Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Coğrafya Öğretmenliği bölümü nedir, Coğrafya Öğretmenliği iş olanakları nelerdir, Coğrafya Öğretmenliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 659 0 11 ay önce 11 ay önce

Coğrafya Öğretmenliği bölümü nedir?

Coğrafya Öğretmenliği bölümü, ortaöğretim ve lise düzeyinde coğrafya dersleri vermek üzere öğretmen yetiştiren bir bölümdür. Bu bölümde eğitim alan öğrenciler, coğrafya bilimleri alanında temel konuları ve coğrafya öğretmenliği için gerekli pedagojik bilgileri öğrenirler. Eğitim programı, genellikle coğrafya, coğrafi bilgi sistemleri, harita okuma, harita yapımı, iklim bilimi, hidroloji, toprak bilimi, yerel yönetimler ve çevre planlaması gibi coğrafya disiplinlerinde eğitim içerir. Ayrıca, öğretmenlik mesleği için gerekli pedagojik bilgiler de verilir. Öğrenciler, öğretim teknolojileri, öğretim yöntemleri, öğrenci değerlendirme teknikleri, öğrenci davranışı yönetimi, öğretmenlik stajları ve öğretim materyali tasarımı gibi konularda da eğitim alırlar.

Coğrafya Öğretmenliği mezunu ne iş yapar?

Coğrafya öğretmenliği bölümü mezunları, öncelikle ortaöğretim ve lise düzeyinde coğrafya dersleri vermek üzere öğretmen olarak çalışabilirler. Ayrıca, müfredat geliştirme, eğitim materyali geliştirme, öğretim teknolojileri ve öğrenci danışmanlığı gibi alanlarda da iş bulabilirler. Mezunlar ayrıca, çevre planlama, turizm, kentsel planlama, doğal kaynak yönetimi, afet yönetimi, araştırma ve özel sektörde de iş bulabilirler.

Coğrafya Öğretmenliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Coğrafya Öğretmenliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Coğrafya Öğretmenliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Gazi Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliği 20+1 397.56143 24858
Marmara Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliği 20+1 397.39655 24995
Dokuz Eylül Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliği 20+1 387.07980 36349
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliği 20+1 377.67469 49620
Necmettin Erbakan Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliği 20+1 374.04166 55675

2023 Coğrafya Öğretmenliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Coğrafya Öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

Coğrafya Öğretmenliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Coğrafya Öğretmenliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Jeomorfolojiye Giriş
  • Genel Klimatoloji
  • Harita Bilgisi Ve Kartografya
  • Nüfüs Ve Yerleşme
  • Doğal Kaynaklar
  • Bitki Coğrafyası
  • Ekoloji Ve Çevre Sorunları
  • Enerji Kaynakları
  • Kıbrış Beşeri Coğrafyası
  • Ziraat Coğrafyası

Coğrafya Öğretmenliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Coğrafya Öğretmenliği bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.