Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Radyo, Televizyon Ve Sinema Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Radyo, Televizyon Ve Sinema Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü nedir, Radyo, Televizyon ve Sinema iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 914 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü nedir?

Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü, medya sektöründe çalışmak isteyen öğrencilere yönelik bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, radyo, televizyon ve sinema gibi iletişim araçlarının üretimi, yönetimi ve dağıtımı hakkında temel bilgileri edinirler. Ayrıca, medya sektöründe kullanılan teknolojileri, yönetim prensiplerini, senaryo yazımı, kamera tekniklerini, yayıncılık hukukunu ve diğer konuları öğrenirler.

Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu ne iş yapar?

Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunları, yayıncılık, film yapımcılığı, reklamcılık, sinema yönetmenliği, senaristlik, yapım koordinatörlüğü, video editörlüğü, kamera operatörlüğü, prodüksiyon yönetmenliği gibi çeşitli alanlarda çalışabilirler. Ayrıca, televizyon ve radyo kanallarında program yapımcısı, yayın koordinatörü, haber spikeri veya sunucusu olarak da çalışabilirler.

Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Radyo, Televizyon ve Sinema taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü dersleri nelerdir?

Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Görsel İletişim
  • Radyo ve Televizyon Yapımı
  • Sinema Tarihi ve Eleştirisi
  • Görsel Medya ve Toplum
  • Film Prodüksiyonu
  • Belgesel Sinema
  • Görsel Yönetmenlik
  • Medya Hukuku ve Etik
  • Kurgu ve Ses Tasarımı
  • Reklamcılık

Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş