Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Dünyanın En Ünlü Tabloları Ve Hikayeleri

Dünyanın En Ünlü Tabloları Ve Hikayeleri

Sanat tarihinde önemli yer tutan ve dünyaca ünlü sanatçılar tarafından bırakılan eserler vardır. Dünyanın en ünlü tabloları da bu eserlerdendir.

Socialing GOOGLE Abone Ol 8956 0 2 yıl önce 2 yıl önce

Bu eserler aynı zamanda birer hikâyeyi anlatmaktadırlar. Dünyaca ünlü tablolar ve hikayeleri de bir o kadar ilgi çekicidir. Hikayesi olan tablolar her zaman daha çok öne çıkmaktadır. Dünyaca ünlü ressamlar ve eserlerini sizler için derledik. İyi okurlar.

Whistler'ın Annesi (Whistler's Mother)


Resim çizmek için yüksek bir motivasyona sahip olan Whistler modelini evine davet etmişti. Ancak model o gün gelmediği için annesini model olarak bir sandalyeye oturtarak resmini çizen Whistler, aynı zamanda annesinin yorgun ayaklarını dinlendirmek için de ayağının altına bir tabure vermiştir. Siyah, beyaz ve gri geçişleriyle sanat açısından önemli bir yer tutan bu tablo aynı zamanda annelerle ilgili bir nokta söz konusu olduğunda sıkça başvurulur olmuştur. Ressamların sanat eserleri oldukça farklı hikayelere sahip olabilmektedir. Para kazanmak için rehin verdiği dönemde ismi “Gri ve Beyaz’la Düzenleme No:1” gibi teknik bir isimdi.

Dünyanın En Ünlü Tabloları Ve Hikayeleri

Belleğin Azmi (The Persistence Of Memory)


Gerçeküstü tablolar arasında en çok dikkat çeken ve herkesin hayranlık duyduğu bu tablo oldukça fazla anlamı bir karenin içine sığdırmanın bir örneğidir. Bu tabloda eriyen cep saatlerini konu alınmıştır. En ünlü ressamlar arasında bulunan Dali’nin yumuşak ve sert kavramlarına önemli bir ışık tutmaktadır. Sanatçının bilimsel temelli resimler yaptığı bilinse de bu temelde resim yapışı 1945 yıllarında atom bombası hadisesinin yaşanmasının ardından gerçekleşmektedir. Bu tablo ise bu tarihten on dört yıl önce çizilmiştir. Tablonun tam ortasında canavar biçimli bir insan figürü yer almaktadır ve bu figür Freudyen psikolojik algısına göre kendini bir betimlemesidir. Oldukça fazla psikolojik yoğunluk içeren bu tablo herkes tarafından hayranlık duyulan bir sanat eseri olarak görülmektedir.

Dünyanın En Ünlü Tabloları Ve Hikayeleri


Gece Devriyesi (The Night Watch)


Bir grup askerin tasvir edildiği bu resimde Teğmen Ruytenburch'e gitme emri verirken Yüzbaşı Cocq'un milislerinin geçişi de tabloda görülmektedir. Ön planda bu olay resmedilirken arka kısımda bu resimde yer alabilmek için 100’er Florin ödeme yapan 18 kişinin yüzü görülmektedir. Önde bulunan iki subay bulundukları yerin ayrıcalığından dolayı daha fazla para ödediği tahmin edilmektedir. Rembrandt, bu resim üzerinden toplamda 1600 Florin kazanmıştır. Dünyanın en ünlü tabloları arasında yer alan bu tablo, Amsterdam Belediyesi'nin sorumluluğundadır ve Rijksmuseum'a ücretsiz bir şekilde kiralanmıştır.

