Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

universitenitanit@gmail.com
Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır? 5
Üniversite Sınavı - YKS 2023 7125 0 7 ay önce 7 ay önce

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır?

Üniversiteye gitmek her öğrencinin hayalidir. Geleceğiniz için üniversite ve bölüm seçimi de çok önemlidir. Üniversite tercihleri nasıl yapılır anlattık.

Öğrenci, hedefini belirledikten sonra istediği üniversiteye gidebilmek için gecesini gündüzüne katar. En sonunda ise emeklerinin karşılığında bir üniversiteye yerleşir. İstediği üniversiteye yerleşmek de üniversite tercihlerinin iyi bir şekilde yapılmasıyla gerçekleşir. Bu yazıda üniversite tercihleri nasıl yapılır ve üniversite tercih sonuçları gibi konular hakkında bilgiler vereceğiz.

Barajın kalkması ne işe yarar?

Önceden TYT AYT sınavının 150 180 puan olduğu baraj bu sene içinde kaldırılmıştı. Çoğu öğrenci bu konuda endişelenmişti. Ancak düşük puan alan öğrenciler üniversite seçimi yaparken yüksek puanla alan üniversitelere giriş hakkı kazanamayacak. Dolayısıyla puan üstünlüğüne göre bir yerleşim söz konusu olacak.

Ön lisans mı lisans mı tercih edeceksiniz?

Üniversite tercihi yaparken iki tür lisans programı mevcuttur: ön lisans ve lisans. Bazı üniversitelerdeki bölümler ön lisansta 2 yıl eğitim söz konusuyken çoğu üniversitelerde de lisans programlarının 4 yıl eğitim verdiği bilinir. Tabi ki tıp, eczacılık ve hazırlık eğitimi bulunan bölümle farklıdır. Alınan puanlara ve istediğiniz bölümlere bağlı olarak ön lisans ya da lisans tercihleri yapılmaktadır.

Üniversite araştırma kurumlarının üniversite derecelerini inceleyin!

Tercih dönemi yaklaşırken öğrenci istediği üniversitelerin bölümlerini, puanlarını ve sıralamalarını araştırmaya başlar. Bunu yaparken aynı zamanda üniversite araştırma kurumlarının üniversite derecelerini de araştırıp inceleyebilirsiniz. Tercih listenizi yapılan bu derecelere göre hazırlayabilirsiniz. Türkiye’de Urap üniversite sıralamalarını, QS üniversite sıralamalarını ve THE sıralamalarına bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Mutlu olacağınız bir bölüm seçin!

Üniversite tercih işlemlerinde önemli olan mutlu olacağınız ve severek yapacağınız bir meslek için bölüm seçmektir. Bu, üniversiteye gittiğinizde pişmanlık duymamanız için önemli bir konudur. Bu meslek sizi mutlu edemedikten sonra farklı bir bölümü okumanın önemi pek yoktur. Dolayısıyla üniversite hayatına atılmadan önce mutlu olmak istediğiniz bölümü tercih etmelisiniz. Üniversite Bölümleri kategorimizden bölümleri inceleyebilirsiniz.

Şehir tercihinizi iyi yapın!

Üniversite tercihlerinizi yaparken istemediğiniz şehirleri listenize yazmamanızda fayda var. Sevdiğiniz şehirleri en üste yazarak istediğiniz şehirde okuma şansınızı artırın. Çünkü istemediğiniz şehirde okumak sizi mutlu etmeyebilir. Şehir yorumlarını inceleyerek şehirler hakkında yapılan yorumları okuyabilir, sorularınızı sorabilirsiniz.

Okumak için okumayın!

Üniversite ciddi ve önemli bir eğitim kurumudur. Dolayısıyla okumak için okumak isteyenler üniversitede başarısız olabilir. Hedefinizi belirledikten sonra üniversiteye gitmek sizin için daha faydalı olacaktır.

Üniversite seçiminiz hayatınızı değiştirecek

Puanınız ve sıralamanız açıklandıktan sonra tercih kılavuzu incelemeye ve araştırmaya başlarsınız. Gitmek istediğiniz bölüm veya üniversite puan türü açısından farklılık gösterir. Yükseköğretim programları ve kontenjanları Ösym tarafından belirlenmiştir. Dolayısıyla üniversite seçimi hayatınız ve başarınız açısından önemli olacaktır. Mutlu ve başarılı bir meslekte yer almak için buna göre bölümleri, üniversiteleri ve şehirleri araştırarak bir tercih yapmalısınız. 2022 YKS taban puanlarına bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Özel üniversite nasıl seçilir?

