Yabancı Dil Bölümü Meslekleri ve İş Olanakları Nelerdir?

Yabancı Dil Bölümü Meslekleri ve İş Olanakları Nelerdir?

Üniversite sınavında dil bölümü düşünüyorsanız veya dil bölümü okuyorsanız sizi buraya alalım. Yabancı dil bölümü meslekleri ve iş olanaklarını anlatacağız.

Günümüzde ana dil dışında bir dil bilmek özellikle özel sektör şirketleri için çok önemli. Yabancı dil eğitimi alıp kariyerinize geniş seçenekler katabilirsiniz. Sizlere kısaca dil bölümü mezunları ne iş yapabilir, nasıl bir yol izleyebilir anlatacağız.

Dergi veya Blog Editörlüğü

Günümüzde freelance olarak blog editörlüğü yapmak ya da seo uyumlu blog yazarlığı yapmak en çok para kazandıran mesleklerden birisidir. Bir de bunu İngilizce yapıyorsanız ekstra olarak hayatınızı geçindirebilirsiniz. Freelance dışında yazma becerilerinize veya ilgi alanınıza göre bir dergide çalışmayı tercih etmek seçeneklerinizin arasında olacaktır.

Mütercim Tercümanlık

İngilizce dil bölümü meslekleri arasında olan mütercim tercümanlık hukuki metin, kitaplar, sözleşmeler veya yazışmaları bir dilden başka bir dile çeviren kişilerdir. Bu alanda da artık çok fazla kişiye ihtiyaç duyulmaktadır. Yurtdışı ile iletişimi olan her insana yardımcı olabilir, yabancı şirketlerin halkla ilişkiler departmanlarında çalışabilirsiniz.

Yabancı Dil Bölümü Meslekleri ve İş Olanakları Nelerdir?

Online Dil Eğitimi

Daha önce “ en iyi Udemy eğitimleri” ve “ online eğitim platformu Skillshare nedir” yazımızda İngilizce eğitimi alabileceğinizden bahsetmiştik. Bu sefer eğitim almak değil de eğitim vermekten bahsedelim. Bu platformlarda eğitim vererek veya dil bölümü derslerini anlatarak iyi paralar kazanabilirsiniz. Özellikle Skillshare ile dolar üzerinden kazanmanız mümkün oluyor. Bir de biraz başarılıysanız bu konuda isim yapar ve daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.

Turizm Rehberliği

Ülkemiz pandemiden sonra turist sayısını hızla arttırmaktadır. Bu sebeple yabancı turistlere rehberlik edecek kişiler de son derece önem kazanmaktadır. Bunun için rehberlik bilginizin olması gerekmektedir. Bir de akıcı bir İngilizce konuşmanız varsa sizi havada kapmaları muhtemel hale geliyor. Yabancı dili mesleki anlamda da iliklerinize kadar hissetmiş oluyorsunuz çünkü sürekli olarak konuşuyor kendinizi geliştiriyorsunuz. Turist rehberi olmayı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Yönetici Asistanı

Dil bölümü en yüksek maaşlı meslekler arasında olan yönetici asistanı pozisyonu sizlere farklı kapılar açabilir, işinizi iyi yaparsanız bir Ceo’nun iş planlarını, yönlendirmelerini veya ilişkilerini yönetebiliyor olabilirsiniz. Tabi kurumsal şirketler bunun için dil puanına sahip olmanızı veya dil sınavlarına girmenizi isteyecektir.

Yabancı Dil Bölümü Meslekleri ve İş Olanakları Nelerdir?

Satış Pazarlama

Eğer dışa dönük ve halk tabiri ile ağzı laf yapan biriyseniz satış pazarlama alanına yönelebilirsiniz. Bu özelliklere sahip kişiler yabancı dil bölümünün avantajlarından sonuna kadar yararlanmaktadırlar. Genel olarak prim usulü ile çalışılan bir pozisyon olduğundan dolayı iyi paralar kazanabilirsiniz. Bu alana ilginiz varsa en çok kullanılan satış pazarlama teknikleri yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Dijital Pazarlama

Son dönem çok popüler olan dijital pazarlamaya yönelebilir, analitik zekanızı kullanabilirsiniz. Özellikle Google ads eğitimi, sosyal medya pazarlama veya içerik pazarlama gibi reklam ve tanıtım işlerinde kendinizi geliştirebilirseniz başarılı bir kariyer hayatınız olabilir. Google ads uygulama reklamı verme, reklam kampanyası oluşturma, youtube reklam yönetimi, İnstagram pazarlamacılığı gibi alanlara ilginiz varsa mutlaka düşünmelisiniz.

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Dolar ve Euro maalesef ki çok yüksek ancak mezun olduktan sonra bir şekilde kendinizi yurtdışına atabilirseniz orada eğitim danışmanlığı yaparak para kazanabilirsiniz. Türk öğrencilerin yurtdışı eğitimini planlayarak iyi paralar kazanmanız mümkün. Teknik olarak sadece uluslararası ilişkiler ve prosedürler hakkında biraz bilginiz olması avantajınıza olacaktır.

Yabancı Dil Bölümü Meslekleri ve İş Olanakları Nelerdir?

Konsolosluk

Yabancı Dil Bölümü Meslekleri arasında belki de yapabileceğiniz en güzel işlerden biri olabilir. Türkiye’de bulunan farklı ülkelerin konsolosluklarında çalışarak kariyerinize yön verebilirsiniz. Sürekli dilinizi kullanacağınız için bu durum sizin de gelişmenize yol açacaktır. Konsoloslukta bulunan sekreterlik, göçmenlik, vize veya hukuk gibi departmanlarda çalışabilirsiniz. Tabii resmi yerler olduğundan dolayı bu sürece de ayak uydurmanız gerekmektedir.

Freelancer

Diyelim ki dil bölümü mezunusunuz ama aynı zamanda grafik tasarıma ilginiz var. Veya bu yazılım da olabilir fark etmiyor. Upwork, fiverr veya Bionluk gibi freelancer sitelerinden oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz Dolar veya Euro kazanabileceğiniz web sitelerinizi tercih etmeniz olacaktır. Son dönemlerde Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle birçok yazılımcı ve tasarımcı bu yolla döviz kazanmaktadır.

Sizler için bugün yabancı dil bölümü meslekleri ve iş olanaklarından bahsettik. Yabancı dil bölümleri Eşit ağırlık, sözel veya sayısal bölümlerden biraz daha farklı olarak karşımıza çıkıyor. Dil puan türünden sınava girmek ve iyi bir puan elde etmeniz gerekmektedir. Yabancı dil ve edebiyatı bölümleri de aynı şekilde sizlere katkı sağlayacaktır. Dil eğitimi veren tüm bölümleri tercih edebilirsiniz. İngilizce öğretmenliği veya Almanca öğretmenliği gibi öğretmenlik bölümleri de sizlere bu anlamda katkı sağlayabilir.


Paylaş!

Puanla!
Skor: 5 ( 1 )

Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
Gönder