Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İnovasyon Nedir? Yaratıcı İnovasyon Örnekleri ile Anlattık

İnovasyon Nedir? Yaratıcı İnovasyon Örnekleri ile Anlattık

İnovasyon uygulamalarının hızlı gelişimi inovasyon nedir, sosyal inovasyon nedir, operasyonel inovasyon nedir gibi soruların cevaplanmasına teşvik etmektedir.

Nedir 3585 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Fakat temelde inovasyon türlerini içeren beş başlık bulunmaktadır. Her biri de temelde yaratıcı inovasyon nedir sorusuna açık cevaplar vermektedir.

İnovasyon nedir?

İnovasyon, Latince kökenli bir kelimedir ve kelime anlamı olarak da “yenilik” kelimesini karşılamaktadır. En temel tanımıyla ise inovasyon, değer oluşturabilecek niteliğe sahip yeniliktir. Yeni fikirlerin ortaya çıkışı önem arz etse de her buluş ya da her yenilik inovasyon olarak adlandırılamaz. Bir yeniliğin inovasyon niteliği kazanabilmesi için akla gelmesi zor olan fikirlerin geliştirilmesinin ardından patent alma gibi süreçleri içerisinde barındırıyor olması gereklidir.

İnovasyon türleri nelerdir?

Kısaca sizlere inovasyon türlerinden ve inovasyon çeşitlerinden bahselim;

1. Ürün İnovasyonu

Ürün İnovasyonu, var olan bir ürünün kullanımına yeni bir bakış açısı ya da farklı bir kullanım biçimi oluşturmaktır. Bu, her zaman kesin olmasa da çoğunlukla teknolojik gelişmelerin ışığında gerçekleştirilmektedir. Örneğin, yıllardır diş fırçasının oluşumuna karşı elektrikli ya da pilli diş fırçalarının geliştirilmesi ürün inovasyonuna basit bir örnek olarak verilebilir.

2. Pazarlama İnovasyonu

Pazarlama İnovasyonu, ortaya çıkarılan yeni ürünlerin ya da hizmetlerin pazardaki başarısını destekleme amaçlı gerçekleştirilen pazarlama yönteminin etkinliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Yani temelde yapılan şey, ürünün pazarlama noktasında daha başarılı olabilmesi için yeni neler yapılabileceği üzerine çalışmalar yürütmektir. Burada, kullanıcının hayatını daha da kolaylaştıracak, sıra dışı ama incelikli düşünülerek tasarlanmış ürün ambalajlarından güzel bir kokuya kadar basit gibi görünen ama işlevselliği yüksek noktalar yer alabilir.

3. Hizmet İnovasyonu

Hizmet İnovasyonu, alıcılar için yeni hizmetlerin geliştirilmesini ve tanıtımının yapılmasını içermektedir. Bu alanda yapılan yeniliklerin birçoğu, alıcının deneyimlerini öncelemektedir. Ürünün kullanıcısının hayatını kolaylaştıracak, bu ürünü tercih etmesi ya da bu hizmetten faydalanması durumunda ek birçok hizmeti de almış olacağı türden geliştirmeleri ve iyileştirmeleri barındırmaktadır. Örneğin iş yerlerinin ya da benzeri kurumsal firmaların temizlik elemanı ihtiyaçlarına karşılık geliştirilen temizlik elemanı sağlayacak web siteleri ya da uygulamaların geliştirilmesi hizmet inovasyonu olarak değerlendirilebilir.

4. Organizasyonel İnovasyon

Organizasyonel İnovasyon, iyileştirme ve geliştirme, çözüme ulaştırma gibi hizmetlerin sürekliliğinin sağlanması için gerçekleştirilen süreci kapsamaktadır. Örneğin bir şirketin yeni bir iş modeli geliştirdiğinde bu modelin çalışanlar arasında benimsenmesi gibi uygulamalarda organizasyonel inovasyon devreye girmektedir.

5. İş Modeli İnovasyonu

İş Modeli İnovasyonu, firmaların ya da üreticilerin, ürün ve hizmetlerinin alıcısına ulaşması ya da uygulamalarının yolları ile ilgilenmektedir. Örneğin taksi çağırma uygulamaları, iş modellerine hizmet eden inovasyonlar için oldukça basit ve sık kullanılan iş modeli inovasyonu örneği olabilir. Burada, önemli olan nokta, bu uygulamaların hizmeti kendilerinin sağlamayıp, bu hizmeti sağlayanlara kazanç sağlıyor olmasıdır. Taksi uygulamalarının kendilerine ait araçları yoktur. Yakın bölgedeki araç sahipleri ya da durakların araçlarının müşterilere ulaştırılmasını sağlamayı hedeflemektedir.

İnovatif bir fikir geliştirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İnovatif bir fikir geliştirirken dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ve ilk olanı, bu fikrin daha önce başkası tarafından düşünülüp hayata geçirilip geçirilmediğidir. Çünkü aklımıza gelen her fikrin ilk sahibi ve üreticisi biz olmayabiliriz. Bu noktada, geliştirdiğiniz fikir hakkında araştırma yaparak daha önce bu fikrin hayata geçirilip geçirilmediğini öğrenmeniz gerekmektedir.

İnovasyon Neden Önemlidir?

İnovasyon, her şeyden önce ticaretin gelişimi için önemli olarak görülse de her alanda ve herkes için önemli bir olgudur. Kullanıcıdan üreticiye, firmadan ticaret yapısına kadar birçok noktada kendini gösteren ve önem arz eden bu olgunun kimler için neden önemli olduğu ise pek bilinmemektedir.

Teknolojik gelişmelerin hız kazanmasıyla birlikte insan ihtiyaçları hızla değişmekte ve dönüşmektedir. Bu değişim ve dönüşüm de insanların sürekli olarak yeni bir ihtiyacının doğmasına neden olmaktadır. Bu nedenle inovasyon, hayatın her alanında geliştiriciler için ve kullanıcılar için önem kazanmaya devam etmektedir.

Yaratıcı İnovasyon Örnekleri

İşte hayatımızı kolaylaştıran yaratıcı inovasyon örnekleri;

1. Drone Teknolojisi

Drone, özellikle son yıllarda hemen her sektörde kullanılan bir araç haline geldi. Drone teknolojisi özellikle sinema, televizyon ve fotoğrafçılık gibi sektörlerin gözde araçları durumunda. Drone, uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir bir inovasyon örneği. Bu sayede gökyüzü çekimlerini yapmak, çeşitli araştırmaları insansız hava araçları ile gerçekleştirmek mümkün hale gelmiş oldu.

2. Online dizi film platformları

Online dizi film platformları sayesinde insanlar artık izlemeye gidemediği filmleri ve kaçırdığı dizileri internet ortamından kolayca izleyebilir hale geldi. Bunun yanı sıra yabancı ülkelerde gösterime giren dizi ve filmler de ulaşılabilir oldu. Hatta artık çoğu platform, yalnızca kendi platformlarından izlenebilecek dizi ve filmlere yer vermeye başladılar. Böylece izleyici kitlesi genişlediği gibi sektördeki imkanlar da fazlalaşmış oldu.

3. Nesnelerin interneti

Nesnelerin interneti inovasyon olarak ortaya atılmış olup, günlük yaşantımızda kullandığımız nesnelerin internete bağlanarak veri gönderimi ve veri alımı sağlaması durumu olarak tanımlanmaktadır. Bu nesneler, işitme cihazları, sensörler ve benzeri cihazları içermektedirler. Aynı zamanda sağlık ve benzeri temel sektörler için de oldukça faydalı gelişmeler bu sayede gerçekleşmektedir.

4. Güneş panelli çatı

Güneş panelleri, giderek kullanımı yaygınlaşan inovatif gelişmelerden bir tanesidir. Tükenebilir enerji kaynaklarına karşılık olarak geliştirilen yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

5. Akıllı cüzdan

Günümüzde nakit para kullanımı giderek azalmakta, herkes kart ya da dijital uygulamaları kullanmaktadır. Akıllı cüzdan bu bağlamda gerçekleştirilen yaratıcı bir inovatif gelişmedir. Akıllı cüzdan, bütün kartlarınızın bilgilerinin kaydedilmesi sonucunda online alışverişlerinizi gerçekleştirirken sürekli olarak kart bilgisi girmenizin önüne geçerek size büyük kolaylık sağlamaktadır.

6. Yağmur suyunu içme suyuna dönüştürme

Zaman geçtikçe içme suyu kaynakları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Buna karşılık olarak geliştirilen çeşitli arıtma sistemleriyle yağmur suyu içme suyuna dönüştürülmekte ve kullanılmaktadır. Bu konuda çalışmalar ve girişimler hızla devam ediyor.

7. Amazongo

Amazongo, Amazon şirketine bağlı bir market zinciri olarak tanımlanabilmektedir. Amazongo, perakende satış gerçekleştirmekte olan yaratıcı bir inovatif girişimdir. Cep telefonu kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte artık alışveriş dahil her şey cep telefonları aracılığıyla gerçekleşmektedir. Amazongo da buna hizmet eden bir uygulamadır.

8. Elektrikli Sürücüsüz Minibüsler

Elektrikli araç kullanımı, gün geçtikçe fazlalaşmaktadır. Buna bağlı olarak geliştirilen elektrikli sürücüsüz minibüslerin amacı, teknolojinin kullanımıyla birlikte trafikte akışı daha düzenli bir hale getirerek daha sistemli bir hizmet sunmaktır.

9. %70 Su Tasarrufu Sağlayan Duş Başlığı

Su kullanımı, bütün dünya için önemli bir meseledir. Su kaynaklarının giderek tükenmesi insanları tasarruf yapma alışkanlığına itmektedir. Bu doğrultuda tasarruf yapılabilecek inovatif fikirler ortaya atılmaktadır. %70 su tasarrufu sağlayan duş başlıkları da tasarruf yaparken kişilerin yeterli su ihtiyacının da karşılanmasını sağlamak noktasında önemlidir.

10. Boston Dynamics robotları

Robot geliştirme, son yıllarda hızla gerçekleşmekte olan inovasyon fikirleri arasındadır. Boston Dynamics robotları, insan benzeri özelliklere sahip robotlardır. Bu robotlarla insan gücüyle yapılabilecek işlerin yapılması ve hız kazandırılması amaçlanmaktadır.

Sizlere bu yazımızda inovasyon nedir ve inovasyonun ne demek olduğundan bahsettik. Ürün inovasyon örneklerinden de en popülerlerini listeledik. Umarız ki siz de bir gün yaratıcı iş fikirlerinden çıkarak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın ki yaratıcı fikirlerin önü her zaman açıktır.

İçeriği Paylaş