Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Ekonometri Bölümü Nedir? Ekonometri İş Olanakları Nelerdir?

Ekonometri Bölümü Nedir? Ekonometri İş Olanakları Nelerdir?

Ekonometri bölümü nedir, Ekonometri iş olanakları nelerdir, Ekonometri mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 3913 0 1 yıl önce 1 yıl önce

Ekonometri bölümü nedir?

Ekonometri, istatistiksel ve matematiksel yöntemleri kullanarak ekonomik verileri analiz etmeyi ve ekonomik modeller oluşturmayı amaçlayan bir disiplindir. Ekonometri bölümü, ekonomi, matematik ve istatistik alanlarının bir bileşimini kullanarak, ekonomik olayları tahmin etmek, analiz etmek ve açıklamak için nicel yöntemler geliştirir. Ekonometri bölümünde öğrenciler, mikroekonomi, makroekonomi, istatistik, olasılık teorisi, matematiksel analiz, lineer cebir, ekonometrik yöntemler, veri analizi, panel veri analizi, zaman serisi analizi gibi konular hakkında eğitim alırlar.

Ekonometri mezunu ne iş yapar?

Ekonometri bölümünden mezun olanlar, kamu, özel ve akademik sektörlerde iş bulma olanaklarına sahiptirler. İş bulma olanakları arasında finans, bankacılık, sigorta, kamu politikaları, sağlık ekonomisi, endüstriyel organizasyon, uluslararası ticaret, enerji, tarım ve doğal kaynak yönetimi gibi alanlar yer alabilir. Mezunlar ayrıca, veri analisti, ekonomist, analitik modelleme uzmanı, veri bilimci, risk analisti ve araştırmacı gibi pozisyonlarda çalışabilirler.

Ekonometri bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Ekonometri bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Ekonometri taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Marmara Üniversitesi Ekonometri 90+3 320.92223 290816
İstanbul Üniversitesi Ekonometri 100+3 319.76756 296642
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Ekonometri 80+2 290.01781 480587
Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonometri 100+3 286.77569 505855
Akdeniz Üniversitesi Ekonometri 60+2 279.74312 564480

2023 Ekonometri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Ekonometri bölümü dersleri nelerdir?

Ekonometri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Ekonometri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • İstatistik Ve Olasılığa Giriş
  • İşletme Bilimine Giriş
  • Hukukun Temel Kavramları
  • İstatistiki Analiz
  • Bilimsel Araştırma Yöntem Ve Teknikleri
  • Makro İktisat
  • Doğrusal Cebir
  • Dinamik Analiz
  • Yöneylem Araştırması
  • Uygulamalı Zaman Serileri Analizi

Ekonometri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Ekonometri bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.