Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Video Oyunlarının Beyne Etkisi Nedir?

Video Oyunlarının Beyne Etkisi Nedir?

İnsanların keyifli vakit geçirmek adına tercih ettikleri eğlence biçimlerinden bir tanesi de video oyunlarıdır.

Nedir 1543 Güncelleme: 3 yıl önce 3 yıl önce

Genç, yaşlı hemen herkesin tercihi olan video oyunları ile alakalı verilere bakıldığında insanların 1 haftada 3 milyon saati video oyunlar için harcadığını görmek mümkündür. Durum böyle olunca insan yaşamı için video oyunlarının etkisini göz ardı etmek söz konusu olmaz. Bu etki de en çok beyin kısmında görülür. Peki, insan yaşamını derinden etkilediği düşünülen video oyunlarının söz konusu etkisi olumlu mu olumsuz mu? Hep birlikte inceleyelim!

Video Oyunlarının Beyne Etkileri

Video oyunlarını konu alan ve beyin üzerinde çalışmalar gerçekleştiren pek çok araştırmaya göre beynin etkilendiği gerçeği ortaya çıkıyor. Daha önceki çalışmaların değerlendirilmesi ile ortaya konan sonuçlara göre beyin, video oyunları nedeniyle hem işlevsel hem de yapısal anlamda değişiyor.

Dikkat konusunda görülen değişiklikler ele alındığında insanların daha olumlu özellikler sergilediklerini gözlemlemek mümkün oluyor. Oyun oynayan ve oynamayan kimseler kıyaslandığında oyun oynayanların dikkat seviyesinde daha yüksek bir düzey olduğundan söz etmek şarttır.

Dikkatin yanı sıra oyun tutkunlarında sinir sisteminin daha gelişmiş olduğundan söz etmek gerekir. Bu noktada öğrenme, keyif alma ve motivasyon konularında daha başarılı bir seviye vardır. Söz konusu sonuçlar alınmış olsa da bu durumun herkeste benzer şekilde ortaya çıkacağı genellemesini yapmak çok doğru olmaz. Bu nedenle de çalışmaların video oyunlar ve beyne etkisi şeklinde süre gittiğinden söz etmek gerekir.

Video Oyunlarının Beyne Etkisi Nedir?

Beyni Geliştiren Oyunlar Faydalı mı?


Beyni geliştirecek olan oyunlarla alakalı değerlendirmeler yapan bir grup bilim insanı reklam ürünü olan oyunlara yönelik dikkatli olunması gerektiğini ortaya çıkardı. Yapılan çalışmalara göre insan beyninin söz konusu oyunlarla gelişme kaydettiğini söylemek oldukça güç. Bu konuda gerçekleşen bir çalışma oldukça çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı.

Bilişsel gelişme üzerinde yapılan değerlendirmeler neticesinde neden – sonuç ilişkisi kurma, hafıza ve değerlendirme hızı dikkate alındığında kayda değer bir gelişmeden söz etmek mümkün olmaz. Bu nedenle de beyni geliştirdiği söylenen oyunların çok olumlu etkisinden söz etmek mümkün olmayacaktır.

Video Oyunlarının Beyne Etkisi Nedir?

Video Oyunlar Hafızayı Güçlendirir mi?


Video oyunlar ve hafıza arasındaki ilişkiyi kurmak adına gerçekleşen bir çalışma önceki sonuçların aksini ortaya çıkaracak niteliktedir. Bu çalışmaya göre oyunlar ve hafıza gelişimi arasında pozitif yönlü bir ilişkiden söz edilmiştir.

60 ila 85 yaş arasındaki bireyler üzerinde gerçekleştirilen 1 aylık çalışma sonrasında elde edilen gelişim bu oyunu ilk defa oynayan 20li yaşlardaki bireylere göre çok daha fazla olmuştur. Hafıza ve dikkat konusunda görülen gelişmelerin ise 6 aylık çalışmalar neticesinde daha ciddi boyutlara ulaştığından söz etmek gerekir.


İnsan beyni ve video oyunlar arasındaki ilişki konusunda yapılan bir başka çalışmaya göre 2D ile 3D deneyimler arasındaki farkın çok daha fazla olduğundan söz etmek gerekir. Zira 3D video oyunlar oynayan kişilerin 2D oyunlar oynayanlara göre daha büyük bir gelişme kaydettiklerinden bahsetmek gerekir. Bu da aslında farklı deneyimlerin beyin üzerindeki etkilerine işaret etmeyi başarır.

Yaşlı insanların beyin gelişimi üzerindeki etkileri ortaya çıkarmak adına tercih edilen strateji oyunlarının daha başarılı sonuçlar verdiğini de ifade etmek gerekir. Bu kapsamda Alzheimer gibi oldukça ciddi sorunlara yönelik de başarılı sonuçlar elde etmenin mümkün olacağı söylenebilir.

İnsan beyni ve video oyunlar arasındaki ilişki çok yeni bir araştırma konusudur. Ancak bu özelliğine rağmen insan beyninin tahmin edilemez oluşu çok dikkat çekici sonuçları beraberinde getirir.

Video Oyunlarının Beyne Etkisi Nedir?


İçeriği Paylaş