Özel üniversite tercihleri nasıl yapılır sorusu çoğu öğrenci tarafından sorulan bir sorudur. Özel üniversiteleri de aldığınız puan ve sıralamaya göre tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan özel üniversiteleri iyi bir şekilde araştırmaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Urap üniversite sıralamalarını inceleyerek hangi özel üniversitenin başarısı daha iyi öğrenebilirsiniz.

Komşunun Oğlu Mühendislik okuyor diye siz de onun tercihini yapmayın!

Doğru tercih nasıl yapılır sorusu oldukça önemlidir. Özellikle de aileler, öğrencilere tanıdığı başka öğrencileri ön plana atarak bir tercih yapmasını önerir. Ancak bu pek doğru bir öneri değildir. Öğrenci, hayatında mutlu olabileceği bir bölümü seçmelidir.

Qs sıralamasına göre ilk 10 üniversite

2022 üniversite tercihleri yapmak için araştırmalar yaparken dünyadaki en iyi üniversiteleri araştırabilirsiniz.

Sıra Okul
1 Koç Üniversitesi
2 Sabancı Üniversitesi
3 ODTU
4 Bilkent Üniversitesi
5 Boğaziçi Üniversitesi
6 İTÜ
7 Ankara Üniversitesi
8 Hacettepe Üniversitesi
9 İstanbul Üniversitesi
10 Anadolu Üniversitesi

Urap Sıralamasına göre ilk 10 üniversite

Üniversite sınav sonucunuz açıklandıysa ve iyi bir derece yaptıysanız üniversitedeki en iyi üniversiteleri araştırarak tercih listenizi oluşturabilirsiniz.

Sıra Okul
1 Hacettepe Üniversitesi
2 Orta Doğu Teknik Üniversitesi
3 Koç Üniversitesi
4 İstanbul Teknik Üniversitesi
5 İstanbul Üniversitesi
6 Ankara Üniversitesi
7 Gazi Üniversitesi
8 Ege Üniversitesi
9 Sabancı Üniversitesi
10 Bilkent Üniversitesi

Şehirlerdeki yurt imkanlarını inceleyin!

Tercihlerinizi okumak istediğiniz üniversitelere göre yaparken şehirdeki barınma durumlarını da göz önünde bulundurun. Ev, yurt veya apart gibi yerleri şehirlere göre araştırma yaparak bulabilirsiniz.

Şehirlerdeki kültürel imkanları inceleyin!

Gideceğiniz üniversitenin bulunduğu şehirde yer alan kültürel imkanlar sayesinde kendinize yeni bilgiler katabilirsiniz. Bu nedenle şehirlerdeki kültürel imkanları incelemek sizin için iyi olacaktır. Daha önce öğrencilerimizin yazmış olduğu İstanbul’da öğrenci olmak, Eskişehir’de öğrenci olmak ve Çanakkale’de öğrenci olmak konulu makaleleri okuyabilirsiniz.

Üniversite ve bölümde okuyanlara danışın!

Yks tercihlerinize karar vermeden önce üniversite okuyan kişilere danışmanız doğru olacaktır. Bu şekilde doğru yönlendirmelerle tercih yapabilirsiniz.

YÖK Atlas web sitesini iyi kullanın

Yks tercih kılavuzu incelemenin yanı sıra Yök Atlas web sitesinden de yararlanabilirsiniz. Bu sitede üniversitelerde detaylı bilgiler yer almaktadır. 2021 YKS tercih sonuçları sizin için önemli bir kaynak olabilir. Ayrıca Üniversiteni Tanıt web sitesinde de üniversite bölümlerinin taban puanlarını 4 yıllık grafiksel gösterimler ile inceleyebilirsiniz.

Taban puanınızı ve başarı sıralamanızı karşılaştırın!

Tercih sıralaması nasıl yapılmalı gibi sorular üniversite tercihlerinde önemlidir. Bunun için üniversite ve bölüm seçerken taban puanınızı ve başarı sıralamanızı karşılaştırmanız doğru olacaktır. Yök Atlas’ta yer alan tercih robotu işinize yarayabilir.

Tercihinizi son günlere bırakmayın!

Tercihlerinizi son güne bırakmak hem panik yaşamanıza hem de doğru bir tercih yapamamanıza neden olur. Dolayısıyla üniversite tercihleri ne zaman ya da Yks tercihleri ne zaman başlıyor ve yks tercihleri ne zaman bitiyor gibi soruların cevaplarını iyi bir şekilde bilmenizde fayda var.

Dershaneye gidiyorsanız tercih konusunda yardım alın!

Dershanelerden ya da okuldan yardım alarak üniversite tercihi yap. Aynı zamanda üniversiteye giden kişilere de tercihlerinizi danışabilirsiniz.

İçeriği Paylaş
İçeriği Puanla
9 (2)
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.