Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Fotonik Bölümü Nedir? Fotonik İş Olanakları Nelerdir?

Fotonik Bölümü Nedir? Fotonik İş Olanakları Nelerdir?

Fotonik bölümü nedir, Fotonik iş olanakları nelerdir, Fotonik mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 2498 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Fotonik bölümü nedir?

Fotonik bölümü, ışığın, optik, elektromanyetik dalga ve kuantum mekaniği gibi konuları kullanarak, optik cihazların, sistemlerin ve teknolojilerin tasarımı, üretimi ve uygulaması ile ilgilenen bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, optik malzemeler, optik cihazlar, optik sistemler, lazerler, ışık kaynakları, fotonik kristaller, nano-optikler, fiber optikler, spektroskopik teknikler ve diğer ilgili konular hakkında teorik ve pratik eğitim alırlar.

Fotonik mezunu ne iş yapar?

Fotonik bölümü mezunları, savunma sanayii, sağlık sektörü, telekomünikasyon, enerji, nanoteknoloji, otomotiv, havacılık, elektronik ve diğer birçok sektörde iş bulma şansına sahiptirler. Bazı örnek işler arasında optik mühendisi, lazer tasarımcısı, fotonik uzmanı, optik üretim yöneticisi, optik araştırmacısı, fiber optik teknisyeni, optik sensör tasarımcısı ve optik sistem analisti yer almaktadır. Ayrıca, fotonik bölümü mezunları, araştırma ve geliştirme çalışmalarına katılmak ve yeni fotonik teknolojileri geliştirmek için akademik kurumlar ve araştırma merkezlerinde de çalışabilirler.

Fotonik bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Fotonik bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Fotonik taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Fotonik (İngilizce) 40+1 319.19068 240582
Gazi Üniversitesi Fotonik 40+1 284.59098 346052

2023 Fotonik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Fotonik bölümü dersleri nelerdir?

Fotonik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Fotonik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Lazer Fiziği ve Uygulamaları
  • Fotonik Malzemeleri ve Cihazları
  • Optik ve Optoelektronik
  • Fotonik Haberleşme Sistemleri
  • Görsel Algılama
  • Hesaplamalı Fotonik
  • Fiziksel Optik
  • Plazmonik ve Nanofotonik
  • Optik Algılama Sistemleri
  • Quantum Fotonik

Fotonik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Fotonik bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş