Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
El Sanatları Bölümü Nedir? El Sanatları İş Olanakları Nelerdir?

El Sanatları Bölümü Nedir? El Sanatları İş Olanakları Nelerdir?

El Sanatları bölümü nedir, El Sanatları iş olanakları nelerdir, El Sanatları mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1105 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

El Sanatları bölümü nedir?

El Sanatları bölümü, el işi teknikleriyle yapılan geleneksel veya modern sanat eserlerinin tasarımı, üretimi ve satışıyla ilgili bir eğitim programıdır. Bu bölümde öğrenciler, el işi teknikleriyle yapılan sanat eserleri, dekoratif objeler, takılar, mobilyalar, tekstil ürünleri, seramikler ve cam ürünleri gibi çeşitli el sanatlarına yönelik becerileri öğrenirler. El sanatları, el işi becerileriyle birçok farklı malzemeden yapılan ürünleri kapsar. Bu ürünler arasında dantel işi, nakış, dokuma, seramik, ahşap oyma, taş işçiliği, cam işleme, metal işleme, deri işleme, çömlek yapımı, kağıt sanatı ve resim sanatı gibi el işleri bulunur.

El Sanatları mezunu ne iş yapar?

El Sanatları bölümü mezunları, el işi becerileri konusunda uzmanlaşmış kişilerdir ve birçok farklı alanda iş bulabilirler. Bu alanlar arasında el sanatları atölyeleri, tasarım stüdyoları, müzeler, sanat galerileri, el sanatları mağazaları, turizm sektörü, moda endüstrisi, ev dekorasyonu ve iç tasarım yer alır. Ayrıca, el sanatları üretimi ve tasarımı konusunda kendi işlerini de kurabilirler. El Sanatları bölümü, kültürler arası etkileşim ve sanatsal ifade yöntemleri konusunda da farkındalık sağlar. Ayrıca, el işi becerilerinin geleneksel olarak devam eden birçok teknikle birlikte modern teknolojilerle birleştirilerek yenilikçi ürünlerin tasarımı ve üretimi konusunda da birçok fırsat sunar.

El Sanatları bölümünde en iyi 4 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre El Sanatları bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda aşağıda bulunan 2023 El Sanatları taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2023 El Sanatları taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

El Sanatları bölümü dersleri nelerdir?

El Sanatları bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane El Sanatları bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Sanat Tarihi
  • Enformatik Bilgisayar Uygulamaları
  • Malzeme Bilgisi
  • El Sanatlarında Motif ve Kompozisyon
  • Nakış Teknikleri
  • Yapma Bebek Teknikleri
  • Sanatlar Arası Etkileşim
  • Nakış Teknikleri
  • Aplike Teknikleri
  • Deri Aksesuar Tasarımı

El Sanatları bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

El Sanatları bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş