Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Türk Dili ve Edebiyatı Nedir? Maaşlar Ve İş Olanakları Nelerdir?

Türk Dili ve Edebiyatı Nedir? Maaşlar Ve İş Olanakları Nelerdir?

Türk Dili ve Edebiyatı nedir, mezunu ne iş yapar, maaşları ve daha fazla bilgiyi bu makalede öğreneceksiniz. Meslek seçimi hayat değiştirir.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 1243 0 2 yıl önce 2 yıl önce

Türk Dili ve Edebiyatı Nedir?

Türk Dili Ve Edebiyatı bölümü, Türk dilinin yapısını, tarihsel geçmişini ve bağlı olduğu dilleri inceleyen bir bölümdür. Sözel meslekler (sözel bölümleri) arasında olan bu bölüm aynı zamanda ülkemizde en çok tercih edilen bölümlerden biridir. En iyi sözel bölümleri arasında olan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü özel ve devlet üniversitelerinin çoğunda bulunmaktadır. Türk Dili ve Edebiyatı okumak zor mu dediğinizi duyar gibiyiz. Üniversite tercihi yapmadan önce mutlaka meslek araştırması yapmanızı öneririz.

Türk Dili ve Edebiyatı Mezunu Ne İş Yapar?

Türk Dilinin korunması ve gelişmesinde faaliyet gösteren her alanda çalışmaktadırlar. Formasyon edindikleri taktirde devlet veya özel kurumlarda öğretmen olma yetkileri de vardır.

Türk Dili ve Edebiyatı Maaşları Ne Kadardır?

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü maaşları "cbiko.gov.tr" tarafından sağlanan verilere göre oluşturulmuştur. Yeni mezun bir öğrencinin başlangıç maaşları aşağıdaki grafikte verilmiştir. Bu grafik üniversite tercihlerinde sizlere meslek seçimi hakkında yol gösterecektir. Bölüm tercihi yaparken Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü sıralamalarını ve diğer sayısal bölümlerinin taban puanlarını inceleyebilirsiniz.

kaynak: cbiko.gov.tr universitenitanit.com

İş Bulma Süresi

İş bulma süreleri "cbiko.gov.tr" tarafından sağlanan veriler ile grafiğe dökülmüştür. Kariyer sitelerindeki Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü iş ilanlarını inceleyerek nitelikler hakkında bilgi alabilirsiniz. Türk Dili ve Edebiyatı Okumak isteyen öğrencilerin mutlaka bu verileri incelemesini öneriyoruz.

kaynak: cbiko.gov.tr universitenitanit.com

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü derslerini temel olarak sizlere sıraladık. Üniversite tercihleri zamanında derslerin içeriklerini üniversitelerin web sayfalarından daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki paragrafta sadece başlıca dersler verilmektedir.

Yeni Türk Edebiyatına Giriş, Eski Türk Edebiyatına Giriş, Edebiyat Bilgileri, Türk Halk Edebiyatına Giriş, Osmanlı Türkçesi Grameri, Türkiye Türkçesi Yapı Bilgisi, Tanzimat Edebiyatı, Osmanlı Türkçesi, Göktürkçe, Karahanlı Türkçesi, Harezm Türkçesi, Türkoloji Çalışmaları, Eski Anadolu Türkçesi Metinleri, Türk Halkbilimine Giriş, Tasavvuf ve Edebiyat, Türk Halk Hikayeleri, Eski Türk Edebiyatında Temel Kavramlar, Çağdaş Türk Lehçeleri..

Türk Dili ve Edebiyatı 2022 YKS Taban Puanları ve Sıralamalar

Türk Dili ve Edebiyatı taban puanları ve başarı sıralamalarının ilk 10 üniversitesini sizler için derledik. Ayrıntılı tablonun altındaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz

No Üniversite Bölüm 2021 Puan 2021 Sıralama
1 Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi (Ankara) (Vakıf) Türk Dili ve Edebiyatı (Burslu) 434,31 839
2 Boğaziçi Üniversitesi (İstanbul) (Devlet) Türk Dili ve Edebiyatı (İngilizce) 420,28 1425
3 Yeditepe Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Türk Dili ve Edebiyatı (Burslu) 413,83 1828
4 İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Türk Dili ve Edebiyatı (Burslu) 398,65 3550
5 İstanbul Üniversitesi (İstanbul) (Devlet) Türk Dili ve Edebiyatı 351,72 23860
6 Hacettepe Üniversitesi (Ankara) (Devlet) Türk Dili ve Edebiyatı 335,73 40784
7 Marmara Üniversitesi (İstanbul) (Devlet) Türk Dili ve Edebiyatı 327,93 52032
8 Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul) (Devlet) Türk Dili ve Edebiyatı 323,21 59860
9 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (İstanbul) (Devlet) Türk Dili ve Edebiyatı 322,03 61958
10 Ankara Üniversitesi (Ankara) (Devlet) Türk Dili ve Edebiyatı 320,51 64789

* Taban puanlar ve başarı sıralamaları Ösym'den alınan veriler ile oluşturulmuştur. Meslekler ve maaşları, iş bulma süreleri gibi istatistiksel veriler "cbiko.gov.tr" adresinden sağlanmıştır. Veriler editörlerimiz tarafından oluşturulduğu için hata olasılığı mevcuttur. Verilerde hata varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha doğru sonuçlar için "cbiko.gov.tr" ve "osym.gov.tr" adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

* Eşit ağırlık meslekleri ve maaşlar, sayısal meslekler ve maaşları, eşit ağırlık dersleri, sayısal bölüm dersleri, bölümlerin iş bulma süreleri, Meslek tanıtımları ve üniversite taban puanları vb. yararlı bilgileri sizler için derledik. Faydası dokunması dileği ile.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.