Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Stoksuz E-Ticarete Giriş 101; Dropshipping Nasıl Yapılır?

Stoksuz E-Ticarete Giriş 101; Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping, son zamanlarda e-ticaret sektöründe adını duyduğumuz stoksuz satış anlamına gelen bir ticaret modelidir. Peki, Dropshipping nasıl yapılır?

Nedir 5657 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Dropshipping nedir? (Stoksuz E-Ticaret nedir?)

Özellikle Pandemi sürecinde artan e-ticaret sektörü, girişimcileri web sitesi üzerinden satış yapmaya ve e-ticaret firmalarını ise bu süreci daha çok geliştirmeye yönlendirmiştir. Stoksuz e-ticaret yani bir diğer adıyla dropshipping nedir sorusuyla da karşı karşıya kalınmıştır. Dropshipping, geleneksel e-ticaret satış modelinin stok tutma, depo ve kargo gönderimleri gibi satıcıya ek maliyetler çıkaran yöntemleri devre dışı bırakan bir iş modelidir.

E-Ticaret Dropshipping Nasıl Yapılır?

Peki, dropshipping nedir, nasıl yapılır biliyor muyuz? Öncelikle bu konuda ilerleme kaydeden örnek stoksuz e-ticaret sitelerini incelemenizi öneriyoruz. Dropshipping süreci müşterinin ürünü e-ticaret sitesi üzerinden satın alması ile başlıyor. Siz de e-ticaret sitenizdeki müşterinin teslimat bilgilerini tedarikçi ile paylaşarak ürünün transferinin gerçekleştirilmesini sağlıyorsunuz. Böylece bu süreç içerisindeki bir aracı olarak farklı maliyetlere katlanmadan kazanmış oluyorsunuz.

Stoksuz E-Ticarete Giriş 101; Dropshipping Nasıl Yapılır?

Sermayesiz e-ticaret mümkün mü?

Tüm ticaret modelleri ve sermayesiz e-ticaret profesyonel olarak mümkün değildir. Ancak bu konuda bir fikriniz varsa düşük maliyetlerle fikrinizi hayata geçirebilmeniz mümkündür. Bunun dışında stoksuz e-ticaret ürünlerini koyabileceğiniz bir web sitesine de ihtiyacınız olaraktır. Bu sitenin de bazı giderleri size yansıyabilir. Direkt olarak satış yapmayı düşündüğünüz ürünün seçimi çok önemlidir. Dropshipping yapmaya başlamadan önce avantaj ve dezavantajlarını iyi öğrenmeniz gerekir.

Hangi sitelerde dropshipping yapılır?

Türkiye’de dropshipping yapan birçok girişimci bulunuyor. Bu girişimcilerin bir kısmı da dropshipping eğitimi vermektedir. Bu eğitimlerden yararlanarak “dropshipping nasıl yapılır” ‘ın cevabını öğrenebilirsiniz. Amazon stoksuz e-ticaret yöntemi ile lider konumda bir şirkettir. Aynı zamanda ülkemizin bir girişimi olan Trendyol stoksuz e-ticaret yöntemini de öğrenebilmeniz mümkün. “Türkiye'de dropshipping yapılır mı” sorusuna vereceğimiz cevap ise çok basit; evet tabi ki yapılır. “Türkiye’de dropshipping nasıl yapılır” sorusuna cevabımız da metnin devamında..

Dropshipping ’in avantajları

 • Sadece bir tek bilgisayarla bu işe girişebilirsiniz,
 • Çok fazla bir sermaye ortaya koymanıza gerek yoktur,
 • Firmanızın stok maliyeti olmayacak,
 • Karar verdiğiniz taktirde 1 hafta içerisinde satış yapmaya başlayabilirsiniz,
 • Ürünü satın almadan göndereceğiniz için kargo maliyetleriniz olmayacak,
 • Tedarikçi sayınızı arttırarak portföyünüzü genişletebilirsiniz.

Dropshipping ‘in dezavantajları

 • Komisyon oranları düşük olduğundan dolayı çok ürün satmanız gerekir,
 • Rekabet ortamı yüksektir,
 • Rekabet ortamı yüksektir,
 • Müşteri ile ilgili yaşanan problemler.

Dropshipping yapmaya nasıl başlanır?

Stoksuz e-ticaret sektörüne girmeden önce bir fikir edinmeniz açısından Pazar araştırması yapmalısınız. Sonrasında ise satışını yapmak istediğiniz ürünü belirlemelisiniz. Bu ürünün hitap ettiği kitleyi, mevsimsel analizlerini ve satış hacimlerini de kontrol etmeniz gerekmektedir. Ürünün size bıraktığı kâr marjını da belirlemelisiniz ki kaç ürünün satışından ne kadar kar elde edebilirim sorusuna da cevap bulmuş olursunuz. Bu analizler için Google trends, Google ads, ahrefs, semrush ve similarweb gibi analiz araçlarından yardım alabilirsiniz.

Sonrasında ise en önemli konu iyi tedarikçiler bulmak olacaktır. Satış yapan siz olacaksınız, ancak ürün tedarikçi firma tarafından müşteriye iletilecektir. Bu yüzden doğru tedarikçi seçimi büyük önem kazanmaktadır. Bundan sonraki süreçte ise mobil uyumlu ve profesyonel bir web sitesine ihtiyacınız olacaktır. Tabi web sitesi yapım işini siz yapmayabilirsiniz. E-ticaret satışı yapan firmalardan temin edebilirsiniz. Son olarak ise ürünlerin vergilendirmelerini kontrol etmenizi öneririz.

Dropshipping ürün seçimi nasıl yapılır?

Dropshipping ürün seçimi yaparken ilk olarak mutlaka Pazar araştırması yapmalısınız. Stoksuz satışın en önemli tarafı aslında seçtiğiniz ürünün piyasadaki rekabeti, hacmi veya kullanılabilir olması önem kazanmaktadır. Stoksuz e-ticaret tedarikçileri seçiminiz sizin piyasada daha fazla bilinirliğinizi arttırabilir, başarılı satışlar gerçekleştirebilirsiniz.

Son dönemlerde popüler olan dropshipping ürünleri

İnternette en çok satılan ürünler aşağıdaki gibidir.

 • Baskılı tişörtler,
 • Spor giyim,
 • Farklı tasarımlı maskeler,
 • Bere veya şapkalar,
 • Dekoratif tasarım objeler,
 • Bebek oyuncakları,
 • Özel tasarım bardak ve kupalar.

Dropshipping yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Ürünlerin stok sayısını sürekli olarak kontrol etmeniz gerekiyor. Çünkü var olmayan bir ürünü müşterinize satmak istemezsiniz. Bunun dışınsa web sitenizdeki hız problemleri, Google’da üst sıralara çıkamamanızdan kaynaklı kayıplar vs. problemleri gidermek için bir webmaster’dan yardım alabilirsiniz.

Stoksuz e-ticaret eğitimi nasıl alınır?

Stoksuz e-ticaret eğitimi almak isterseniz ücretli veya ücretsiz olarak aşağıdaki platformlardan yararlanabilirsiniz.

Stoksuz E-Ticarete Giriş 101; Dropshipping Nasıl Yapılır?

Udemy Üzerinden katılabileceğiniz dropshipping eğitimleri

Udemy online platformundan Shopify dropshipping eğitimi, Amazon dropshipping eğitimi, Ali Baba dropshipping eğitimi veya bu tarz eğitimlere Türkçe veya yabancı dil olarak eğitimlere kaydolabilirsiniz.

Youtube Üzerinden izleyebileceğiniz dropshipping eğitimleri

Ücretsiz ve temel bir dropshipping eğitimi almayı düşünüyorsanız Youtube dropshipping eğitimlerini izleyebilirsiniz.

Yürüyerek Para Kazanın

Adım atarak para kazanmak günümüzde daha kolay hale geldi. Hem spor yapın hemde para kazanın. Size Yürüyerek para kazanma uygulamalarını anlatacağız.

İçeriğe Git

Skillshare üzerinden izleyebileceğiniz stoksuz e-ticaret eğitimleri

Skillshare son dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok kullanılan online eğitim sitesidir. “Amazon dropshipping nasıl başlanır”, “Ebay dropshipping nasıl yapılır”, “sermayesiz dropshipping nasıl yapılır” veya diğer dropshipping firmalarının isimlerini İngilizce olarak aratırsanız birçok eğitimi listeleyebilirsiniz. Ayrıca Skillshare nedir diye merak ediyorsanız bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Stoksuz e-ticaret tavsiyeleri

Stoksuz e-ticaret siteleri tavsiyemiz aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda çeşitli forumlardan Stoksuz e-ticaret yorumlarını okuyarak da firmaların artıları ve eksilerini öğrenebilirsiniz.

Stoksuz E-Ticarete Giriş 101; Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping için Web sitesi oluşturun

Stoksuz e ticaret dropshipping için bir web sitesi oluşturun. Diğer firmalar da bu şekilde kendi sitesine trafik çekmeye çalışmaktadırlar.

Kurumsal gözükün

Web siteniz, sosyal medya hesaplarınız, müşteriye olan geri bildirimleriniz ve diğer birçok iletişim aracınız profesyonel gözükmelidir. Bu müşteriye güven vermenizi ve iyi bir algı oluşturmanızı sağlar.

Müşteriler kazanmaya çalışın

Sosyal medya pazarlama araçlarını kullanarak bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Böylece müşteri kazanır, daha fazla kar elde etmeye başlayabilirsiniz. Aynı zamanda Facebook reklamcılığı ve Google reklamcılığı hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bunları yaparken de müşteri memnuniyetini arttırmayı unutmayın!

Güvenmediğiniz ürünü satmayın

İçinize sinmeyen bir ürün olduğunda bu ürünü müşterinize satmayın. Çünkü müşteri bu üründen memnun kalmaz ise markanız bu durumdan kötü etkilenebilir.

Sosyal medya hesabınızı güçlendirin

Günümüzde sosyal medya kullanımı oldukça fazla durumda. Bu yüzden İnstagram, Facebook veya Pinterest hesaplarınız ile web sitenize trafik çekebilirsiniz. Genel olarak dropshipping firmaları öncelik olarak İnstagram ‘ı baz almaktadır. Ancak diğer sosyal medya mecralarının trafiği de oldukça yüksektir.

İçeriği Paylaş