Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Türkçe Öğretmenliği Nedir? Maaşlar Ve İş Olanakları Nelerdir?

Türkçe Öğretmenliği Nedir? Maaşlar Ve İş Olanakları Nelerdir?

Türkçe Öğretmenliği nedir, mezunu ne iş yapar, maaşları ve daha fazla bilgiyi bu makalede öğreneceksiniz. Meslek seçimi hayat değiştirir.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 1248 0 1 yıl önce 1 yıl önce

Türkçe Öğretmenliği Nedir?

Türkçe Öğretmenliği bölümü, Türk dil yapısını veya Türkçeyi eğitim kurumlarında öğrencilere aktaran bir meslektir. Sözel meslekler (sözel bölümleri) arasında olan bu bölüm aynı zamanda ülkemizde en çok tercih edilen bölümlerden biridir. En iyi sözel bölümleri arasında olan Türkçe Öğretmenliği Bölümü özel ve devlet üniversitelerinin çoğunda bulunmaktadır. Türkçe Öğretmenliği okumak zor mu dediğinizi duyar gibiyiz. Üniversite tercihi yapmadan önce mutlaka meslek araştırması yapmanızı öneririz.

Türkçe Öğretmenliği Mezunu Ne İş Yapar?

Özel eğitim kurumlarında veya Devlet okullarında eğitim verebilirler.

Türkçe Öğretmenliği Maaşları Ne Kadardır?

Türkçe Öğretmenliği Bölümü maaşları "cbiko.gov.tr" tarafından sağlanan verilere göre oluşturulmuştur. Yeni mezun bir öğrencinin başlangıç maaşları aşağıdaki grafikte verilmiştir. Bu grafik üniversite tercihlerinde sizlere meslek seçimi hakkında yol gösterecektir. Bölüm tercihi yaparken Türkçe Öğretmenliği Bölümü sıralamalarını ve diğer sayısal bölümlerinin taban puanlarını inceleyebilirsiniz.

kaynak: cbiko.gov.tr universitenitanit.com

İş Bulma Süresi

İş bulma süreleri "cbiko.gov.tr" tarafından sağlanan veriler ile grafiğe dökülmüştür. Kariyer sitelerindeki Türkçe Öğretmenliği Bölümü iş ilanlarını inceleyerek nitelikler hakkında bilgi alabilirsiniz. Türkçe Öğretmenliği Okumak isteyen öğrencilerin mutlaka bu verileri incelemesini öneriyoruz.

kaynak: cbiko.gov.tr universitenitanit.com

Türkçe Öğretmenliği Bölümü Dersleri

Türkçe Öğretmenliği Bölümü derslerini temel olarak sizlere sıraladık. Üniversite tercihleri zamanında derslerin içeriklerini üniversitelerin web sayfalarından daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki paragrafta sadece başlıca dersler verilmektedir.

Edebiyat Bilgi ve Kuramları, Osmanlı Türkçesi, Türk Dil Bilgisi, Eğitim Sosyolojisi, Dil Eğitiminin Temel Kavramları, Çocuk Edebiyatı, Türkçe Öğrenme ve Öğretim Yaklaşımları, Türk Halk Edebiyatı, Türk Eğitim Tarihi, Bilimsel Araştırma Yöntemleri, Sınıf Yönetimi, Eğitimde Ahlak ve Etik, Topluma Hizmet Uygulamaları, Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi, Yazma Eğitimi, Konuşma Eğitimi, Metin Dilbilim, Okullarda Rehberlik..

Türkçe Öğretmenliği 2022 YKS Taban Puanları ve Sıralamalar

Türkçe Öğretmenliği taban puanları ve başarı sıralamalarının ilk 10 üniversitesini sizler için derledik. Ayrıntılı tablonun altındaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz

No Üniversite Bölüm 2021 Puan 2021 Sıralama
1 İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Türkçe Öğretmenliği (Burslu) 417,60 1580
2 İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Türkçe Öğretmenliği (Burslu) 407,76 2371
3 Hacettepe Üniversitesi (Ankara) (Devlet) Türkçe Öğretmenliği 391,59 4855
4 Gazi Üniversitesi (Ankara) (Devlet) Türkçe Öğretmenliği 374,75 10014
5 Ege Üniversitesi (İzmir) (Devlet) Türkçe Öğretmenliği 373,27 10607
6 Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul) (Devlet) Türkçe Öğretmenliği 371,84 11209
7 İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İstanbul) (Devlet) Türkçe Öğretmenliği 370,20 11950
8 Marmara Üniversitesi (İstanbul) (Devlet) Türkçe Öğretmenliği 370,02 12044
9 Başkent Üniversitesi (Ankara) (Vakıf) Türkçe Öğretmenliği (Burslu) 365,65 14307
10 Dicle Üniversitesi (Diyarbakır) (Devlet) Türkçe Öğretmenliği 365,09 14643

* Taban puanlar ve başarı sıralamaları Ösym'den alınan veriler ile oluşturulmuştur. Meslekler ve maaşları, iş bulma süreleri gibi istatistiksel veriler "cbiko.gov.tr" adresinden sağlanmıştır. Veriler editörlerimiz tarafından oluşturulduğu için hata olasılığı mevcuttur. Verilerde hata varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha doğru sonuçlar için "cbiko.gov.tr" ve "osym.gov.tr" adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

* Eşit ağırlık meslekleri ve maaşlar, sayısal meslekler ve maaşları, eşit ağırlık dersleri, sayısal bölüm dersleri, bölümlerin iş bulma süreleri, Meslek tanıtımları ve üniversite taban puanları vb. yararlı bilgileri sizler için derledik. Faydası dokunması dileği ile.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.