Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Psikoloji Bölümü Nedir? Maaşlar Ve İş Olanakları Nelerdir?

Psikoloji Bölümü Nedir? Maaşlar Ve İş Olanakları Nelerdir?

Psikoloji Bölümü nedir, mezunu ne iş yapar, maaşları ve daha fazla bilgiyi bu makalede öğreneceksiniz. Meslek seçimi hayat değiştirir.

Üniversite Bölümleri 10394 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Psikoloji Bölümü Nedir?

Psikoloji bölümü, insanların davranış ve zihin üzerine araştırmalarda bulunan bir bölümdür. Geniş bir bilim dalı olduğu için alanları da çoktur. Eşit ağırlık meslekleri (tm bölümleri) arasında olan bu bölüm aynı zamanda ülkemizde en çok tercih edilen bölümlerden biridir. En iyi eşit ağırık bölümleri arasında olan Psikoloji bölümü özel ve devlet üniversitelerinin çoğunda bulunmaktadır. Psikoloji okumak zor mu dediğinizi duyar gibiyiz. Üniversite tercihi yapmadan önce mutlaka meslek araştırması yapmanınızı öneririz.

Psikoloji Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Psikologlar, toplumun veya bireyin problemlerini, beynin yapısını ve tüm bağlantılı durumları anlamlandırmaya çalışan kişilerdir. Psikoloji mezunları genel olarak klinik psikoloji yüksek lisansı yaparak kendilerini geliştirmektedirler.Psikologlar kendi danışmanlık ofislerini açabileceği gibi, hastanelerde, anaokullarında, rehabilitasyon merkezlerinde ve okullarda görev alabilirler.

Psikoloji Bölümü Maaşları Ne Kadardır?

Psikoloji Bölümü maaşları "cbiko.gov.tr" tarafından sağlanan verilere göre oluşturulmuştur. Yeni mezun bir öğrencinin başlangıç maaşları aşağıdaki grafikte verilmiştir. Bu grafik üniversite tercihlerinde sizlere meslek seçimi hakkında yol gösterecektir. Bölüm tercihi yaparken Psikoloji sıralamalarını ve diğer eşit ağırlık bölümlerinin taban puanlarını inceleyebilirsiniz.

kaynak: cbiko.gov.tr universitenitanit.com

İş Bulma Süresi

İş bulma süreleri "cbiko.gov.tr" tarafından sağlanan veriler ile grafiğe dökülmüştür. Kariyer sitelerindeki Psikoloji Bölümü iş ilanlarını inceleyerek nitelikler hakkında bilgi alabilirsiniz. Psikoloji Okumak isteyen öğrencilerin mutlaka bu verileri incelemesini öneriyoruz.

kaynak: cbiko.gov.tr universitenitanit.com

Psikoloji Dersleri

Psikoloji derslerini temel olarak sizlere sıraladık. Üniversite tercihleri zamanında derslerin içeriklerini üniversitelerin web sayfalarından daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki paragrafta sadece başlıca dersler verilmektedir.

Psikoloji için Araştırma Yöntemleri, Psikoloji için İstatistik, Sosyal Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Bilişsel Psikoloji, Kişilik Kuramları, Psikopatoloji, Klinik Psikoloji, Politik Psikoloji, Eğitim Psikolojisi, Sosyal Davranışın Temelleri, Evrimsel Psikoloji, Benlik Psikolojisi ve Bağlanma, Psikoterapide Çağdaş Yaklaşımlar, Dayanıklılık Psikolojisi, Sağlık Psikolojisi, Yargı ve Karar Verme.

Psikoloji 2022 YKS Taban Puanları ve Sıralamalar

Psikoloji Bölümü taban puanları ve başarı sıralamalarının ilk 10 üniversitesini sizler için derledik. Ayrıntılı tablonun altındaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz

No Üniversite Bölüm 2021 Puan 2021 Sıralama
1 Koç Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) (Burslu) 464,93 523
2 İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) (Burslu) 460,43 654
3 Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) 440,11 1553
4 Özyeğin Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) (Burslu) 429,74 2464
5 Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) 413,12 4963
6 Koç Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) (%50 İndirimli) 413,08 4973
7 Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi Psikoloji (Burslu) 407,92 6152
8 İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) (Burslu) 402,45 7614
9 Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) (Burslu) 396,00 9823
10 Hacettepe Üniversitesi Psikoloji 389,51 12688

* Taban puanlar ve başarı sıralamaları Ösym'den alınan veriler ile oluşturulmuştur. Meslekler ve maaşları, iş bulma süreleri gibi istatistiksel veriler "cbiko.gov.tr" adresinden sağlanmıştır. Veriler editörlerimiz tarafından oluşturulduğu için hata olasılığı mevcuttur. Verilerde hata varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha doğru sonuçlar için "cbiko.gov.tr" ve "osym.gov.tr" adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

* Eşit ağırlık meslekleri ve maaşlar, sayısal meslekler ve maaşları, eşit ağırlık dersleri, sayısal bölüm dersleri, bölümlerin iş bulma süreleri, Meslek tanıtımları ve üniversite taban puanları vb. yararlı bilgileri sizler için derledik. Faydası dokunması dileği ile.

İçeriği Paylaş