Dünyanın En Ünlü Tabloları Ve Hikayeleri

Venüs'ün Doğuşu (The Birth Of Venus)


Bu tablonun hikayesi bir Yunan mitine dayanmaktadır. Buna göre Kronos, babası Uranüs'ü cinsel organını keserek denize atar ve bunun sonucu olarak deniz döllenir. Venüs, denizden bir deniz kabuğu üzerinden yükselerek doğar ve sol taraftaki iki rüzgâr tarafından sürüklenir şekilde tasvir edilmiştir. Deniz kabuğu vulvayı temsil etmektedir. Doğum sahnesi canlandırılan Venüs, çıplak bir biçimde yanında mevsim tanrıçalarından birinin üzerini çiçekten bir pelerinle örtmeye çalıştığı görülür. Boticelli, dünyaca ünlü ressamlar Leonardo ya da Rafael'in eserlerinde görülen katı klasik gerçekliğin aksine imkânsız gerçeklikleri ele almıştır. Bu noktada tablonun maniyerizmi temsilen yapıldığı düşünülmektedir.

Dünyanın En Ünlü Tabloları Ve Hikayeleri

Guernica


Hikayesi olan tablolar arasında Picasso’nun Guernica tablosu da yer almaktadır. Nazi Almanya’sına ait uçakların iç savaş döneminde 1937’de yaptığı ağır bombalama sonucu Guernica şehri büyük yara alır. Bu elim hadisenin neticesinde 1600 kişi hayatını kaybeder ve bunun üzerine İspanyol hükümeti onların adını yaşatmak adına bir anıt yapar. Bunun yanı sıra Pablo Picasso’dan bir tablo yapması rica edilir. Picasso, dehşeti anlatan o tabloyu on beş gün içerisinde tamamlar ve bu tablo pek çok sergiyi dolaşmaktadır.

Dünyanın En Ünlü Tabloları Ve Hikayeleri


İnci Küpeli Kız (The Girl With A Pearl Earring)


1665 yılında resmedildiği resim, on yedinci yüzyılın en önemli eserlerindendir. Elbisesi, türbanı ve küpesiyle tablodaki kızın egzotik havası dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Bu tablo üzerinde oldukça kafa karıştırıcı sorular ortaya çıktı ve kızın ifadesinden elbisesine kadar tartışıldı. Bu tartışmaların bir kısmı son restorasyonun ardından giderilmiştir.

Dünyanın En Ünlü Tabloları Ve Hikayeleri

Çığlık (The Scream)


Oldukça dikkat çekici bir eser olarak ressam Edward Munch tarafından ortaya konan Çığlık tablosu, kimin yaptığı ya da adının ne olduğu bilinmese oldukça anlamlı tablo olarak görülmektedir. Ressam bu olayı yaşadığı duygu dolu bir andan esinlenerek yapmıştır. İki arkadaşı ile yürüyüş yaparken aniden gözüne çarpan güneşin batışı ve gökyüzünün kan kırmızı halini ark eder. Bu noktada kendini kötü hisseder ve çitlere yaslanarak bir müddet kaygıyla doğayı izler ve onun çığlığını içinde hisseder. Bu tablonun ortaya çıkış hikayesini günlüğünde de yer vermiştir.

Dünyanın En Ünlü Tabloları Ve Hikayeleri

Yıldızlı Gece (The Starry Nights)


Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Yıldızlı Gece tablosu, Hollandalı ünlü ressam Vincent van Gogh tarafından yapılmış yağlı boya bir tablodur. 1889 yılının Haziran’ında ortaya çıkan dünyanın en ünlü tablolarından biri olan bu eser, sanatoryumdaki odasının manzarası olan Saint-Rémy-de-Provence köyünün gün doğuşundan hemen önceki görünüşüdür. Bu tablo, 1941 yılından itibaren New York’ta bulunan Modern Sanat müzesinde kalıcı koleksiyonda bulunmaktadır. Yıldızlı gece, Van Gogh'un en çok bilinen ve sevilen tablolarından biridir.

Dünyanın En Ünlü Tabloları Ve Hikayeleri


Dünyaca ünlü sanatçılar ve eserleri makalesini beğendiyseniz sizleri hobi olarak fotoğrafçılık makalesine yönlendirmek isteriz.


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.