Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Stockholm Sendromu Nedir? Stockholm Sendromu Örnekleri ile Anlattık

Stockholm Sendromu Nedir? Stockholm Sendromu Örnekleri ile Anlattık

Stockholm Sendromu nedir denildiğinde bir kişinin bir kişi tarafından kaçırılmış olaylarda, rehin alınan kişiye karşı pozitif bir bağ kurması olarak tanımlanır.

Nedir GOOGLE Abone Ol 1030 0 10 ay önce 10 ay önce

Stockholm Sendromu Nedir?

Stockholm sendromu nasıl ortaya çıktı sorusu çok sorulmaktadır. Stockholm sendromu genellikle, rehin alınan veya kontrol edilen kişinin hayatta kalma isteği, rehin alan veya kontrol eden kişinin güç veya kontrol sahibi olması ve rehin alınan veya kontrol edilen kişinin rehin alan veya kontrol eden kişiye karşı korku veya endişe duyması gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkar. Stockholm Sendromu, genellikle psikiyatrik tedavi veya terapi ile tedavi edilir.

Stockholm Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Stockholm sendromu neden olur sorusunun cevabını burada bulabilirsiniz. Rehin alan veya kontrol eden kişiye karşı sadakat: Rehin alınan veya kontrol edilen kişi, rehin alan kişi veya kontrol eden kişiye karşı anormal bir sadakat, hayranlık veya bağlılık duyar.

Suçlamayan davranışlar: Rehin alınan veya kontrol edilen kişi, rehin alan veya kontrol eden kişinin suçlarını yargılamaz veya suçlamaz.

Korku veya endişe: Rehin alınan veya kontrol edilen kişi, rehin alan veya kontrol eden kişinin kendisini zarar vereceğinden endişe duyar.

Duygusal bağ: Rehin alınan veya kontrol edilen kişi, rehin alan veya kontrol eden kişiyle duygusal bir bağ kurar.

Stockholm Sendromu Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Stockholm sendromunun tedavisi, kişinin suçlu ile ilişkisinden kurtulması ve terapiye yönlendirilmesi şeklinde olabilir. Terapi, kişinin suçluya karşı duyduğu duygusal bağının nedenlerini ve bu bağın etkilerini anlamasına ve bunun üzerine çalışmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, kişinin suçluya karşı duyduğu duygusal bağının yerine sağlıklı ilişkiler kurmasına ve yaratmasına yardımcı olabilir.

Bu durumda özellikle psikolojik destek ve psikoterapi önerilir. Kişinin travma sonrası stres bozukluğu gibi diğer psikolojik problemleri de var ise, bu problemlerin çözümü için gerekli tedavi ve destek sağlanmalıdır.

Kişinin suçlu ile ilişkisinden kurtulması önemlidir, çünkü suçlu ile ilişki devam ettiği sürece kişinin iyileşme ihtimali düşüktür. Bu nedenle, kişinin suçlu ile ilişkisinden kurtulması ve güvenli bir ortamda kalması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Stockholm Sendromu Kişiyi Nasıl Etkiler?

Stockholm Sendromu, kişinin kendine veya başkalarına zarar verecek bir kişiye karşı duygusal bağ kurmasına neden olduğu için kişinin sosyal ve psikolojik sağlığını etkileyebilir. Kişi depresif olabilir, travmatik deneyimleri işlemekte zorlanabilir veya iletişim problemleri yaşayabilir. Kişinin sosyal çevresi ile ilişkisi de etkilenebilir, çünkü kişinin rehin alan kişiye veya kontrol eden kişiye karşı sadakat beslemesi onların görüşlerini ve davranışlarını anlamakta zorlaştırabilir. Ayrıca kişinin kendini kaçıranlarla veya kontrol eden kişiye karşı duygusal bağının kontrolünü kaybetmesi kişinin kendine veya başkalarına zarar verebilir. Bu nedenle, Stockholm Sendromu genellikle psikiyatrik tedavi veya terapi ile tedavi edilir.

Lima Sendromu Nedir?

Lima sendromu, kronik bir hastalık olan ve çoğunlukla çocuklarda görülen bir durumdur. Bu sendrom, çocukların vücutlarında belirli bölgelerde ağrı ve şişmeye neden olan inflamatuar bir hastalıktır. Sendromun en sık görülen belirtileri arasında kas ağrısı, eklem ağrısı, ateş, halsizlik ve baş ağrısı bulunmaktadır. Ayrıca bu sendromda bazen deride döküntüler de görülebilir. Lima sendromu genellikle tedavi edilebilir ancak tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Stockholm Sendromu‘nun Kısa Tarihi

Stockholm Sendromu, ilk kez 1973 yılında Stockholm, İsveç'te gerçekleşen bir banka soygunu esnasında tanımlanmıştır. Banka görevlilerine olay sorulduğunda bu duruma hayret etmişlerdir. Soyguncular banka soygunu sırasında rehin alınan kişiler, rehin alanlarına karşı pozitif duygusal anlamda bağlar kurmuşlar ve rehin alındıktan sonra bile onlara sadakat beslemişlerdir.

Stockholm Sendromunun Aşk İle Bağıntısı

Stockholm Sendromu, bir kişinin kötü bir durumda bulunan başka bir kişiye karşı tutumunu anlamak için kullanılan psikolojik bir terimdir. Bu sendrom, genellikle bir kaçınma durumunda olan kişiler tarafından yaşanan olaylar, bu kişilerin çoğu zaman tehdit edici olan durumlarla karşı karşıya olduklarından dolayı, tehdit edici olan kişiye karşı hisleri değişebilir. Bu hisler arasında sevgi, saygı ve hatta aşk da olabilir. Stockholm Sendromu'nda, tehdit edici olan kişiyle ilişkisi olan kişi, bu tehdit edici duruma rağmen ona bağlılık gösterebilir ve ona ait olmaya çalışabilir.

Travmatik Bağlanma ve Belirtileri

Stockholm Sendromu, travmatik bir bağlanma durumudur. Bu durum, kurbanın kötü muameleye maruz kaldığı veya tehlikeli bir ortamda tutulduğu zamanlarda ortaya çıkar. Stockholm Sendromu, kurbanlar tarafından suçlayıcı olan kişiye pozitif duygular beslemesine neden olur.

Belirtileri arasında; suçlayıcı kişiye sempati duymak, onunla arkadaş olmak, onun hakkında pozitif şeyler söylemek ve ona yardım etmeyi istemek sayılabilir. Ayrıca, kurbanlar suçlayan kişinin hakkında olumsuz şeyler söylemeyi reddedebilir veya bunu yapmaya çalışan insanlara karşı savunmacı olabilirler. Diğer belirtiler arasında; depresyon, anksiyete, uyku bozuklukları ve intihar girişimleri de sayabiliriz.

Stockholm Sendromu Örnekleri

Stockholm Sendromu Kimlerde Görülür?

Stockholm sendromu, bir kişinin kötü muamele gördüğü bir durumda, kötü muamelenin kaynağına karşı pozitif duygular geliştirmesine denir. Bu durum, özellikle rehinelerin kendilerini ve şiddetli aile içi şiddete maruz kalma durumlarında görülür.

Sendromlar Hastalık Mıdır?

Hayır, sendromlar hastalık değildir. Sendromlar, belirli belirtilerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ve bir hastalığa bağlı olmayan durumlardır.

Stockholm Sendromu Testi Nasıl Yapılır?

Stockholm Sendromu Testi, kişinin kötü bir durumda bulunan bir başkasına karşı duygusal bağlılık veya sempati göstermesini ölçmek için kullanılan bir psikolojik testtir. Test, kişinin kötü durumdaki kişiye ne kadar yakın hissettiğini ve ona ne kadar yardım etmeyi istediğini ölçer. Test, kişinin duygularını ve davranışlarını değerlendirmek için sorular içerir. Tedavi alan kişiye bu sorular yöneltilir. Sorular arasında, "Kötü durumdaki kişiye ne kadar yaklaşmaya istekli olduğunuzu söyleyebilir misiniz?" ve "Kötü durumdaki kişiyi nasıl destekleyebilirsiniz?" gibi sorular yer almaktadır.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.