Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü nedir, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 707 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü nedir?

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde sosyal bilgiler dersleri vermek için eğitim veren bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, tarih, coğrafya, felsefe, psikoloji, sosyoloji, kültür ve sanat gibi alanlarda temel bilgileri ve öğretim tekniklerini öğrenirler.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunu ne iş yapar?

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunları, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda öğretmen olarak görev yapabilirler. Bunun yanı sıra, özel okullarda, dershanelerde ve eğitim kurumlarında da iş imkanları bulunmaktadır. Ayrıca, sosyal bilgiler konularında yazılım geliştirme, yayıncılık, öğretim materyalleri hazırlama gibi alanlarda da iş fırsatları mevcuttur.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Sosyal Bilgiler Öğretmenliğine Giriş
  • Eğitim Bilimine Giriş
  • Sosyal Bilgiler Öğretimi ve Öğretmenlik Uygulamaları
  • Sosyal Bilgiler Programları ve Öğretim Materyalleri
  • Sosyal Bilgiler Öğretiminde Teknoloji Kullanımı
  • Öğrenci Merkezli Öğretim Yaklaşımları
  • Sosyal Bilgiler Öğretiminde Değerler Eğitimi
  • Sosyal Bilgiler Öğretiminde Yaratıcı Drama
  • Öğrenci Değerlendirme ve Sınav Sistemleri
  • Sosyal Bilgiler Öğretiminde Yeni Yaklaşımlar

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş