arası çocuklardan oluşuyordu ve gerçekten temel ders bilgileri hiç yoktu. Amacım ilerde işlerinde turistlerle iletişim kurarken kullanabilecekleri bir seviyede ingilizceleri olmasıydı, o nedenle konuşma egzersizleri üstünde çok durdum. Aiesec gönüllülük projesinin bana kattığı en güzel duygu belki bir daha görmeyeceğim, sınıf dolusu insanın hayatına dokunmak oldu açıkçası. Umarım öğretmeye çalıştığım şeyler biraz da olsa akıllarında kalmıştır. Hepsini hatırlıyorum ve çok seviyorum. Bana geçirttikleri bu güzel ve eğlenceli öğretmenlik tecrübesi için minnettarım onlara. Çocuk saflığını ve enerjisinin ne kadar önemli olduğunu hatırlattılar bana.

Aiesec Gönüllülük Programı ile Kamboçya Deneyimi

Kamboçya’da neler yapılır?


Aynı zamanda Aiesec Global Volunteer ile Kamboçya’ya gelen, farklı okullarda çalışan bir sürü daha genç vardı. İkinci haftamda organize edilen bir Aiesec etkinliğinde neredeyse her ülkeden insanla tanıştım diyebilirim. Bu etkinlik farklı ülkelerden gelen insanların ülkelerini tanıtması ve anlatması odaklıydı. Ben de lokum götürmüştüm tabi ki İstanbul’dan. Daha sonra kendime yakın hissettiklerimle arkadaş olduk ve okul çıkışı birlikte gezmeye ve bu enteresan ülkeyi keşfetmeye başladık. Cuma günlerinde izin alıp Kamboçya’nın daha yazlık ve görülmesi gereken Kampot, Siem Reap, Koh Rong gibi farklı şehirlerine ve adalarına gittik. Şehirlerarası ulaşımı otobus bileti alarak genelde minivan gibi araçlarla yapıyorsunuz. Kampot şehri adını içinde bulunan Kampot dağından alıyor ve muhteşem bir doğası var. Kampot dağına ve parkına biz de motorsiklet kiralayarak çıktık, şelaleleri ve ormanları keşfettik. Siem Reap, Unesco Dünya Mirası listesinde olan dev bir tapınak-şehir. Bu tapınak şehrinin esas adı Angkor Vat ve turlar güneşin doğumuyla sabah 6 gibi başlıyor. Tursuz gezmeniz imkansız çünkü her tapınak arası yürünemeyecek kadar uzak. Aynı zamanda şehirde aşırı canlı ve ünlü bir Pub Street’i var. Burada gece boyu süren müziklerle, seyyar satıcılar ve turistlerle renkli ve unutulmaz bir gece geçirebilirsiniz. Koh Rong ise Silhanoukville şehrinde olan bir ada. Benim tüm gezdiğim yerler arasında favorim bu oldu çünkü oradaki otellerin odaları sahilde büyük çadırlar şeklinde oluyor. Sahilde yatıp sahilde uyanıyorsunuz. İnanılmaz gün batımları ve gökyüzü var. Adada bir gün ekipçe tekne kiralayıp açıldık ve dalış yaptık, balıklar gerçekten etkileyiciydi.

Aiesec Gönüllülük Programı ile Kamboçya Deneyimi


Kamboçya’da yaşam maliyeti


Kamboçya ekonomik seviyesi yüksek bir ülke değil o yüzden yemek ve içmek gerçekten çok ucuz. Sekiz hafta boyunca az harcayacağınız Aiesec ülke seçenekleri istiyorsanız kesinlikle Asya projelerini hatta Kamboçya’yı incelemelisiniz. Yemek konusuna gelirsek Aiesec Gönüllülük Programı başladığında Asya ülkelerinde bir klasik olan lapa pilava alışmakta zorlandım açıkçası. Sonra yaşadıkça pilav ve diğer yemekleri karıştırıp yemeye başlayınca hem alıştım hem de baharatlı, soslu yemeklerine, noodlelarına, spring roollarına resmen aşık oldum! Ayrıca hazır gitmişken Kamboçya yemek kültüründe olan böceklerden ve akrepten de yedim.

Aiesec Gönüllülük Programı ile Kamboçya Deneyimi

Aiesec gönüllülük projesinde yaşadıklarımı hayatım boyunca unutacağımı sanmıyorum. Hem en uzun gittiğim yurt dışı gezisiydi, hem birçok çocuğa dokunan bir sosyal sorumluluk projesinde yer aldım, hem de hiç bilmediğim bir ülkeye tek başıma gidip aşırı eğlendim, hem bir ülkenin kültürünü gerçek anlamda tecrübe ettim, hem de dünyanın her yerinden bir sürü arkadaş edindim. Aiesec Volunteer hikayeleri dışında bunca şeyi size tek seferde sunacak bir fırsat yok. O nedenle her öğrenciye Aiesec gönüllülük programlarını mutlaka öneriyorum, kendi maceranızı yazmak için daha fazla beklemeyin. Eğer ekonomik kaygılarınız varsa maaş alabileceğiniz Aiesec stajlarına da göz gezdirmenizi öneririm.

Aiesec Gönüllülük Programı ile Kamboçya Deneyimi

Bunu da okuyun; Aiesec ile Prag deneyimi


İçeriği Paylaş