Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü nedir, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 506 0 9 ay önce 9 ay önce

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü nedir?

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü, bireylerin sosyal, duygusal, akademik, mesleki ve diğer yaşam alanlarında karşılaştıkları sorunları çözmeye yardımcı olmak için gerekli beceri ve bilgileri kazandıran bir yükseköğretim programıdır. Bu bölümde öğrenciler, psikolojik danışma teorileri, iletişim teknikleri, grup danışmanlığı, aile danışmanlığı, okul rehberliği, kariyer danışmanlığı, test ve ölçme yöntemleri, kriz yönetimi ve danışmanlık etiği gibi konuları öğrenirler. Bu programı tamamlayan öğrenciler, özel veya kamu sektöründe danışman, rehberlik uzmanı, okul rehberlikçisi veya akademisyen gibi birçok farklı alanda çalışabilirler.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunu ne iş yapar?

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık mezunları, insanların sosyal, duygusal, akademik, mesleki ve diğer yaşam alanlarındaki sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için gerekli beceri ve bilgileri kazanırlar. Bu nedenle, mezunlar, genellikle danışmanlık, rehberlik ve psikolojik danışmanlık gibi mesleklerde çalışırlar. Bu mezunların iş imkanları arasında okullarda, üniversitelerde, kariyer merkezlerinde, özel rehberlik ve danışmanlık merkezlerinde, kamu kurumlarında, sivil toplum örgütlerinde ve özel sektörde danışmanlık ve rehberlik uzmanı olarak çalışma imkanı vardır. Ayrıca, eğitim, işletme, sağlık, spor ve diğer sektörlerdeki kurumlarda psikolojik danışman veya insan kaynakları uzmanı olarak da çalışabilirler. Mezunlar, ayrıca, kendi özel danışmanlık ofislerini açabilirler.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü dersleri nelerdir?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Gelişim Psikolojisi
  • Öğrenme Psikolojisi
  • Bireysel Farklılıklar
  • Aile Danışmanlığı
  • Okul Psikolojisi
  • Klinik Psikoloji
  • Zihinsel Engelliler ve Rehabilitasyonu
  • Kuramsal Temelleri ile Rehberlik
  • Psikolojik Testler ve Değerlendirme
  • Çocuk ve Ergen Psikolojisi

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.